Preflight v QuarkXPressu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Preflight v QuarkXPressu

quark

5. dubna 2004, 00.00 | Potřebujete kontrolovat dokumenty QuarkXPressu před jejich předáním k výstupu? V našem
článku najdete přehled nástrojů, které lze k uvedenému účelu nasadit.

Kontrola pre-pressového dokumentu před jeho předáním k výstupu je úkonem, který obvykle zásadně ovlivňuje úspěšnost tiskové zakázky. Není tudíž divu, že s postupem času vznikla celá řada specializovaných nástrojů, snažících se o zajištění této kontroly i dalších úkonů (automatizované opravy nalezených chyb, shromáždění podkladových souborů k odeslání aj.) v rámci disciplíny, označované jako preflight. Nástroje uvedeného typu přitom mohou mít podobu jak samostatných programů, tak příslušných funkcí publikačních aplikací. V našich článcích se snažíme postupně pokrýt celé spektrum uvedených řešení: ve zvláštním seriálu jsme se takto věnovali zejména specializovaným programům, před nedávnem pak byla objektem naši pozornosti odpovídající sada funkcí Adobe InDesignu. Dnes bychom se obdobně rádi podívali na možnosti, které v uvedeném ohledu nabízí sázecí program QuarkXPress, a to jak v rámci svých zabudovaných funkcí, tak příslušných rozšiřujících modulů - extenzí či samostatných aplikací, pocházejících od různých výrobců. Náš výklad se bude vztahovat zejména k nejnovější, tedy šesté verzi XPressu, i když většina z toho, co bude dále řečeno, platí i pro starší verze zmíněného produktu.

Zabudované funkce

XPress nabízí v podstatě dva nástroje, použitelné k preflightu jeho dokumentu. První se skrývá pod příkazem Utilities-Usage. Jak již název naznačuje, jedná se o prostředek, který referuje o použití písem a obrázků v dokumentu. Jeho prostřednictvím lze například přejít na úsek v dokumentu, obsahující vybraný prvek, nebo provést náhradu písma či update obrázkového souboru. I když se jedná o prostředek, vyžadující do značné míry manuální zásahy uživatele, je jeho nasazení podstatně pohodlnější než při normálním procházení dokumentu. Na druhou stranu se ovšem nejedná o funkci, která by se vyrovnala odpovídajícímu nástroji pro preflight v rámci InDesignu - ten dovoluje kontrolovat nejen písma a obrázky, ale též barvy a navíc jsou jeho funkce více vyladěny pro snadné detekování a odstraňování problémů.

qpref1f.gif

Dialog funkce Usage

Druhá preflightová funkce se spouští příkazem File-Collect For Output. Jak již název naznačuje, jedná se o prostředek, který zajišťuje shromáždění souborů k předání na jiné pracoviště, obvykle pro finální výstup. Příslušná nastavení dovolují uvedeným způsobem uložit do určené složky požadovaný dokument a (do odpovídajících podsložek) pak soubory použitých písem (včetně těch, které byly použity v EPS grafice, vložené do dokumentu) či obrázků (odkazovaných i vložených) a případně také ICC profilů, spojených s dokumentem. Uložení zmíněných komponent je volitelné, tj. uživatel v odpovídajícím dialogu zvolí, které prvky mají být přibaleny. Při shromažďování upozorní program na případné chybějící obrázky a umožní jejich náhrady, po sestavení jsou odpovídajícím způsobem updatovány odkazy v dokumentu. Funkce Report dovoluje do protokolu vypsat podrobné statistiky o všech zásadních prvcích dokumentu: mimo těch, o kterých jsme již hovořili, to jsou například extenze, jejichž funkce byly v dokumentu použity, nastavení trappingu aj. Uvedenou funkci lze použít i bez shromažďování souborů, takže může posloužit i k preflightové kontrole, na jejímž základě se provedou odpovídající manuální úpravy.

Nastavení funkce Collect For Output

Extenze a samostatné aplikace

Výše popsané preflightové funkce XPressu jsou skutečně pouze základního charakteru. Mnohý uživatel se proto bude rozhlížet po řešení, které by tyto možnosti rozšířilo. Na prvním místě je takto rozhodně potřeba uvést produkty QC (preflight) a QC Collect (shromáždění podkladů) společnosti Gluon. Preflight v QC probíhá na základě sad přednastavených kritérií, přičemž kontrolovat lze text (přetečení, vdovy či sirotci, chybějící písma, mezery, špatné užití interpunkčních znamének aj.), obrázky (RGB, užití LZW či JPEG komprese, fonty v EPS aj.), barvy (přímé barvy, trapping, sytost aj.), objekty (zarovnání, prázdné prvky, text mimo okraje aj.) či nastavení celého dokumentu (prázdné stránky, příliš mnoho/málo objektů, stránek, sekcí aj.). QC Collect zajišťuje jak sbalení jednoho či více dokumentů a všech potřebných položek (písma, obrázky), tak komprimaci či přenos (FTP) těchto podkladů. Činnost Collectu lze zefektivnit použitím utilit QC Collection Bin (hromadné zpracování dokumentů) a QC Bureau Utility (preflight prostředky QC bez použití XPressu). V současnosti jsou QC i QC Collect k dispozici pouze na platformě Macintosh a to QC za cenu 149 USD ve verzi pro XPress 6 a za 59 USD pro XPress 4 nebo 5 (v obou případech včetně QC Collect), QC Collect je pak samostatně k dispozici za 79 USD.

qpref3f.gif

QC

Spíše jen pro úplnost je třeba zmínit existenci extenze QXP Maven společnosti Kanzu Sofware. I když Maven nabízí skutečně obsáhlou kolekci funkcí pro pokročilý preflight i shromáždění k výstupu, nebyl upgradován od roku 2001. Zájemci mohou každopádně tento produkt získat za příznivých 35 USD a to opět pouze ve verzi pro Macintosh, výlučně pro XPress 4.

Jednodušší preflightové funkce nacházíme i v rámci Printools, extenze pro profesionální tiskový výstup v XPressu, od společnosti Badia Software. Konkrétně dovoluje odpovídající preflightová funkce zmíněného produktu kontrolovat například chybějící písma, přetečený text, odkazy na obrázky, EPS s JPEG kompresí nebo vlasové linky, to vše před tím, než uvedená utilita provede tiskový výstup. Tento produkt je dostupný opět pouze pro Macintosh a to za cenu 99 USD pro XPress 4-6.

qpref4f.gif

QXP Maven

Na poli samostatných preflightových aplikací dnes dominují produkty společnosti Markzware (společnost Extensis, hlavní konkurent Markzware na uvedeném poli, před nedávnem podle našich informací vývoj preflightových řešení zastavila). Uživatelé mohou v aplikaci Markzware FlightCheck Professional (489 USD) kontrolovat dokumenty XPressu v prakticky libovolné verzi a to jak na Macovi, tak ve Windows. Ti, pro které je Professional drahým produktem, mohou sáhnout po jednodušší verzi FlightCheck Designer (189 USD), mnohá pracoviště s vyššími nároky naopak přivítají aplikace FlightCheck Workflow a FlightCheck Online.

Závěrem

Zabudované preflightové funkce XPressu určitě postačí pro méně náročné zakázky na menších pracovištích. V případě vyšších nároků je pak k dispozici poměrně široká škála odpovídajících nástrojů, u kterých je ale poměrně náročné najít produkt, který by měl optimálně vyladěn poměr cena-výkon-platforma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: