Pinnacle Studio HD 15: rozšířená podpora HD videa, bohatší bonusový obsah a málo inovací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Pinnacle Studio HD 15: rozšířená podpora HD videa, bohatší bonusový obsah a málo inovací

25. února 2011, 00.00 | Archivaci projektů, rozšířenou práci s AVCHD, MKV a QuickTime HD videem a především vyšší počet bonusových šablon, přechodových efektů, video pluginů a dalšího tematického grafického obsahu přináší v pořadí již patnáctá stěžejní verze známého video editoru Pinnacle Studio. Program se i nadále zaměřuje na zpracování domácího videa a v ČR se začne prodávat zhruba v polovině března, zkušební verze editoru v češtině je k dispozici již nyní.

Pinnacle Studio má ve svém softwarovém portfoliu již několik let společnost Avid Technology, která v posledních letech celkem pravidelně uváděla novou verzi zmíněného video editoru. Patnáctá stěžení verze Pinnacle Studia si dala trochu na čas a hned na úvod je třeba říci, že ve srovnání s verzí 14 editor (až na jednu výjimku) v podstatě nepřináší vůbec žádné zásadně nové funkce.

Video editor je i nadále k dispozici pouze ve verzi pro Windows a prodává se ve třech základních edicích Studio HD (60 USD), Studio HD Ultimate (100 USD) a Studio HD Ultimate Collection s cenou 130 USD, v jehož ceně je i menší klíčovací plátno. Jednotlivé edice se stejně jako u předchozí verze Pinnacle Studia 14 liší podporou authoringu Blue-ray titulů, Dolby Digital 5.1 zvuku a také počtem nejrůznějších efektů, video filtrů a bonusových pluginů.

Archivace/zálohování a manuální obnova projektů

Ve spojení s Pinnacle Studiem a jeho známou občasnou nespolehlivostí (zejména u renderingu složitějších projektů) působí hned první nová funkce editoru trochu ironicky. Ve Studiu 15 totiž můžete každý projekt kompletně manuálně archivovat/zálohovat do zvoleného adresáře na disku, přičemž program vás předem informuje o velikosti archivu. Archivace rozsáhlejších video projektů a slideshow se všemi daty přitom není časově nijak náročná, stejně jako manuální obnova archivovaného projektu - je zapotřebí v podstatě pouze čas na uložení dat na disk či vybrané datové médium.


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - na důvěrně známém prostředí editoru se vizuálně nic nezměnilo
Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - jedna z novinek v podobě možnosti snadné manuální archivace a obnovy celých projektů do/z nastaveného adresáře

Rozšířená podpora AVCHD a HD videa

Import a editace AVCHD a HD videa patří mezi nejdůležitější funkce Pinnacle Studia. Patnáctá verze editoru dále rozšiřuje počet podporovaných AVCHD kamkordérů, jejichž nahrávky můžete do Pinnacle Studia (teoreticky) snadno importovat a opět je na kameru uložit. Díky integraci s Intel Media SDK by mělo být Pinnacle Studio 15 o něco rychlejší při přetáčení a přehrávání AVCHD videa a jiných formátů na bázi kodeku H.264, platí to ovšem pouze v případě nových procesorů Intel.

O něco bohatší je i obecná podpora HD videa, které můžete z video editoru exportovat v kontejneru MKV- v kontejneru MKV může být nově obsaženo video s kodekem DivX Plus HD, podporovánu je i export QuickTime HD videa (opět v různých rozlišeních) a přímý export video projektů jako HD video vhodné pro server YouTube.


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - další novinkou je podpora DivX Plus HD videa (v kontejneru MKV) s dalšími volitelnými nastaveními


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - také QuickTime video nově editor podporuje u exportu v různých HD rozlišeních


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - přidávání popisek před odesláním/renderingem video projektu na online server YouTube


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - odesílání projektu na YouTube

Bohatší bonusový obsah

Standardní součástí Pinnacle Studia HD 15 jsou nyní (dříve placené) sady Hollywood FX Volumes 1, 2, 3, obsahující něco přes tisíc doplňkových přechodových efektů, video filtrů a různých speciálních efektů.

V Pinnacle Studiu HD 15 Ultimate a Ultimate Collection dále najdeme přidané bonusové šablony a grafické prvky navigačních menu DVD a Blu-ray titulů. Konkrétně se jedná o sadu Premium Pack Volume 2 s celkem 54 šablonami manu, 81 titulky a 79 zvukovými efekty a v případě Studia HD 15 Ultimate pak ještě sadu Creative Pack Volume 1 s dalšími 32 šablonami DVD menu, necelou stovkou tematických šablon a zhruba třiceti efektovými titulky.

Součástí video editoru jsou dále známé efektové a image processingové pluginy společnosti Red Giant Software – ve zkušební verzi programu najdeme doplňky ToonIt na tvorbu komiksových efektů simulujících mnoho variant ruční kresby a hlubotisku a také plugin Knoll Light Factory na tvorbu světelných efektů.


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - několik z kategorií přechodových efektů u zkušební verze editoru


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - šablony pro navigační menu pro DVD/Blu-ray tituly


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - nabídka bonusových speciálních efektů/pluginů


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - výběr z přednastavení bonusového pluginu Knoll Light Factory na tvorbu světelných efektů


Pinnacle Studio HD Ultimate 15 - nabídka přednastavení dalšího z doplňkových pluginů z produkce od Red Giant Software na tvorbu hlubotiskových a cartoon efektů, simulujících kresbu a obecně i libovolnou jinou ručně malovanou grafiku

Velmi málo novinek a inovací

Nevím, zda vývojáři Pinnacle Studia již vše objevili či vyčerpali své nápady, nebo zda se společnost Avid Technology rozhodla pro tentokrát se Pinnacle Studiu příliš nevěnovat, v každém případě vykazuje Pinnacle Studio 15 z hlediska inovací v oblasti zpracování videa pouze nepatrný pokrok vpřed. Oproti verzi 14 se Pinnacle Studio 15 až na výjimky u nejnovějších procesorů Intel nevyznačuje vyšší rychlostí renderingu videa, naopak hardwarové nároky programy při zpracování HD videa mi (podle prvních zběžných testů trial verze) přijdou totožné či spíše ještě vyšší než u předchozí verze editoru.

Velmi malý či spíše reálně nulový počet zásadních inovací v Pinnacle Studiu 15 možná úzce souvisí i s ohlášením produktu Avid Studio s cenou 170 USD (dostupnost v ČR v cca květnu 2011), což by měl být další editor domácího videa určený náročnějším uživatelům.

Zkušební verzi Pinnacle Studia HD 15 Ultimate si můžete stáhnout zdarma, instalační archiv má zhruba 2,3 GB.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: