Photoshop tutoriál: pírko z loga Photoshopu CS2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Photoshop tutoriál: pírko z loga Photoshopu CS2

7. ledna 2008, 00.00 | Dlouhá léta měl Photoshop v logu oko, až nakonec ve verzi CS3 přišel pouze
se čtverečkem a nápisem "Ps". Než se tak ale stalo, měl chvíli ikonku
ptačího pírka - přesněji ve verzi CS2. A protože narozdíl od "Ps čtverečku" je
toto logo celkem povedené, ukážeme si v tomto tutoriálu, jak jej vytvořit. A to v
jakékoliv verzi Photoshopu.

Začneme ukázkou loga - zde je screenshot splash screenu programu Adobe Photoshop CS2. Pírko vlevo nahoře se dnes pokusíme vytvořit. V tomto článku přesně takové, jako je na obrázku. Vy si samozřejmě můžete zkusit tvar malinko obměnit.

Vytvoříme nový dokument (Ctrl + N) a předchozí obrázek do něj vložíme. Vrstvě stáhneme Krytí (Opacity), nejprve je pro nás důležitý tvar, ne barvy. Zvolíme nástroj Pero (Pen Tool) a začneme "obtahovat" spodní vrstvu.

Vše kreslíme jako Vrstvu tvaru (Shape Layer), takže ihned vidíme výsledek. I této vrstvě stáhněte malinko krytí, ať vidíte vrstvu pod ní.

Postupně nakreslete (do jedné vrstvy) všechny části tvaru pírka. To, že zatím přesahující části nejsou nijak rozlišeny, zatím neřešte. Vše do jedné vrstvy kreslíme se stisknutou klávesou Shift.

Takto nějak by mohl vypadat finální tvar.

Do nové vrstvy nakreslíme prostřední část pírka.

A podkladový obrázek již můžeme posunout bokem a zviditelnit úplně. Co myslíte, připomíná už náš výtvor malinko původní obrázek?

Stále ale nemáme vyřešeny "přesahy" jednotlivých částí. Jedna možnost by byla mít všechny tvary jako samostatné vrstvy, a ty potom nastavit na interakci Násobit (Multiply). To je ale trochu složité řešení, protože my budeme chtít s vrstvou pírka dále pracovat (ztmavovat ji), a pokud bychom měli vrstev několik, bylo by to komplikovanější.

Takže jinak. Vrstvu zkopírujeme a pohrajeme si se stylem vykreslení jednotlivých částí tak, abychom v této vrstvě měli zobrazeno pouze to, co chceme (tedy pouze přesahy).

Princip je jednoduchý - tvary máme čtyři - na obrázku jsou očíslovány. Tvary 1 a 2 necháme být (to bude základ), tvary 3 a 4 označíme (černou šipkou s klávesou Shift) a sloučíme do jednoho tlačítkem Combine. Tento tvar vyjmeme (Ctrl + X) a vložíme (Ctrl + V). Tak zajistíme, aby byl zcela nahoře. Nakonec tomuto tvaru přepneme vykreslení na protnutí (třetí ikonka na liště - na obrázku je zamáčknutá) a je vidět pouze ta část, kterou chceme.

Zobrazíme ostatní dvě vrstvy, této nejnovější přepneme interakci na Násobit (Multiply) a problém přesahů je vyřešen. Vrstvě nezapomeňte stáhnout krytí, ať není tak výrazná. Stejně tak můžete na následujícím obrázku vidět, že je vrstva přebarvena na černou. To ale není nutné, v dalším kroku jsem ji stejně vrátil zpět na modrou...

Co nás čeká nyní? Ztmavíme kraje pírka jako na původním obrázku. Všimněte si, že stále pracujeme s modrou barvou a modrým pírkem. Nebojte, zelené se taky dočkáte.

Vytvořte novou vrstvu (Ctrl + Shift + Alt + N), nastavte tmavě modrou barvu, zvolte nástroj Štětec (Brush Tool) a nastavte velkou měkkou stopu. Do této nové vrstvy potom kreslete na kraj pírka stopu podobnou této.

Aby byla vrstva pouze v místě pírka, musíme ji nastavit podkladovou vrstvu jako ořezovou - zkratkou Ctrl + G (Photoshop 7) popř. Ctrl + Alt + G (Photoshop CS2).

Já jsem nakonec vytvořil vrstvu ještě jednu a do ní jsem naopak kreslil světle modrou barvou v místech, které ukazuje šipka. Prostředek se mi totiž zdál malinko tmavý.

Nyní se dostáváme k zelené barvě. Celou dobu jsme tvořili pírko modré, protože přebarvit modrou na zelenou je velmi jednoduché. Nejprve načteme výběr všech dosud vytvořených vrstev (Ctrl + Shift + klik na vrstvu).

Vytvořte novou vrstvu a přidejte jí masku vrstvy (ta se vytvoří podle nastaveného výběru - tedy pouze v místě pírka). Do této vrstvy nakreslete buď nástrojem Přechod (Gradient Tool), nebo velkým štětcem přechod do zelené barvy (#77C991) - jak ukazuje obrázek.

Vrstvě nastavte interakci na Barva (Color). Jak jednoduché!

Pokud se pozorně zadíváte na původní obrázek, vidíte, že v přechodu je ještě jeden odstín - více azurová barva. Proto jsem do vrstvy ještě nakreslil právě touto barvou místo označené šipkou. A v označeném místě uprostřed jsem původní "stonek" zesvětlil. Tím jsme se dostali k původnímu obrázku více než dostatečně. Ale nám to nestačí - co ještě přidat jednotlivá vlákna pírka?

Princip je jednoduchý. Nástrojem Pero nakreslete do nové vrstvy jedno vlákno - asi jako na následujícím obrázku.

Zvolte nástroj pro výběr cesty (černá šipka), tento tvar zkopírujte (Ctrl + C), vložte (Ctrl + V), posuňte a otočte (Ctrl + T), popř. zmenšete. A takto desetkrát, stokrát, dokud nejste spokojeni.

Vrstvě stáhněte Krytí (Opacity) na 40 %.

Aby byla vrstva zobrazena náhodněji, přidejte jí ještě masku vrstvy. Do této masky nechte vykreslit filtr Oblaka (Clouds).

Tím budou jednotlivá vlákna vidět pouze v některých místech.

S druhou polovinou pírka to udělejte úplně stejně. A to je vše.

Poznámka na konec: Oproti předchozímu obrázku jsem přidal už pouze jednu úpravu - stín. Aby byl postupně rozostřený, využil jsem efekt Lens Blur. Na vás čeká však jiný úkol. Udělejte pírko znovu, ale bez obkreslování podkladové vrstvy. Jen tak se opravdu něco naučíte. Hodně štěstí při práci.


Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: