Premiere Elements 4 ..."čo to má v kapšiškách?" - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Premiere Elements 4 ..."čo to má v kapšiškách?"

26. listopadu 2007, 00.00 | Co všechno skrývá nová verze populárního programu na úpravu videa Adobe Premiere Elements 4.0? Stojí tento program za pozornost? Dnešní recenze je nejen pro uživatele předchozích verzí, ale i pro ty, kteří se s tímto programem ještě nesetkali.

Co všechno skrývá nová verze populárního programu na úpravu videa Adobe Premiere Elements 4.0? Stojí tento program za pozornost? Dnešní recenze je nejen pro uživatele předchozích verzí, ale i pro ty, kteří se s tímto programem ještě nesetkali.

Dosud byly předchozí verze programu Adobe Premiere Elements vnímány jako výrazně osekané alternativy profesionálnější verze Pro, které si nezasluhují mnoho pozornosti. Karta se však obrací a uživatelé se mohou radovat z nové verze 4.0, která přináší celou řadu novinek, díky nimž se Premiere Elements stává široce funkčním programem. Pro zkušené uživatele Premiere Pro tento software zřejmě nebude příliš zajímavý, jedná se ale o skvělou alternativu k programům nižší třídy jako jsou Ulead VideoStudio, Pinnacle Studio či Sony Vegas Movie Studio.

Instalace

V dnešní době už se nestává příliš často, aby byly s instalací programu nějaké větší potíže. Stejně tak je tomu i s Adobe Premiere Elements. Důvodem, proč se u tohoto tématu zastavuji, je fakt, že v rámci instalace je uživatel vyzván k volbě základního formátu, se kterým obvykle pracuje, tedy PAL nebo NTSC (obrázek 1).


Obr. 1.: Volba základního formátu videa.

Poznámka:
Máte-li videokameru zakoupenou v Evropě, potřebujete z nabídky vybrat PAL. V případě, že se vám do rukou dostane materiál natočený jako NTSC, není problém při zakládání nového projektu změnit nastavení z PALu na NTSC.

Během instalace má uživatel ještě možnost si zvolit, zda chce na disk nakopírovat šablony a ukázkové soubory. Především pro začátečníky v oblasti zpracování videa (kteří tvoří drtivou většinu uživatelů tohoto programu) je používání šablon takřka nezbytností.

Na závěr instalace nás program ještě vyzve k restartu počítače. Ten však není nutný.

Přehled funkcí

Dříve než si probereme, co nového Premiere Elements 4.0 přináší, shrneme základní pilíře, o které se tento čím dál populárnější program opírá v bitvě o výsluní.

Po spuštění Adobe Premiere Elements 4.0 se objeví okno jako na obrázku 2. Program nás tak snadno naviguje buď k práci na dřívějším projektu (Open Project), založení nového (New Project) nebo k nahrání videa do počítače (Capture Video).


Obr. 2.: Úvodní obrazovka Adobe Premiere Elements 4.0.

Při zakládání nového projektu je možné si zvolit (pomocí Change Settings) některý z předdefinovaných profilů (obrázek 3), nebo si vytvořit nový. Avšak nejásejte předčasně, možnosti změn jsou omezené natolik, že tlačítko New Preset je zde pouze jako ozdoba nebo jako něco, co bude fungovat pořádně teprve v některé další verzi. Nastavení je totiž navázáno na posledně vybranou položku a měnit tak můžeme pouze Display format, zobrazení Safe Areas a pár dalších nevýznamných atributů.

Zcela chybí možnost, jak si založit projekt optimalizovaný pro promítání dataprojektorem z PC (cokoliv s volbou Square Pixels).


Obr. 3.: Změna profilu nastavení projektu.


Obr. 4.: Pracovní plocha programu.

Po založení nového projektu se objeví hlavní okno aplikace Premiere Elements. Pracovní plocha je rozdělena na tři základní části. Náhledové okno (Monitor panel), Okno úloh (Task panel) a Projektové okno (My Project panel). Panely lze zvětšovat, ale na rozdíl od předchozí verze je nelze přemisťovat.

Práce v Premiere Elements je poměrně intuitivní. Soubory, které chceme používat, získáme pomocí okna Get Media (obrázek 5) a přehledně je poté prohlížíme v okně Project (obrázek 6). Odtud lze také poklepáním myši nad klipem otevřít dialog, v němž můžeme soubor přehrát, či označit počáteční a koncový snímek a poté klip přidat na časovou osu.


Obr. 5.: Okno Get Media slouží k rychlé akvizici obrazových i zvukových materiálů.


Obr. 6.: Okno Project slouží k snadnému přehledu o používaných klipech, jejich délce i typu, atp.

Poznámka:
Nepochopitelný je nedostatek jakýchkoliv prvků (indikace délky klipu, momentální pozice přehrávání, atp.) v okně náhledu na klip v sekci Organizer. Naštěstí jsou však tyto nástroje přítomny v okně Preview, do kterého se dostaneme poklepáním myši nad položkou v sekci Project.


Obr. 7.: Náhled na klip, do kterého se dostaneme z okna Organizer.


Obr. 8.: Náhled na klip, do kterého se dostaneme z okna Project.

Střih

Střih videa je možné provádět buď v režimu Timeline (režim časové osy) nebo Sceneline (režim scén), využívat lze až 99 audio a video stop. Klipy můžeme zkracovat či prodlužovat potažením za jejich okrajové body a případně i řezat nástrojem žiletka (či pomocí klávesové zkratky Ctrl+K). Pokročilejší nástroje pro střih, které možná znáte z Premiere Pro (jako Rolling Edit či Slide Tool), v Premiere Elements nenajdete. Potěší ale přítomnost Time Stretch Tool, díky němuž lze prodloužit či zkrátit délku trvání klipu pomocí změny rychlosti přehrávání (obrázky 9 a 10).


Obr. 9.: Pomocí nástroje Time Stretch Tool protáhneme klip tak, aby zaplnil mezeru.


Obr. 10.: Délka trvání se změnila díky zpomalení přehrávání klipu (88,98%), obsah proto zůstává stejný.

V Premiere Elements rovněž nehledejte (alespoň zatím) možnost vnořování sekvencí. Program umožňuje práci pouze s jednou časovou osou.

Synchronizace střihu s hudební stopou

Novinkou ve verzi 4.0 je možnost snadné synchronizace střihů podle těžkých dob vybraného zvukového klipu. Stačí si označit klip a klepnout na tlačítko Detect Beats. Objeví se dialogové okno (obrázek 11), v němž lze zvolit hodnoty několika vlastností, které ovlivňují vytváření pomocných značek. Po potvrzení nastavení proběhne výpočet a na časové ose se objeví celá řada značek (obrázek 12). Pokud budeme nyní zkracovat či prodlužovat klipy, bude díky přichytávání (Snap) střih na hudbu daleko jednodušší. Mimochodem tato funkce zatím není implementována v Premiere Pro, ačkoliv by jistě byla pro mnoho uživatelů velmi užitečná.


Obr. 11.: Funkce Detect Beats je ovlivňována těmito parametry.


Obr. 12.: Výsledkem detekce těžkých dob je řada značek na časové ose, které nám pomohou při střihu.

Tématická videa

Také máte rádi, když za vás udělá práci někdo jiný? V Premiere Elements stačí nahrubo sestříhat video a použít některé z video témat. Program pak přidá úvodní i závěrečné titulky v podobě zajímavých video sekvencí, které také ozvučí. Doplní přechody a rovněž efekty. Pravda, některá témata jsou hodně kýčovitá, ale je jen na vašem vkusu, co si vyberete.


Obr. 13.: Elements nabízí několik kategorií video témat.


Obr. 14.: Výsledek může vypadat například takto.

Efekty

Jako každý program na zpracování videa, i Premiere Elements se pyšní celou řadou efektů, které lze na naše výtvory aplikovat. Kromě těch klasických, jako je Black & White či Auto Levels, však disponuje i méně běžnými efekty Chroma Key nebo Picture In Picture. Použít lze i efekty zakoupené jako zásuvné moduly (plugin) pro programy After Effects či Premiere Pro.

Nastavení efektů lze ukládat (výběrem položky Save Preset z kontextového menu efektu - obrázek 15) a využívat tak v dalších projektech. S instalací programu máme k dispozici i celou řadu předvytvořených nastavení, ke kterým se dostaneme výběrem položky Presets z menu skrývajícího v okně Effects (obrázek 16).

Mezi přednastaveními je například i efekt Picture In Picture (PiP) v mnoha podobách, včetně animovaných příletů.


Obr. 15.: Uložení nastavení efektu provedeme výběrem položky Save Preset.


Obr. 16.: K přednastavením se dostaneme takto.


Obr. 17.: Ukázka přednastavení Picture In Picture na jednom klipu a efektu Old Film na druhém.

Kromě efektů mají uživatelé k dispozici celou řadu přechodů, ty nalezneme v záložce Transitions. Ve většině případů si bohatě vystačíme s jediným přechodem - prolínačkou (Cross Dissolve). Ostatní přechody jsou totiž více či méně kýčovité a do seriózního videa se příliš nehodí.


Obr. 18.: I když máme přechodů k dispozici celou řadu, nejpoužívanější bude stejně obyčejná prolínačka.

Stabilizace obrazu

Novinkou ve verzi 4.0 je efekt Video Stabilizer. Ten na základě dvou parametrů (Smooth a Zoom) (obrázek 19) mírně zvětší obraz, aby mohlo dojít k eliminaci třesu kamery. Pokud jste tedy zapomněli na své kameře během natáčení zapnout stabilizaci obrazu, tento efekt za vás problém vyřeší (alespoň částečně) v počítači.


Obr. 19.: Nastavení efektu Stabilizer.

Titulky

Bez možnosti titulkovat se samozřejmě žádný editační program neobejde. Chceme-li vytvořit jednoduchý nový titulek, vybereme z hlavního menu programu položku Title - New Title - Default Still. Za moment se objeví nástroje pro práci s titulky (obrázek 20).


Obr. 20.: Premiere Elements 4.0 nabízí celou řadu nástrojů pro tvorbu titulků.

Kromě volby fontu a velikosti písma Adobe Premiere Elements 4.0 nově nabízí i možnost animování titulků. K dispozici je opět celá řada přednastavení, s nimiž lze rychle docílit velice pěkného výsledku (obrázek 21). Chceme-li vytvořit úplně vlastní animaci, máme smůlu.


Obr. 21.: Animace titulků jsou k dispozici v sekci Text Animation.

Práce se zvukem

Premiere Elements nepatří mezi programy, z nichž si pokročilí audio inženýři sednou na zadek. Poskytuje ale základní nástroje pro práci se zvukem a od verze 4.0 také Audio Mixer (obrázek 22). V něm lze měnit nejen hlasitost (Levels), ale i Balance. Audio Mixer otevřete klepnutím na ikonu Mix Audio nad časovou osou (obrázek 23).


Obr. 22.: Audio Mixer programu Premiere Elements 4.0.


Obr. 23.: K Audio Mixeru se dostaneme například takto.

Hlasitost i balance lze měnit pomocí klíčových snímků na časové ose. Na klipy můžeme rovněž aplikovat některý z dostupných audio efektů (obrázek 24).


Obr. 24.: Přehled dostupných audio efektů.

Vytváření DVD

Abychom mohli náš výtvor obdařit úvodním DVD menu, musíme nejprve vytvořit kapitoly. K tomu nám poslouží tlačítko Add Menu Marker, které nalezneme nad časovou osou (obrázek 25). Otevře se okno (obrázek 26), v němž lze zvolit typ značky a také jméno kapitoly.


Obr. 25.: Přidat kapitolu můžeme prostřednictvím tohoto tlačítka.


Obr. 26.: Dialogové okno pro výběr typu značky a pojmenování kapitoly.

Až dosud jsme se pohybovali výhradně v záložce Edit. Chceme-li ale přidat pomocí Elements k našemu výtvoru i DVD menu, musíme se přesunout do záložky Create Menus. Zde v sekci Templates (šablony) nalezneme celou řadu předvytvořených menu. Pokud jste měli dobře připraveny kapitoly, mělo by se na sebe všechno pěkně navázat.

Ve verzi, kterou jsem disponoval při psaní této recenze, však bylo cosi shnilého, takže tvorba DVD menu končila výhradně zhroucením programu.

Export do mnoha formátů

Moderní doba si žádá moderní nabídku výstupných formátů. V Premiere Elements 4.0 je to řešeno pomocí nového Share centra. Klepneme-li na záložku Share, objeví se nabídka pro export na mobilní zařízení, DVD, počítač či pásku, nebo pro sdílení online (obrázek 27).

Můžeme tak přímo vypalovat DVD či Blu-ray disky (obrázek 28), nebo také nahrávat videa rovnou na YouTube (obrázek 29). Adobe slibuje, že v blízké době bude nabídka rozšířena o další video servery.


Obr. 27.: Nabídka výstupných formátů čítá mnoho kategorií.


Obr. 28.: Vypalování disků je snadné.


Obr. 29.: Video lze nahrát přímo na YouTube.


Obr. 30.: K dispozici je celá řada formátů pro mobilní zařízení.

Jak si stojí v porovnání s obdobnými programy

Jak již bylo řečeno dříve v tomto článku, konkurenty Premiere Elements na softwarovém trhu jsou Ulead VideoStudio, Pinnacle Studio, Sony Vegas Movie Studio a také iMovie. Vzhledem k ceně, za kterou je Premiere Elements k dostání, není divu, že začíná ovládat celý trh. Funkčností si totiž s žádným z výše uvedených programů nezadá. Ostatní sice umějí občas něco navíc, jejich ovládání je ale mnohdy těžkopádnější a také jejich "blbuvzdornost" někdy až příliš omezuje tvůrčí schopnosti.

Elements vs. Pro

Po obsahové stránce srovnávat Elements s Pro verzí nelze. Zajímavé ale je podívat se na relativní množství novinek, které se objevily v nejnovějších verzích obou programů. Jak je vidět z recenze Adobe Premiere Pro CS3 - jak se vám líbí?, Premiere Pro CS3 příliš novinkami neoplývá.

Premiere Elements 4.0 naopak, zdá se, urazila od předchozí verze podstatně větší kus cesty a nezbývá proto než se těšit na tu příští.

Systémové požadavky

Ačkoliv je Premiere Elements poměrně jednoduchý program, vyžaduje, jako vlastně všechny novější verze software na práci s videem od společnosti Adobe, procesor s instrukční sadou SSE2. Tou disponují procesory Intel od verze Pentium 4 (Pentium 4, Xeon, Celeron, Core), firma AMD však tuto sadu začlenila až u řady K8 (Athlon 64, Sempron 64, Turion 64). Program existuje v současné době pouze ve verzi pro Windows XP/Vista. Na platformě Mac bude Premiere Elements 4.0 dostupná během roku 2008.

    Zde jsou shrnuty základní systémové požadavky:
  • procesor s instrukční sadou SSE2: Intel Pentium 4 nebo Intel Celeron 1,3GHz (nebo kompatibilní) pro SD; Pentium 4 3GHz pro HD a Blu-ray
  • Microsoft Windows XP SP2 nebo Windows Vista (v budoucnu i Mac)
  • 512 MB RAM pro Windows XP (1 GB na HD či Blu-ray), 1 GB pro Windows Vista (2 GB pro HD či Blu-ray)
  • 4,5 GB místa na HDD
  • Microsoft DirectX 9 nebo 10

Jaký je ortel?

Díky řadě funkcí, které byste u konkurenčních produktů hledali jen těžko, a také charakteristickému uživatelskému rozhraní se Premiere Elements zcela právem těší stále větší oblibě. Nová verze 4.0, která je nyní k dostání za 2 204 Kč bez DPH, přináší novinky, kterými jen utvrzuje svoje dobré postavení na trhu. Premiere Elements 4.0 má celou řadu kladů. Mezi zápory se dá ale zařadit pomalá odezva programu, která začne být – především pokud máte ovládání v malíčku – poměrně brzy iritující. Stabilita programu by mohla být rovněž vyšší, přesto ale nelze Premiere Elements 4.0 jinak než vřele doporučit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: