Přibývá zdrojů knih pro iPad - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Přibývá zdrojů knih pro iPad

25. března 2010, 00.00 | Amazon představil aplikaci Kindle pro iPad, svou softwarovou čtečku chystá také Barnes & Noble, vývoj však ztěžují požadavky Applu na utajení. A Applu se podařilo uzavřít smlouvu s Perseus Books Group, což pro iPad zajišťuje knihy mnoha nezávislých nakladatelství, možná to však vyvolá konflikty s Amazonem.

Pro ty, kdo sledují dění kolem společnost Adobe, nebude asi příliš velkou novinkou sdělení, že se na nejbližší dobu chystá uvedení nejnovější generace balíku kreativních a publikačních aplikací Creative Suite z dílny daného výrobce. Příchod nové podoby s pořadovým číslem 5 dosud zřejmě nejlépe naznačovala skutečnost, že se o připravovaných komponentách CS5 v posledních měsících objevila řada informací, a to jak ze strany Adobe, tak i díky různým informačním unikům. Nástup nové generace na jaře tohoto roku pak odpovídá i výrobní politice Adobe (v daném případě osmnáctiměsíční vývojový cyklus).

Nyní daná očekávání Adobe definitivně potvrdila: podle jejího oznámení bude Creative Suite 5 představena celosvětově dne 12. dubna a to prostřednictvím Adobe TV v 8 hodin ráno kalifornského času, tedy v 17 hodin času našeho. Zájemci o shlédnutí přímého přenosu se mohou zaregistrovat na stránkách cs5launch.adobe.com.

Co vše nová podoba CS5 přinese? Vyjdeme-li z výše zmíněných informací, které jsme již našim čtenářům představili v řadě článků, nějaká zásadní překvapení se konat nebudou, tím ale rozhodně nechceme říci, že by zajímavých novinek mělo být málo.

CS5 má opět posílit důraz Adobe na platformu Flash, jejíž razantní rozšíření Adobe oznámila již loni na podzim, když poprvé představila Flash Player 10.1. Ten slibuje nejen zásadní zvýšení výkonu při přehrávání Flash obsahu, ale zejména všestrannou podporu mobilních zařízení a vedle toho též třeba řadu nových možností při práci s online videem. Dané nové možnosti budou pochopitelně podporovány ve vlajkové lodi Adobe pro tvorbu daného typu obsahu, tedy Flashi Professional CS5, vedle toho se dá očekávat rozšíření podpory i v dalších aplikacích Adobe, mimo jiné i Adobe InDesignu. Pomyslnou „třešničkou na dortu“ pak má být možnost ukládat Flash prezentace z Flash Playeru CS5 Professional v podobě aplikací pro Apple iPhone (resp. zřejmě i iPad). Vývojáři nativních aplikací pro iPhone se asi o svou pozici díky dané funkci zřejmě obávat nebudou, pro tvůrce Flash obsahu (typicky her) se tím nicméně naskýtají nové možnosti jak zúročit výsledky svého úsilí. Věřme jen, že díky danému kroku nebude již i tak přeplněný AppStore zahlcen množstvím dalšího balastu. Daná možnost uložení pak také pomůže Adobe eliminovat neochotu Apple podporovat Flash na jejich mobilních zařízeních.

adobeflash2009-2f.jpg

V souvislosti s daným antagonismem jsme opravdu zvědavi, jakým směrem vykročí nová podoba Adobe Dreamweaveru. Logickým krokem by u ní mělo být zásadní rozšíření podpory webového obsahu na bázi HTML5 a CSS 3, a to i přesto, že dané standardy jsou ještě stále ve stádiu vývoje. Z jednoho úhlu pohledu by si ovšem takto Adobe sama pod sebou podřezávala větev, neboť dané technologie mají v mnohém šanci vytlačit Flash (včetně nejlukrativnější oblasti online videa), z jiného úhlu vzato by danou podporou Adobe potvrdila svou pověst tvůrce sofistikovaných nástrojů pro tvorbu obsahu určeného k publikování na mnoha médiích.

Hodně změn čeká dle všeho Adobe Photoshop. Řadu informací o CS5 podobě jsme shrnuli dříve v tomto a tomto článku, na tomto místě připomeňme pouze nejdůležitější skutečnosti. Především lze takto očekávat vylepšení výkonu na platformě Mac OS X, neboť nová podoba by měla být přepsána do 64bitového prostředí Cocoa (oproti tomu ale skončí podoba pro PowerPC, a to v případě celé CS5, což je nicméně logické). Vylepšení výkonu by pak na obou podporovaných platformách (tedy Windows a Mac OS X) mělo přinést další přenesení výpočtů do grafické karty, očekávat lze i rozšířenou podporu technologie PixelBender pro tvorbu uživatelských image-processingových filtrů.

Bezesporu nejzajímavější novou technologií podporovanou v Photoshopu CS5 má být tzv. PatchMatch, drasticky usnadňující možnosti retuší bitmap na poli záměn, náhrad, odstraňování a přesouvání částí obrázku (odstraňování nežádoucích prvků, doplňování chybějících částí, napřimování scény, protahování a smršťování či roztahování určitých částí aj.). Štětce by měly být výrazně vylepšeny co se týká podpory přirozené malby, nová podoba nástroje Warp má dovolit pracovat se simulacemi pohybu ve stylu Puppet Tool z AfterEffects. Dále by měly být výrazněji posíleny rovněž možnosti práce s 3D obsahem a videem, nicméně zřejmě jen v dražší podobě Photoshop Extended.

Hodně potěšeni budou zřejmě střihači a editoři videa v Premiere Pro a AfterEffects. CS5 podoby daných produktů by totiž měly přinést drastické zvýšení výkonu díky technologii Mercury Playback Engine.

Co se týká globálních změn v rámci celé Suite, bude zřejmě nejvýznamnější novinkou užší integrace managera zdrojů Bridge s jednotlivými nástroji Suite. Jeho mini-verze by takto měla být vložena přímo do prostředí aplikací jako je Photoshop (což může svádět k mírně ironickým poznámkám o vývoji v kruhu, neboť Bridge se zrodila z původně integrovaného managera souborů v Photoshopu).

Zcela jistě pak v nové Suite nebude nástroj pro práci s verzemi a skupinové sdílení souborů Version Cue. Adobe se po řadě problémů, jež provázely verzi CS4, rozhodla zcela ukončit vývoj daného produktu, což lze bezesporu považovat za určitou skvrnu na štítě daného výrobce. Naopak pozitivní zprávou je informace o tom, že CS5 bude zřejmě obsahovat rozšíření možností skupinové spolupráce prostřednictvím platformy Acrobat Connect.

Otázkou zůstává údajná nová aplikace, která by se měla v rámci CS5 objevit. Náš soukromý názor zde je, že asi opět nepůjde o nějaké zásadní překvapení, a danou novinkou bude Adobe Catalyst, nástroj dovolující využít nástroje jako je Photoshop či Illustrator k tvorbě rozhraní webových aplikací. Jeho betaverze je prostřednictvím serveru Adobe Labs k dispozici již po řadu měsíců.

Trošku zarážející je fakt, že se rodina produktů pro práci s PDF Acrobat objeví zřejmě až s novu Suite. Dříve byla uváděna vždy několik měsíců napřed, takto lze mít i podezření týkajících se budoucích priorit Adobe co se dalšího rozvoje PDF a Acrobatu týče. Na druhou stranu je ale sjednocení vývojového cyklu s ostatními nástroji Creative Suite logickým krokem.

Do doby, než se nová podoba Creative Suite objeví, zůstane velkou neznámou, nakolik se programátoři a produktoví manažeři dokázali vypořádat s různými chybami a nedodělky předchozích verzí, do čehož lze zahrnout i ve verzi CS4 stále dosti nedoladěné instalátory a mnohdy značně „otravné“ nástroje pro online update jednotlivých aplikací. Velkou neznámou zůstává i cenová politika spojená s novou Suite, vzhledem k v podstatě monopolnímu postavení Adobe na daném poli se ovšem obáváme, že nějakých překvapivě příznivých cen (resp. férového přepočtu amerických cen na evropské) se zřejmě opět nedočkáme. Definitivní potvrzení či vyvrácení tohoto našeho názoru a hlavně představení nových, věřme, že když ne přímo úchvatných, tak alespoň zajímavých funkcí pro tvorbu a publikování obsahu se dočkáme až 12. dubna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: