Pro a proti - oddělené inkousty a tiskové hlavy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Pro a proti - oddělené inkousty a tiskové hlavy

27. května 2005, 00.00 | Řada potenciálních uživatelů inkoustových tiskáren se rozhoduje při koupi podle prvotní investice, tiskové technologie či značky. Jak je to však s provozními náklady a případnými riziky spojenými s konstrukcí tiskového mechanismu?

Všechny inkoustové tiskárny bez rozdílu mají společný základní princip tisku. Jsou vybaveny pohyblivými tiskovými hlavičkami, které se vodorovně pohybují nad potiskovaným médiem a vystřelují miniaturní kapičky inkoustu jedné ze základních barev. Kapky mají dnes objem mezi jedním až dvaceti pikolitry, což samo o sobě svědčí o velké úrovni miniaturizace s jakou musejí být tiskové hlavy vyráběny. U malých stolních inkoustových tiskáren má typická tisková hlavička výšku cca půl centimetru a obsahuje stovky či dokonce tisíce trysek, do kterých je inkoust přiváděn ze zásobníků, které se většinou pohybují spolu s tiskovou hlavou. U produkčních modelů a velkoformátových tiskáren jsou hlavičky zcela odděleny od inkoustových náplní primárně nikoli z důvodů ekonomických, ale čistě praktických. Pohyblivá hlava je díky tomu lehčí a inkoustové zásobníky mohou být naopak větší, protože se nepohybují a nezpůsobují problémy se setrvačností. Nicméně podívejme se na celou problematiku i z pohledu ekonomiky tisku.

Co kolik vlastně stojí?
Pokud se budeme snažit rozebrat náklady na vytištěnou stránku na inkoustové tiskárně, zjistíme, že výpočet není vůbec snadný. Cena média je v podstatě jedinou fixní částkou v celém vzorci. Podle toho jak kvalitní papír, s jakou gramáží a jaké značky si zvolíme, takovou cenu zaplatíme. Cena navíc roste se zmenšujícím se formátem archů a velikostí balení. Takže vždy nejúspornější je tisk z role, pokud jej tiskárna podporuje, nejdražší je tisk na papíry zaříznuté přímo na fotografický formát 10 x 15 cm.
Další nákladovou položkou je cena spotřebovaného inkoustu. Vzhledem k tomu, že experimentování s neznačkovými inkousty může být opravdu nebezpečné a přináší i kvalitativní problémy, předpokládejme, že používáme výhradně značkový inkoust výrobce tiskárny. Tudíž cena se odvíjí pouze od balení, protože náklady na vývoj a výrobu jsou konstantní. A zde právě nastává problém. Pokud výrobce dodává inkoust v podobě miniaturního zásobníčku s kapacitou pod 10 ml, je cena samotného zásobníku, jeho balení, přepravy a prodeje výrazně vyšší, než cena samotného inkoustu. Uvědomme si, že pro velkoformátové tiskárny se vyrábí náplně s kapacitou přes 200 ml což je řádový rozdíl, který se samozřejmě radikálně projevuje v ceně na 1 ml.
Pokud jsme u spotřeby inkoustu, nesmíme také zapomínat na vliv nastavení celého tiskového systému. Pro některé typy hodně savých papírů se používá pro tisk větší množství inkoustu, pro dosažení vyšší kvality tisku se někdy body až několikanásobně přetiskují a hlavně zásadní roli na spotřebu inkoustu má samotný tištěný motiv. Čím tmavší a sytější barvy obsahuje, čím větší krytí inkoustem vyžaduje, tím roste spotřeba.
A je zde ještě jeden důležitý faktor, který nelze ignorovat. Tím je schopnost 100% využití inkoustu v náplni a životnost tiskových hlav. Podívejme se na tento problém trochu podrobněji.

Spojení tiskových hlav s náplní
Jak jsme již konstatovali, z ryze technologického hlediska mohou a nemusí být tiskové hlavy spojeny se zásobníky inkoustu do jednoho celku. Z pohledu ekonomického ale také hodně záleží na konstrukci tiskové hlavy a její životnosti. Společnost HP, která používá systém termálního inkoustového tisku, je dnes zřejmě největším zastáncem jednorázových tiskových hlav spojených přímo se zásobníky. Těží z toho, že dokáže vyrábět tiskové hlavy natolik levně, že je ekonomicky únosné po vypotřebování inkoustu zahodit náplň i s tiskovou hlavou. Výhoda? Uživatel prakticky vůbec neřeší životnost hlavičky, protože ji používá pouze na vytištění několika set stránek a pak automaticky dostává novou. Nevýhoda? Pokud by měla hlavička výrazně delší životnost, je škoda ji zahazovat a platit novou.
Proto je zde i druhý přístup, jehož asi největším propagátorem je Epson. Ten používá piezo tiskový systém, u kterého je výroba hlaviček náročnější a dražší, takže zcela oddělil hlavy od náplní (není sám). Výsledkem jsou samozřejmě o něco nižší výrobní náklady na náplň s inkoustem a potenciálně nižší provozní náklady. Zcela záměrně jsme použili slovo "potenciálně", protože obrovskou roli hraje životnost hlavičky, jejíž cena je většinou v takovém případě několikanásobně až řádově vyšší než cena náplně. Proto se při nákupu tiskárny s oddělenými hlavami vyplatí zajímat se o garantovanou životnost hlav a jejich cenu!

Spojení více barevných zásobníků do jednoho celku
Zatímco spojení náplně s tiskovými hlavami má svá pro a proti, pohled na vícebarevné náplně je výrazně jednostrannější. Všichni výrobci používají u vyšších modelů tiskáren oddělené zásobníky pro každou ze základních barev, tedy maximálně dnes osm oddělených zásobníků. Někteří výrobci používají u malých stolních tiskáren tříbarevné náplně, ve kterých jsou tři oddělené zásobníčky se třemi různými barvami spojeny do jednoho celku. Výsledkem je na straně jedné částečná úspora prostoru, ale hlavně riziko velké neefektivity provozu. V podstatě nikdy totiž nespotřebováváte jednotlivé základní barvy zcela rovnoměrně a v okamžiku, kdy dojde první ze tří barev v zásobníku, jste nuceni vyhodit celý zásobník. V krajním případě, kdy máte nějakou barvu vysloveně oblíbenou můžete přicházet tímto systémem o 30 - 50% inkoustu! Pokud tedy nepatříte vysloveně mezi sváteční uživatele tiskárny, kterých je na druhou stranu u nás většina, vyplatí se vám nákup tiskárny s oddělenými barvami. Na druhou stranu pokud tisknete 10 fotografií formátu A4 za rok, nemusíte si s tímto problémem vůbec lámat hlavu, protože i tiskové zásobníky mají omezenou životnost.

Závěr
Náklady na inkoustový tisk jsou poměrně značně variabilní a čím více tiskneme, tím více pozornosti bychom jim měli věnovat. U produkčních a velkoformátových řešení rozhodně preferujeme oddělené hlavy i jednotlivé barvy s tím, že čím větší je balení inkoustu, tím nižší jsou náklady. Zároveň bychom se měli zajímat o garantovanou životnost hlav, která je důležitější než typická životnost hlav, kterou výrobce deklaruje, ale nezaručuje. Vzhledem k tomu, že výměna tiskových hlav představuje náklady v řádu tisíců či dokonce desítek tisíc u LFP, je důležité tento fakt do nákladů zakalkulovat.
Pokud patříte mezi sváteční uživatele své typicky foto tiskárny, pak pro vás asi důležitější bude pořizovací cena tiskárny, protože s ohledem na celkový počet vytištěných stran nehrají provozní náklady až zas tak dramatickou roli. Uvědomme si, že typická životnost amatérské stolní tiskárny se dnes pohybuje v rozmezí 3-5 let a že i náplně mají omezenou záruční dobu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: