PageSeeder: výkonný systém pro on-line komentování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

PageSeeder: výkonný systém pro on-line komentování

4. června 2004, 00.00 | K internetové výměně komentářů lze dnes v publikačním průmyslu použít různá řešení.
Málokteré je ale tak komplexní a robustní jako PageSeeder. Podrobnější přiblížení
naleznete v této recenzi.

Jednou ze zajímavých aplikací Internetu v publikačním průmyslu je on-line komentování. Pravděpodobně nejvýhodnějším řešením, co se poměru výkon/cena týče, zde je Adobe Acrobat. Dále jsou pak k dispozici specializované systémy různé výkonnosti i ceny, mezi které lze zařadit například Proof-it-online či RealTimeProof. Zajímavým produktem uvedeného typu, o kterém jsme dosud (na rozdíl od výše zmíněných) na Grafice dosud nepsali, je PageSeeder společnosti Weborganic Systems. Ten se nedávno dočkal nové, již třetí, verze, o jejíž bližší přiblížení bychom se rádi pokusili v této recenzi.

Popis řešení

PageSeeder je řešení pro výměnu komentářů, fungující jako webovská služba. Uživatelé tedy funkci tohoto systému využívají prostřednictvím webovského prohlížeče (podporovány jsou Internet Explorer 5.5 a vyšší či Mozilla od verze 1.4). Přístup do systému a k jednotlivým funkcím jsou autorizovány. Z technického pohledu je PageSeeder sadou serverových prostředků, které lze provozovat ve Windows či Unixu na platformě Java (JDK 1.4.2), a to ve spojení s různými typy databázových systémů (například MySQL či Oracle). Produkt je pojat modulárně a tudíž by měla být podle výrobce snadná jeho integrace do různých workflow a modifikace podle potřeb.

pageseed1f.gif

PageSeeder je nabízen jako modulární řešení

Jak jsme naznačili výše, primárním posláním PageSeederu je výměna komentářů mezi osobami, připojených k Internetu. Propracována je v tomto systému zejména správa uživatelů: Ti jsou rozděleni podle projektů do skupin (členěných pomocí složek). Člen skupiny přitom může mít rozdílný status (Moderator, Manager, Contributor, Reviewer), na jehož základě je mu povoleno používat všechny či pouze vybrané funkce systému. Tyto funkce se přitom týkají správy uživatelů (přidání či odebrání člena skupiny apod.), souborů a komentářů.

Rozhraní PageSeederu nabízí několik různých pohledů na sdílené soubory a k nim připojené komentáře. Odpovídající funkce dovolují do systému vkládat soubory, a ty zde dále organizovat do složek, přesouvat, odstraňovat (možná je archivace vytvořených komentářů), stahovat si a především komentovat. Škála možností při práci s komentáři je závislá na formátu souboru: specifické funkce (které si popíšeme dále) jsou nabízeny pro PDF a HTML dokumenty. K dokumentu libovolného typu, jež je zobrazitelný v prostředí prohlížeče (prostřednictvím interních funkcí browseru nebo aplikací, jako jsou Adobe Acrobat či Reader) lze (přes webovský formulář) připojit textové poznámky, které se k ostatním účastníkům anotačního procesu (členové skupiny) dostávají dvěma způsoby: pomocí e-mailu nebo prostřednictvím rozhraní PageSeederu. Uživatel si přitom může nastavit, jakým způsobem bude komentáře zasílat/přijímat: možné je například jak neprodlené vyrozumění o každé provedené změně, tak pouze uložení komentářů na serveru. V případě e-mailového upozornění lze konfigurovat zprávu pro příjemce, přičemž v mailu jsou obsaženy i příslušné odkazy: příjemce mailu si tedy po jediném kliknutí může zobrazit diskusi ohledně dokumentu nebo rovnou odpovědět na komentář.

pageseed2f.gif

Rozhraní PageSeederu

Již jsme řekli, že PageSeeder nabízí určité specifické funkce pro PDF a HTML dokumenty. V případě PDF jde především o podporu anotačního aparátu Acrobatu 5 či 6. Konkrétně se zde jedná o to, že Seeder dovoluje uživatelům vyměňovat komentáře, vytvořené v rámci těchto aplikací, a to i tak, že je možno danou sadu komentářů nahrát i do prostředí Readeru nebo starší verze Acrobata. (Pro méně obeznámené čtenáře, kteří by nechápali výhodu uvedené funkce, zde musíme zdůraznit skutečnost, že se jedná o výměnu pouze komentářů, nikoli anotovaných dokumentů.)

Nejpropracovanější jsou možnosti komentování HTML dokumentů. PageSeeder zde využívá tzv. seeds (překládat lze coby semena nebo též zrna). V podstatě se jedná o to, že systém automaticky nebo uživatel manuálně vloží za každý odstavec či nadpis a též do buněk tabulek jakési kontejnery na poznámky (označované právě jako seeds), do kterých může recenzent přímo v prostředí Seederu vepisovat své komentáře. Uvedeným způsobem lze tedy komentování HTML obsahu značně zpřehlednit a zjednodušit. Výrobce přitom počítá s využitím uvedené funkce nejen pro samotné webovské stránky, ale též dokumenty aplikací, jejichž obsah je do HTML převeditelný - konkrétně je v daném kontextu zdůrazňován Microsoft Word či Adobe FrameMaker.

pageseed3f.gif

PageSeeder nasazený při anotování HTML dokumentu

Konkrétní zkušenosti se systémem a aplikace

Ti, kdo si chtějí PageSeeder vyzkoušet, mají k dispozici dvě možnosti: stažení a zprovoznění třicetidenní trial verze samotné aplikace (na vyžádání) nebo otestování funkcí systému pomocí webovského dema. My jsme využili druhou variantu. Registrace do systému byla velmi rychlá, veškeré ovládání pak intuitivní a pochopitelné i bez nápovědy, která je každopádně v dostatečné míře v systému dostupná. Odezvy na jednotlivé akce probíhaly poměrně svižně, i když oproti práci v lokálním prostředí jsme občas zaznamenali významnější prodlevy. Je přitom otázkou, nakolik tyto byly dány výkonností serveru či našeho počítače nebo propustností linky.

Mimo práce s demoverzemi lze systém poznat i prostřednictvím několika jeho ukázkových aplikací, použitelných opět z webovského browseru. Ty se týkají například možnosti veřejného anotování HTML článku či použití seeds u dokumentů, generovaných z prostředí FrameMakeru.

Závěrem

PageSeeder je robustní řešení, které, na rozdíl od jiných prostředků daného typu, dobře řeší především otázky spojené s autorizovaným přístupem a správou uživatelů či zdrojů. Tímto svým zaměřením evidentně směřuje do oblasti velkých pracovních skupin - malé provozy si určitě vystačí s anotačními možnostmi Acrobatu nebo řešeními typu Proof-it-online. Na náročnějších pracovištích ovšem může být postrádána možnost přenosu rozsáhlých souborů ve stylu systémů RealTimeProof či Prolatus.

Svou pozici "někde uprostřed" PageSeeder podtrhuje i cenou: omezená licence (maximálně pět recenzentských skupin, neomezený počet uživatelů) je k dispozici za 1600 USD, plná verze pak za 7500 USD. Takovouto investici budou schopny vydat především subjekty z oblasti enterprise, výrobce pak poskytuje významné slevy pro neziskové organizace a školství. V případě publikačních provozů budou vhodnými kandidáty zejména velká vydavatelství, ve kterých na podkladech pracuje autorský a editorský tým, jehož členové se nacházejí v různých lokalitách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: