PageStream míří z Atari a Amigy na nové platformy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

PageStream míří z Atari a Amigy na nové platformy

Adobe InDesign sazba

31. března 2004, 00.00 | Dříve kultovní sázecí program lze dnes používat v Mac OS X, Windows i Linuxu. Poměr
cena-výkon je přitom u tohoto produktu víc než dobrý. Stačí to ovšem?

Ve stínu dvou dominantních sázecích programů dneška, tj. Adobe InDesignu a QuarkXPressu, existuje poměrně dlouhá řada méně či více známých obdobných aplikací. Některé pouze žijí resp. živoří ze zašlé slávy (Corel Ventura), jiné se nicméně drží poměrně dobře. V minulosti jsme takto naše čtenáře seznámili s programy MLayout, RagTime či Scribus. Dnes bychom se obdobně rádi podívali na produkt PageStream, který v dané kategorii aplikací patří k nejstarším a bez přehánění možno říct i nejrenomovanějším.

Základní přiblížení

PageStream je sázecím programem, který byl původně, a to s velmi příznivým ohlasem, vyvíjen na platformách Atari a Amiga Amiga. Svá zlatá léta prožíval v období 1985-1993, pak byl jeho další vývoj poznamenán celkovým úpadkem platformy Amiga a stále vyšší preferencí pre-pressových řešení na platformách Macintosh a Windows. Zašlou slávu se zvlášť v poslední době snaží výrobce, společnost Grasshopper LLC, vzkřísit nejen dalším rozvojem programu, ale především jeho portací na perspektivnější platformy, kterými jsou ke dnešnímu dni především Macintosh (Mac OS X i Classic), Windows a (což je určitě velmi zajímavé) Linux. Zájem uživatelů by přitom mimo kvalitních funkcí měla přitáhnout i současná cena, která je, bez ohledu na platformu, stanovena na 99 USD (za 149 USD lze zakoupit tzv. Pro verzi, obsahující sadu doplňkových pluginů a šablon). Podívejme se nyní, co uživatelé za tuto investici získají.

pagest1f.gif

PageStream v Linuxu

Vlastnosti

Výrobce PageStream deklaruje coby produkt pro sazbu prakticky libovolného typu publikací od jednoduchých brožur a letáčků, až po plnobarevné materiály či technickou literaturu. Stránková montáž je přitom v tomto programu postavena na technologiích, které uživatel zná z jiných obdobných řešení, tedy na rámečcích, předlohových stránkách, mřížkách, vodítkách, pravítkách atp. Bohaté jsou možnosti zpracování vektorových objektů, které mimo standardních funkcí (objekty typu box, elipsa, čára či hvězdice, seskupování a zarovnání objektů aj.) nabízí například využití cest (pero a volná kresba).

Precizní typografie dovoluje využít kerningy, proklady či automatické ligatury, text lze rotovat s přesností na jednu tisícinu stupně aj. K formátování textu je využito znakových a odstavcových stylů, navíc je možno definovat i tzv.styly písma, což jsou vlastně kombinace nejrůznějších vlastností fontu. Na textový rámeček lze přetvořit libovolný tvar či cestu v dokumentu, obdobně univerzální je zarovnání textu. K zalomení krátkých textových úseků lze využít tzv. text bez rámečku, rámečky je možno libovolně řetězit. Pestré jsou možnosti práce s barvami v nejrůznějších módech (RGB, CMYK, HSV, HLS), včetně možnosti tvorby vlastních barev, kontroly přetisků či nasazení barev přímých.

Dlouhé dokumenty je možno členit do kratších úseků (kapitoly a sekce), přičemž každý úsek může mít jinou předlohovou stránku, k dispozici jsou dále flexibilní možnosti číslování sekcí a jejich stránek. U publikací uvedeného typu lze dále využít funkce pro tvorbu obsahu a rejstříků či seznamu vyobrazení.

Produkt nabízí profesionální tiskový výstup, včetně podpory separací, dlaždicového tisku, jednodušší archové montáže a variabilního tisku (mail merge). Nejnověji dovoluje také export do PDF či HTML. Pozornost zaslouží v PageStreamu skriptování. Možné je totiž jak zaznamenávání akcí prováděných v prostředí programu, tak využití externích skriptovacích prostředků (AppleScript na Macovi, Python v Linuxu).

pagest2f.gif

Dialog pro tiskový výstup

Ve výčtu vlastností bychom mohli ještě poměrně dlouho pokračovat. Zvídavého čtenáře bychom nicméně na tomto místě raději odkázali především na tuto tabulku, obsahující podrobnější výčet vlastností při srovnání s jinými sázecími programy, mimo jiné QuarkXPressem (ovšem poněkud zastaralou verzí 3.3). Za zmínku rovněž stojí fakt, že vlastnosti PageStreamu lze rozšiřovat pomocí pluginů a k dispozici je poměrně dobrá podpora pro různá národní prostředí (kontrolor pravopisu, dělení slov, rozhraní), čeština ovšem v podporovaných jazycích chybí.

Závěrem

Pro každého, kdo se hlouběji zabývá sazbou, musí být PageStream zajímavým produktem. Pozoruhodné jsou jak záběr funkcí, tak stávající hardwarová nenáročnost a výkonnost. Za těchto okolností je PageStreamu možno odpustit přece jen poněkud atypické ovládání (hovoříme zde o našich zkušenostech z platformy Windows, kde jsme postrádali zejména podporu kontextových nabídek). Jsou zde ovšem faktory, které hovoří významně v neprospěch tohoto produktu: Profesionální pre-pressová workflow jsou dnes bez výjimky postavena na XPressu či InDesignu a těžko se zde najdou uživatelé, kteří by měli odvahu odklonit se od těchto produktů k programu, za kterým stojí malý, byť schopný výrobce. Amatérské uživatele zase od PageStreamu určitě odradí cena, která je sice výhodná v porovnání s výše uvedenými profesionálními produkty, ne však řešeními typu RagTime Solo (platformy Macintosh, Windows) či Scribus (Linux), které jsou rovněž dosti kvalitní a přitom zdarma. Tuzemský uživatel také s nelibostí ponese skutečnost, že PageStreamu chybí české dělení slov, což je nedostatek opravdu zásadní. Každopádně bychom ale ještě jednou chtěli doporučit zvídavějším čtenářům alespoň letmé seznámení se zmíněným produktem prostřednictvím odpovídající demoverze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: