Pinnacle Studio 9, novinka na zpracování domácího videa - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Pinnacle Studio 9, novinka na zpracování domácího videa

video

30. března 2004, 00.00 | Pinnacle Studio patří mezi poměrně levné a díky kompletní české lokalizaci současně i mezi nejoblíbenější programy na zpracování domácího videa. Různé verze a varianty balíku Studio najdete přiložené k mnoha střihovým kartám a není tedy divu, že je Studio tak rozšířenou aplikací. Na novinky deváté verze programu se teď společně podíváme.

{Základní představení}

Pinnacle Studio začátkem roku povýšilo na svou už devátou verzi a je tedy čas podívat se, co všechno program ve své nové verzi umí. Na českém trhu prodává Studio 9 společnost EXAC, u které také najdete případný patch s českou lokalizací, český manuál ve formátu PDF a vše další o Studiu 8.x/9.x a jeho používání v praxi. Český manuál ke Studiu 9 je stejně jako u manuálu ke Studiu 8 velmi detailní a na cca 300 stránkách najdete podrobný popis všech funkcí programu i některých k němu dodávaných doplňků. Aktuální cena české verze Studia 9 je cca 2 750 Kč bez DPH a stejně jako u všech verzí programu také Studio 9 si můžete koupit v rámci některého z nabízených Studio 9 kompletů včetně hardwarové karty pro import či střih videa a případně i sady doplňkových efektů. Protože Studio 9 je modulárně navržený editační a efektový systém, můžete ho dále rozšiřovat pomocí balíků plug-inů. Jedním z nich je například sada Hollywood FX Plus za cca 1 280 Kč bez DPH.

K instalaci Studia 9 má jednu důležitou poznámku. Máte-li původní verzi 9.0.0 (nezáleží na tom zda v češtině či angličtině), raději jí po instalaci ani nespouštějte a rovnou si stáhněte aktuální update - ušetříte si hodně času a nervů. Updatů je od verze 9.0.0 hned několik a řeší na můj vkus poměrně závažné problémy s funkčností nejrůznějších a původně dost problematických funkcí Studia 9. Po instalaci aktuálního patche a spuštění Studia 9 rychle poznáte první a poměrně zásadní změnu v uživatelském rozhraní programu. Program lze totiž nově spustit ve fullscreenu v rozlišení až 1600 x 1200 bodů (na rozdíl od na Grafice On-line naposledy popisovaného Studia 7), přes celou obrazovku si také můžete roztáhnout náhledové okno.

Zdrojem videa u Studia 9 může být stejně u předchozí verze programu buď DV kamkordér připojený na rozhraní FireWire či USB. Dalším zdrojem může být prakticky libovolný video grabber, ke kterému máte WDM ovladače. Při nahrávání videa můžete u Studia 9 opět využít možnosti automatické detekce scén ze zdroje obrazových dat nebo manuálního rozdělování videoscén. Detekce scén je vcelku použitelná, netroufnu si ale tvrdit, že funguje zcela bez problémů a někdy je lepší dodatečné rozdělení videa provést ručně. Video, zvukové soubory a obrázky samozřejmě můžete do programu také importovat a poté je "naházet" do ikonkového Storyboardu. Zobrazení názvů klipů je pochopitelně rovněž k dispozici. To ale ještě nejsou žádné novinky. Hlavní inovací týkající se zpracování videa je totiž následná "automatická editace" obrazu a zvuku. Studio 9 obsahuje několik editačních stylů, které můžete použít na editaci videa včetně titulků, přechodových a video efektů. Nejsem si jistý, zda něco takového lze vždy využít, občas se ale urychlení práce může hodit hlavně u "unifikovaných" videoklipů a dalších příbuzných typů videoprodukce. Při nahrávání analogového videa ze starších pásek zkuste pak během editace použít filtr na samočinné čištění obrazu, možná budete s jeho prací spokojeni.


Studio 9 - výběr zdroje videa, obrazové normy a poměru stran (včetně 16:9 pro domácí kino)


Studio 9 - volba formátu ukládaného videa včetně případného nastavení audio a video kodeků


Studio 9 - nastavení některých základních vlastností programu pro editaci videa


Studio 9 - upřesnění zdroje externího zvuku a některých jeho vlastností


Studio 9 - při nahrávání analogového videa si můžete upravit i např. barvové složky obrazového signálu a zesílit zvuk


Studio 9 - výběrem stylu videa můžete zahájit proces automatické editace

Editace a úprav obrazu či zvuku se týkají i další novinky. Jednou z nich je například filtr na stabilizaci roztřeseného obrazu natáčeného videokamerou. Stabilizace obrazu funguje překvapivě dobře, občas se ale budete muset smířit s dost "vláčnými" přechody mezi snímanými a předtím roztřesenými scénami. Automatické úpravy obrazu jsou také celkem sympatické a ve Studiu 9 si tak můžete změnit podmínky osvětlení scény apod. Součástí Studia 9 je jako již tradičně několik nových filtrů a přechodových efektů pro efektové úpravy videa - například inovovaný efekt starého filmu, imitace světelných odlesků objektivu apod.

Ve Studiu 9 můžete také částečně zkorigovat hladinu šumu ve zvukovém záznamu a potlačit tak různé nežádoucí šumy a ruchy. Starší verze programu neuměly nijak zvlášť efektivně upravit zvuk, což Studio 9 konečně napravuje. Součástí programu je tedy sada několika audio efektů jako například různé druhy ozvěny, ekvalizér a také poměrně zajímavé možnosti práce s prostorovým zvukem. Prologic Surround Sound Control je sice možná až příliš honosné pojmenování pro grafické "umístění" uživatele do prostoru mezi reproduktory, každopádně to ale ve finálním zvuku funguje a víc zatím nelze od programu této kategorie očekávat. Zvukové efekty lze do Studia 9 doplňovat pomocí standardních VST plug-inů.


Studio 9 - základní střihové funkce programu při editaci videa


Studio 9 - úprava vlastností zvuku včetně možnosti upravit "prostorové" znění zvuku


Studio 9 - předloh zvukových efektů najdete v nové verzi Studia víc než dost



Studio 9 - novinkou deváté verze programu jsou i speciální obrazové a zvukové efekty dostupné jednak interními či externími VST plug-iny


Studio 9 - výběr zvukových stylů

[-more-]{Titulky, navigační menu pro DVD, export videa a závěr}

Původní titulkovací modul TitleDeko byl ve Studiu 9 hodně vylepšen a integrován do programu, problémy s diakritikou ve verzi 9.0.0 ale nijak neřeší a stáhnutí opravného patche je tedy naprosto nezbytné. S náhledy titulků můžete pracovat v samotné scéně Studia 9, k hlavní editaci titulků ale slouží vlastní obrazovka zcela v designu Studia. TitleDeko vyniká mnoha desítkami více či méně křiklavých layoutů titulků, mezi kterými ale samozřejmě najdete i několik dostatečně seriózních, které se hodí pro vážnou práci. Samotný editor titulků pracuje výhradně ve WYSIWYG módu a okamžitě si tak můžete prohlédnout reálný vzhled titulků.

Textové titulky můžete v editoru a samotné časové ose Studia kombinovat s obrázky a různými druhy pozadí, jejichž bohatou zásobu najdete na instalačním CD Studia 9. Obrázky, tlačítka, různé symboly apod. využijete hlavně při tvorbě navigačních menu pro VideoCD, SVCD či DVD, které umí Studio 9 vytvářet a v případě potřeby rovnou zapisovat na dostupné vypalovačce. Výroba navigačních menu z připravených předloh je velmi snadná, v žádném případě ale nečekejte komfort profesionálních multimediálních autorizačních nástrojů. Jednoduše řečeno, vše včetně ovládání je v celém Studiu 9 vymyšleno a navrženo tak, aby s tím měl uživatel co nejméně práce.


Studio 9 - práce s titulky přímo v hlavním okně programu


Studio 9 - titulkovací editor je jednoduchý, přehledný, má velkou editovací plochu a mimo mnoha desítek efektů stínování a výplně titulků umí editor též využívat dopředu připravené titulky, obrázky apod.


Studio 9 - editor titulků můžete navíc použít i pro rychlé vytvoření navigačních menu pro DVD či VideoCD

Co nejméně práce a manuálního nastavení se týká i exportu hotového projektu, který byl ve Studiu 9 dále rozšířen. Ke stávajícím možnostem exportu videa zpět na VHS atp. pásek či DV kamkordér přibyl především export ve formátu Windows Media 9. Díky nově zařazené podpoře formátu Windows Media 9 můžete ve Studiu 9 vyrábět například i filmy pro kapesní počítače Pocket PC - samozřejmě pokud neupřednostňujete DivX či XviD. Snadnou volbou některého z výstupních video profilů si nastavíte jak kvalitu, tak i způsob vlastního exportu videa. Chcete-li experimentovat s parametry jednotlivých podporovaných výstupních formátů AVI, MPEG-1/MPEG-2, Real Media nebo Windows Media, budete asi trochu zklamáni. Studio 9 totiž žádné vyloženě podrobné nastavení pro jednotlivé formáty nenabízí, přesto ale určitě nelze říci, že by dostupné možnosti nastavení nestačily pro běžnou práci.

Závěrem už jen velmi stručně. V krátkosti lze říci, že Pinnacle Studio 9 se skvěle hodí pro komplexní zpracování domácího digitálního i analogového videa včetně importu do počítače, sestříhání videa, přidání titulků, efektů a exportu videa zpět na videorekordér, DV kamkordér, disk či CD/DVD médium. Kvalitní český manuál i kompletní česká lokalizace jsou naštěstí samozřejmostí a tak je pádný důvod věřit, že Studio 9 bude i nadále jedním z nejpopulárnějších nástrojů na práci s domácím videem.


Studio 9 - důležité vlastnosti pro export AVI videa


Studio 9 - nastavení vlastností exportu MPEG videa


Studio 9 - možnosti při tvorbě a vypálení VideoCD, SVCD a DVD média

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: