Printer's Apprentice 8.0: správce a katalogizér písem se skvělými tiskovými funkcemi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Printer's Apprentice 8.0: správce a katalogizér písem se skvělými tiskovými funkcemi

3. října 2008, 00.00 | Nová verze manageru písem s rozumnou cenou 25 USD přináší mimo kompatibility s Windows Vista a podpory jejich vizuálních témat také možnost porovnávání písem s uživatelským textem. Další užitečnou novinkou je navýšení a vylepšení šablon na tvorbu a tisk vzorníků fontů, které Printer's Apprentice zvládá opravdu skvěle. Možnosti a funkce programu si nyní představíme trochu podrobněji.

Printer's Apprentice společnosti Lose Your Mind Development je cenově dostupný správce písem pro Windows XP a Windows Vista, který se prodává za poměrně slušnou cenu 25 USD. Program vyžaduje Microsoft .NET 2.0 a umí pracovat s fonty ve formátech TrueType, OpenType a Adobe Type 1 včetně fontů, které zatím nejsou nainstalovány v systému.

Prohlížení a správa písem

Prostředí aplikace má typické záložkové grafické rozhraní a kontextové menu pro přístup k hlavním funkcím programu. Mimo prohlížení již nainstalovaných či doposud nenainstalovaných písem nabízí Printer's Apprentice základní funkce pro správu fontů. Vybrané fonty můžete libovolně kopírovat nebo přesouvat do jiných adresářů, další možností je pak vytvoření nové skupiny písem pro snazší orientaci či účely hromadné instalace či naopak deinstalace písem. Skupiny písem slouží především k organizaci fontů podle zvolených kritérií či tvorbě vzorníků písem.

Prohlížení fontů je možné několik grafickými styly od běžných náhledů fontů (s volitelnou mřížkou a velikostmi písem) přes uživatelské texty až po souhrnné zobrazení znaků v písmu na virtuální počítačové klávesnici, která se hodí především při zkoumání různých symbolových písem či matematických znaků. Samozřejmostí je zobrazování rodin písem a dalších podrobných informací o každém fontu.

Printer's Apprentice zvládne nainstalovat či odinstalovat libovolné množství fontů současně, a to i fontů, které se nachází na různých datových médiích včetně flash disků a optických médií. Novinkou v Printer's Apprentice 8.0 je porovnávání vzorníků vybraných fontů s uživatelským textem a velikostí znaků.


Printer's Apprentice 8.0 - prostředí správce písem se seznamem fontů, velkými náhledy znaků a kontextovým ovládacím menu


Printer's Apprentice 8.0 - porovnávání vybraných fontů a nastavení uživatelských textů pro ukázky jednotlivých písem


Printer's Apprentice 8.0 - jednou z funkcí správce písem je i možnost zkopírování vybraných fontů do zvoleného adresáře

Tvorba a tisk vzorníků písem

V oblasti tvorby a tisku vzorníků fontů patří Printer's Apprentice mezi nejlépe vybavené programy. Po zvolení fontů pro daný vzorník (tisknout lze pochopitelně i všechny písma v adresáři) stačí vybrat tiskovou šablonu a určit její případné další vlastnosti. Osmá verze Printer's Apprentice dále rozšiřuje funkce tvorby vzorníků písem v počtu a variabilitě šablon, mezi kterými nově najdeme vícestránkové šablony pro náhledy fontů a celkem devět šablon pro „tiskovou“ katalogizaci fontů.

Celkem 27 šablon obsahuje jednosloupcové či dvou a vícesloupcové layouty a hodí se i pro účely tvorby profesionálních katalogů písem. Dalších devět šablon umožňuje tisk podrobných vzorníků fontů, kdy se jedno písmo vytiskne v různých podobách na jednom tiskovém archu. Tiskové šablony jsou interně ve formátu XML, takže není problém si je v textovém či nějakém vhodném XML editoru upravit pro vlastní potřeby.


Printer's Apprentice 8.0 - tvorba vzorníků písem je v programu díky mnoha tiskovým šablonám snadnou a komfortní záležitostí


Printer's Apprentice 8.0 - jedna ze sekcí předvoleb na tvorbu a tisk vzorníků písem

Závěr

Vyzkoušením nové verze Printer's Apprentice určitě nic nezkazíte, neboť cenově dostupných font managerů s podobnou cenou zase tolik není. Celkově se může zdát Printer's Apprentice jako relativně jednoduchý správce písem, který však obsahuje většinu funkcí potřebných k pohodlnému prohlížení, instalacím/odinstalacím a zejména k velmi kvalitním funkcím na tvorbu a tisk vzorníků písem.

Zkušební verzi Printer's Apprentice si můžete stáhnout zdarma z webových stránek programu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: