Primatte 2.0, sofistikované maskování v Adobe Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Primatte 2.0, sofistikované maskování v Adobe Photoshopu

Maskovani KnockOut

25. března 2004, 00.00 | Adekvátní využití Adobe Photoshopu v oblasti zpracování digitálního videa je možná trochu sporné. Photoshop však můžete použít jako ideální nástroj na maskování zdrojových předloh pro video kompozice. A když k tomu přidáte ještě klíčovací plugin Primatte, získáte vynikajícího pomocníka pro přípravu fotografických podkladů pro nejrůznější účely.

Plugin Primatte neboli celým názvem Primatte chromakey 2.0 je specializovaný klíčovací plugin pro Adobe Photoshop, který může výrazně usnadnit maskování obrázkových a zejména fotografických předloh. Primatte 2.0 si můžete stáhnout v podobě demoverze pro Windows a Macintosh (Mac OS 9/X), nebo si můžete plugin koupit za 299 USD. Cena pluginu je na první pohled dost vysoká, jeho možnosti jsou ale přinejmenším dost zajímavé.

Primatte 2.0 používá patentované algoritmy na separaci barev a okrajů prolínajících se objektů. Typickým příkladem použití těchto algoritmů v praxi je například maskování obličejů včetně vlasů, vousů apod., které umí plugin Primatte odlišit od různých typů pozadí s dostatečnou přesností a pochopitelně i možností tuto přesnost ovlivnit. Vynikající výsledky podává plugin třeba při maskování objektů na vodě, mírně stínovaném pozadí, skle a dalších specifických materiálech, u kterých je výběr s pomocí magické hůlky nebo podle rozsahu barev velmi problematický, ne-li dokonce téměř nemožný.


Primatte 2.0 - původní fotografická předloha focená na modrém pozadí

Plugin se automaticky přizpůsobí rozlišení obrazovky a upravovanou grafickou předlohu si v něm můžete zvětšit či zmenšit v dostatečném rozsahu. Posuv předlohy v bohatě dimenzovaném náhledu je bohužel trochu nepraktický, neboť je nutné přepnout na samostatný nástroj a obvyklá kombinace mezerníku + posuv v Primatte nefunguje. Máte-li Adobe Photoshop 7.0 nebo Photoshop CS, můžete si v Primatte 2.0 dopřát náhled včetně zobrazení vrstvy PSD dokumentu s aktuálním pozadím.

Samotné maskování je vcelku jednoduché a můžete při něm přepínat mezi čtyřmi pohledy na kompozitní obrázek, masku, popředí a pozadí. Primatte 2.0 nemá žádné klasické maskovací nástroje typu pero, štětec apod. a všechny základní maskovací operace se provádí plošným výběrem. Stačí tedy vyznačit pomocí volného definovatelného výběru (něco jako laso) oblast, z níž plugin vypočítá potřebné barvy a hrany objektů, které následně zprůhlední či v nastavené toleranci odstraní. Mohlo by se zdát, že maskování v pluginu Primatte funguje podobně jako magická hůlka s nastavenou tolerancí, skutečnost v Primatte je ale mnohem flexibilnější a myslím že i praktičtější. Také srovnání s výběrem Adobe Photoshopu podle rozsahu barev není příliš na místě, neboť Primatte 2.0 je výrazně sofistikovanější plugin a nehledě na většinou ubohé náhledové možnosti Photoshopu (Adobe by s tím konečně mělo něco udělat) můžete s pomocí pluginu Primatte docílit daleko přesnější a rychlejší výsledky. Některé korekční funkce pluginu jsou vymezeny pro velmi jemné doladění průhlednosti masky či jejích okrajů, což se týká třeba funkce pro ovlivnění úrovně detailů například u již výše zmíněných vlasů či vousů.


Primatte 2.0 - relativně dokonale odstraněné pozadí je v případě vhodných předloh otázkou několika desítek sekund


Primatte 2.0 - pro kontrolu si můžete nechat zobrazit či vygenerovat do vrstvy Photoshopu hotovou masku fotografické předlohy

Je-li pozadí objektu trochu zašuměné, nevadí, Primatte 2.0 si s tím snadno poradí. Plugin přitom využívá maskování pixelů pozadí a popředí, k čemuž máte k dispozici několik příslušných maskovacích funkcí. Další skupinu nástrojů tvoří tzv. bluespill funkce. Bluespilling můžete využít hlavně jako jakousi velmi chytrou gumu, která umožňuje poměrně pohodlné vymazání nežádoucích zbytků pozadí kolem velmi tenkých objektů (opět např. vlasy apod.). U bluespill funkcí je navíc možné velmi detailně pracovat s průhledností a přitom docílit co nejmenší ztráty detailů původního maskovaného objektu. Zmíněné funkce lze také možné použít k maskování semitransparentních objektů (ovšem při troše trpělivosti), které originální maskovací funkce Adobe Photoshopu jednoduše "nestráví".

Při maskování předlohy si můžete jedním kliknutím uložit aktuální masku a v případě potřeby ji opět jedním klinutím zpětně vyvolat. Pokud se při maskování pozadí "ukliknete" na jinou barvu než je vhodné, můžete maskovací akci vrátit zpět. Primatte 2.0 sice nepodporuje neomezené operace Undo, maximálně 2 000 kroků zpět či vpřed vám ale určitě bude stačit. Samozřejmostí je také vynulování všech provedených maskovacích operací.


Primatte 2.0 - výběr barvy retušovaného pozadí


Primatte 2.0 - plugin nabízí při klíčování předlohy i jemné doladění vytvářené masky při tzv. bluespillingu

Názorná ukázka využití bluespill funkcí pro jemné retuše spojené s precizním maskování pozadí - fotka vlevo byla původně na zeleném pozadí, které zůstalo při tvorbě "hrubé" masky kolem vlasů zachováno

Jako každý plugin či funkce pro maskování objektů má i Primatte 2.0 své kompromisy, kterým se zkrátka nedá vyhnout. Pokud ale máte grafickou předlohu na nějakém alespoň trochu homogenním pozadí, nemusíte si složitě hrát s magickou hůlkou ani výběrem barev v Photoshopu a už vůbec nemusíte předlohu komplikovaně maskovat tvorbou vektorové ořezové cesty. Primatte 2.0 pochopitelně nemůže ořezové cesty nahradit, práce ale umí ušetřit docela dost. Možnosti využití pluginu Primatte jsou samozřejmě širší než jen na přípravu grafických podkladů pro video kompozice. Maskování objektů na fotografiích s homogenním pozadím samozřejmě můžete využít i v běžné práci s Photoshopem v oblasti DTP, reklamní grafiky či úprav digitálních fotografií.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: