OnOne PhotoTools Professional 1.0 pro Adobe Photoshop: návrat legendy? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

OnOne PhotoTools Professional 1.0 pro Adobe Photoshop: návrat legendy?

4. prosince 2007, 00.00 | PhotoTools je plugin pro Adobe Photoshop na manuální i hromadné efektové zpracování fotografií. Nová verze pluginu je určena především profesionálním fotografům, kterým nabízí více než 250 efektů mnoha typů. Představení pluginu naleznete v tomto článku.

V souvislosti s názvem PhotoTools si určitě řada z vás vzpomene na poměrně kvalitní Adobe Photoshop kompatibilní pluginy společnosti Extensis, která právě sadu doplňků PhotoTools navrhla a několik let aktualizovala. Většinu produktů Extensisu určených pro Adobe Photoshop převzala do svého portfolia společnost OnOne Software, která od té doby vydává jeden přepracovaný produkt za druhým. PhotoTools v režii OnOne Software existuje ve verzích pro Windows i Mac OS X a od původních pluginů sady PhotoTools se liší natolik, že se prakticky jedná o nový produkt, byť s podobnou funkcionalitou a zaměřením na fotografické efekty.

K dispozici jsou dvě edice balíku OnOne PhotoTools, prodávané za 160, respektive 260 USD v edici PhotoTools Professional. Oficiálně se v obou případech jedná o verzi 1.0, která svým uživatelům nabízí něco přes 150, nebo v případě edice Professional přes 250, efektů pro zpracování obrázků a především fotografií (digitálních i skenovaných). Jednotlivé sady efektů mají na svědomí Jack Davis a Kevin Kubota, které možná budete znát zejména v souvislosti s Adobe Photoshopem a jeho pluginy.

Prostředí pluginu

Z původního pluginu PhotoTools skutečně nezůstal kámen na kameni. Nová revize PhotoTools i PhotoTools Professional přináší zcela nové a moderní pracovní prostředí v tmavém designu a se zcela novým systémem palet i pracovních oken. K dispozici je několik typů velkých náhledů originálního a upraveného snímku, běžně používaný navigátor plochy snímku a ručička pro posun obsahu snímku, univerzální lupa a také funkce pro případné zobrazení masky vrstvy.


OnOne PhotoTools Professional 1.0 - plugin nabízí několik set efektů a přehledné pracovní prostředí s velkým náhledem originálního i upraveného snímku


OnOne PhotoTools Professional 1.0 - jeden z mnoha dostupných efektů na vertikálně rozděleném náhledu

Efekty

Stěžejním úkolem PhotoTools je tvorba nejrůznějších fotografických efektů, a proto jistě nikoho nepřekvapí, že prakticky všechny funkce pluginu jsou zaměřené na co nejrychlejší aplikaci jednotlivých efektových filtrů. Těch je v zásobě opravdu hodně, a proto jsou roztříděné do různých skupin. Konkrétně se jedná například o skupiny filtrů pro optimalizaci fotografií, práci s konturami, zpracování snímků v landscape módu, vylepšování portrétů, nejrůznější barvové úpravy a korekce, spoustu stylizačních efektů a mimo jiné i o efekty simulující různé ozdobné okraje a orámování snímků.

Mezi další efekty, dostupné v rámci PhotoTools Professional, patří tzv. One-Click Art filtry pro rychlé umělecké koláže, překryvné efekty, simulace filmových materiálů, manipulační filtry upravující tónování barev a také filtry na konverzi do podoby černobílých fotografií. Většina z efektových filtrů funguje plně automaticky (v rámci svých předem nadefinovaných předvoleb, které nelze ovlivnit) a má jen minimum nastavovacích prvků – pokud jsou k dispozici doplňková nastavení, provádí se výběrem v samostatném okně.

Jednotlivé filtry můžete přímo v prostředí pluginu řadit do zásobníků efektů a na náhledu si ihned zkontrolovat výsledek před finální aplikací na fotografii. V zásobníku efektů je navíc k dispozici funkce jednoduchého (ale efektního), uživatelem nastavitelného fadingu, která s pomocí průhlednosti zajistí prolnutí za sebou jdoucích efektů.


OnOne PhotoTools Professional 1.0 - další kombinace efektů (simulace kresby tužkou + barvové korekce) a předvolby pluginu


OnOne PhotoTools Professional 1.0 - některé efekty mají ještě doplňková nastavení týkající se například intenzity či varianty daného efektu či skupiny efektů

Hromadné zpracování snímků

Fotografie v PhotoTools Professional nemusíte upravovat pouze manuálně, nýbrž můžete použít funkce pro dávkové zpracování snímků ve vybraném adresáři. Vše si nejprve vyzkoušíte a otestujete na jedné fotografii, použité skupiny filtrů pak aplikujete na všechny fotografie ve zvoleném adresáři pomocí výstižně pojmenované funkce Batch. Při dávkovém zpracování snímků můžete dále ovlivnit jejich výstupní grafický formát (například JPEG nebo TIFF), rozměry, čili rozlišení fotek, i jejich barvový profil. Do snímků lze navíc vložit vodoznak a hromadně je přejmenovat.


OnOne PhotoTools Professional 1.0 - funkce pro hromadné zpracování fotografií funguje na bázi skriptů a mimo jiné nabízí například konverzi vložených barvových profilů snímků, změnu jejich velikosti a automatické přejmenování i číslování souborů

Závěr

Společnost OnOne Software na PhotoTools viditelně dost zapracovala a výsledkem je sice dost drahý, ale přinejmenším velmi zajímavý plugin pro Adobe Photoshop, jehož nabídka efektových filtrů předčí řadu konkurenčních "fotografických" pluginů zejména kvalitou a neotřelostí jednotlivých efektů. Smířit se však budete muset s tím, že PhotoTools i PhotoTools Professional jsou ve své podstatě "prefabrikované" pluginy s předem nastavenými efekty, jejichž parametry nelze v pluginu nijak výrazně ovlivnit. Na druhou stranu se však jedná o fotografické efekty poměrně kvalitní. Nebudu samozřejmě tvrdit, že by většina z nich nešla vytvořit přímo s interními funkcemi Adobe Photoshopu, otázkou však je, za jak dlouho a hlavně s jakým výsledkem.

Zkušební verzi pluginu PhotoTools Professional si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: