Phantasm CS 2 pro Adobe Illustrator: barvy pod kontrolou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Phantasm CS 2 pro Adobe Illustrator: barvy pod kontrolou

15. března 2011, 00.00 | Profesionální doplněk pro Adobe Illustrator obsahuje celkem dvanáct obrazových a především color processingových filtrů, které nabízí manuální nastavení a manipulaci s barvami a několik speciálních efektů. Plugin existuje ve třech edicích a umožňuje detailně korigovat barvy u vektorových i bitmapových objektů podobně jako to lze v Adobe Photoshopu, vytvářet polotónové vektorové rastry, prohazovat barvové kanály, rychle desaturovat obrázky či pracovat s úrovněmi a křivkami barev.

Phantasm CS společnosti Astute Graphicss rozšiřuje Adobe Illustrator o sadu filtrů, které mimo tvorby polotónových rastrů slouží především k nastavení a manipulaci s barvami ve stylu color processingových funkcí Adobe Photoshopu. Profesionální filtry pro nastavení a práci s barvami v Adobe Illustratoru totiž chybí a plugin Phantasm CS je umí dobře suplovat.

Princip používání filtrů v sadě Phantasm CS se nijak neliší od ostatních běžných efektových filtrů Adobe Illustratoru. Ve většině případů filtrů v sadě Phantasm CS se jedná o nedestruktivní Live filtry pro úpravy barev, které lze v Illustratoru aplikovat na všechny vektorové objekty, bitmapovou grafiku i textové objekty.

Některé z filtrů jsou v podstatě přímým ekvivalentem obdobných filtrů a color processingových funkcí Adobe Photoshopu a tudíž výstup z filtrů i jejich samotná funkčnost je podobná. Konkrétně se jedná například o korekce barev formou manipulace s křivkami barev, nastavení úrovní barev, změna odstínů, nasycení, jasu, kontrastu, úpravy expozice apod.


Phantasm CS 2.0 - přehled image/color processingových filtrů v pluginu


Phantasm CS 2.0 - jeden z nejzajímavějších filtrů v pluginu slouží k tvorbě několika typů polotónových rastrů


Phantasm CS 2.0 - úprava jasu a kontrastu


Phantasm CS 2.0 - nastavení barvových křivek


Phantasm CS 2.0 - filtr pro desaturaci grafických objektů

Edice a novinky v Phantasm CS 2

Mimo sjednocené verze Phantasm CS (pro Adobe Illustrator CS3/CS4/CS5) pro Windows a Mac OS X a vylepšení Live efektů přidává druhá stěžejní verze pluginu nový filtr pro úpravy expozičních parametrů, který se hodí zejména pro úpravy bitmapových fotografií. Na výběr nyní máte tři komerční edice pluginu:

Nejlevnější varianta Phantasm CS Designer se prodává za 69 EUR a je určena pro designéry, kteří chtějí mít možnost upravovat, korigovat a nastavovat barvy v Adobe Illustratoru podobným způsobem jako jsou zvyklí v Photoshopu. S pomocí filtrů v edici Phantasm CS 2 Designer můžete nastavit jas a kontrast grafických objektů, upravit barvové křivky a úrovně barev s histogramem, provést desaturaci obrázků, upravit jejich expozici, převést bitmapové objekty do vektorových polotónů s několika typy vektorových rastrů, manipulovat s odstínem, nasycením a jasem barev (včetně kolorizace), invertovat barvy, posunout všechny barvy směrem k vybrané barvě, měnit barvové kanály, vytvářet duotóny a manipulovat s teplotou a tónováním barev.


Phantasm CS 2.0 - nový filtr pro úpravu expozice obrázků


Phantasm CS 2.0 - tvorba a nastavení duotónů


Phantasm CS 2.0 - filtr pro manipulaci s odstíny barev a jejich saturací

Dražší edice Phantasm CS Studio za 115 EUR přidává k filtrům Designeru další volby pro zpracování obrázků a kontrolu přímých barev + náhledů pro tisk. Na rozdíl od edice Designer má verze Phantasm CS Studio rozsáhlejší volby pro záměnu barvových kanálů s přístupem k přímým barvám ze vzorníku Adobe Illustratoru a v některých filtrech lze pracovat s alfakanálem. Vylepšený je dále u verze Designer nástroj pro linkování obrázků s náhledovým systémem a filtr zobrazující pokrytí inkoustu s náhledy jednotlivých kanálů.

Třetí a současně nejdražší varianta Phantasm CS Publisher s cenou 209 EUR nabízí oproti edici Studio opět rozšířené funkce pro nastavení pokrytí inkoustu, podporu alfa kanálů ve filtru pro úpravy úrovní a křivek barev a má navíc ještě dialog pro rychlou záměnu a prohození barvových kanálů.

Základní a rozšířené režimy předvoleb

Přehled jednotlivých filtrů a jejich podrobných nastaveních najdete na screenshotech. Prakticky všechny filtry v sadě Phantasm CS mají základní nastavení a rozšířený režim, ve kterém najdeme například nastavení pro případný přetisk barev do zvolené barvy s předdefinovaným nasycením daného tónu barvy, možnost aplikace filtru na vybrané typy objektů, vynechání přímých barev (nenápadná, ovšem velmi důležitá funkce!) pro korekce, podrobné nastavení gradientů, automatické rastrování a různé jiné užitečné předvolby.

Závěr

Phantasm CS 2 nepřináší s výjimkou sjednocení verzí pluginu a nového filtru pro manipulaci s expozicí v podstatě žádné další zásadní novinky, stále se však jedná o poměrně hodnotný plugin pro Adobe Illustrator s (víceméně) unikátní sadou filtrů pro korekce barev a manipulaci s barvami ve stylu funkcí Adobe Photoshopu, který se může hodit designérům a DTP/tiskovým studiím.

Sedmidenní zkušební verzi Phantasm CS 2 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.


Phantasm CS 2.0 - inverze barev


Phantasm CS 2.0 - nastavení úrovní barev


Phantasm CS 2.0 - filtr pro posuv odstínu barev vůči zvolené barvě


Phantasm CS 2.0 - snadné prohazování barvových kanálů


Phantasm CS 2.0 - filtr pro manipulaci s teplotou a tónováním barev

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: