Online služby pro identifikaci fontů: Přehled - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Online služby pro identifikaci fontů: Přehled

31. července 2009, 00.00 | Stává se vám, že pro svůj publikační či designérský projekt potřebujete font, jehož vzorek je vám k dispozici pouze v tištěné podobě či na bitmapovém obrázku? Nebo byste rádi použili vám zatím neznámé písmo, u kterého máte konkrétní představu o některých jeho parametrech? V těchto i dalších případech vám budou významně nápomocny online služby, které blíže představujeme v tomto článku.

Stává se vám, že pro svůj publikační či designérský projekt potřebujete font, jehož vzorek je vám k dispozici pouze v tištěné podobě či na bitmapovém obrázku? Nebo byste rádi použili vám zatím neznámé písmo, u kterého máte konkrétní představu o některých jeho parametrech? V těchto i dalších případech vám budou významně nápomocny online služby, které blíže představujeme v tomto článku.

WhatTheFont

Služba WhatTheFont jednoho z největších světových distributorů fontů, společnosti MyFonts (divize společnosti Bitstream), si zcela jistě zaslouží být v našem přehledu uvedena jako první a nejdůležitější. K vyhledávání fontů disponuje patentovanou technologií, umožňující font identifikovat na základě bitmapového obrázku, resp. digitální fotografie (při pořízení snímku je vhodné se řídit následujícími doporučeními, objem souboru snímku může být maximálně 2 MB, doporučeným formátem je TIFF v odstínech šedi a s rozlišením 300 dpi). Obrázek se buďto uploaduje na server služby nebo se takto službě předá jeho odkaz (možné je odzkoušení služby na několika ukázkových obrázcích).

whatfont-1f.jpg

WhatTheFont pak provede analýzu snímku, po které uživatel verifikuje rozpoznání znaků. Následně se obvykle zobrazí vícero výsledků. V případě, že rozpoznání neskončilo úspěchem, nebo si uživatel s rozpoznanými výsledky neví rady, je možno přejít do WhatTheFont Fora, kde lze o pomoc požádat experty přes písmo – i do fóra je takto možno nahrát příslušný snímek fontu. Je-li naopak rozpoznání fontu úspěšné, má uživatel možnost se s nalezenými fonty blíže seznámit prostřednictvím profilů na MyFonts.com, případně pak lze požadovaný font rovnou zakoupit.

Alternativní, a dlužno říci, že značně užitečnou cestu rozpoznání, nabízí klientská aplikace dané služby pro Apple iPhone. Uživatel takto může přímo v terénu (jednání s klientem, zajímavá tiskovina, billboard aj.) pořídit snímek textu s fontem zabudovaným fotoaparátem iPhonu (nebo lze použít snímek nalezený na webu či doručený e-mailem) a poté předat (po případném oříznutí oblasti s písmem) tuto fotografii službě. Následně se provede verifikace jednotlivých znaků a výsledkem je seznam fontů splňujících rozpoznané parametry, možný je pak přechod na webové stránky písem či zaslání odkazu e-mailem.

whatfont-2f.jpg

Identifont

Tato služba vyžaduje při identifikaci fontu aktivnější spolupráci ze strany uživatele, neboť font hledá na základě série otázek větvených formou průvodce do několika následných stránek. Dotazuje se takto například na text obsažený v logu či znaku, tvar písmene Q či znaku dolaru, umístění písmene J na účaří, umístění centrálního vertexu u písmene M atp. V každém kroku přitom zobrazí počet fontů ze své databáze (tisíce fontů), na které je aktuálně zúžen výběr a pravděpodobný počet kroků chybějících do nalezení písma. Výsledkem hledání je seznam fontů splňujících daná kritéria s možností náhledu jejich bližších informací a odkazy na online shopy pro zakoupení.

whatfont-3f.jpg

Vhodná bude daná služba ve chvíli, kdy uživatel nemá k dispozici vhodný obrázek fontu nebo také hledá pro svůj projekt font splňující určitá typografická kritéria – coby komplement svých služeb ji takto ostatně doporučuje i WhatTheFont. Možné je pak zde i vyhledávání podle názvů a podobnosti fontů

TypeNavigator

Služba TypeNavigator poskytuje oproti Identifont podstatně méně komplexní, ale na druhou stranu přehlednější a rychlejší cestu, jak nalézt fonty na základě jejich vizuálních charakteristik. Proces vyhledávání probíhá ve dvou krocích, výsledkem je seznam fontů poskytující odpovídající náhledy, možnost nalezení obdobných písem a také přímý nákup na stránkách provozovatele služby, serveru FontShop.

whatfont-4f.jpg

Bowfin Printworks

Tato (v poslední době dle všeho neupdatovaná) služba nabízí hlavní stránku se sérií otázek, kritérií a ukázek, pomáhajících identifikovat font. Provázána je pak s dalšími stránkami, obsahujícími obdobně průvodce pro konkrétní typy fontů (Script, Bauhaus, Sans-Serif, Serif, Lined aj.). Možné je rovněž zaslání dotazu ohledně fontu provozovateli serveru.

whatfont-5f.jpg

FontGear FontGenius

Zajímavou, leč komerční aplikací pro offline i online dohledávání fontů na platformě Mac OS X je nedávno uvedený FontGenius společnosti FontGear. Za ne úplně zanedbatelných 40 USD získá uživatel aplikaci, která analyzuje snímek s ukázkou písma a na základě této analýzy zobrazí fonty odpovídající daným parametrům. Do seznamu jsou přitom zahrnuty jak fonty z daného počítače, tak i fonty dostupné prostřednictvím internetu. Přímo z aplikace je případně možný nákup fontu.

whatfont-6f.jpg

Flickr

Oblíbená služba pro sdílení fotografií Flickr zahrnuje i skupiny spojené s písmy. Diskusní fórum Typeface Identification pomáhá všem, kdo chtějí identifikovat fonty na základě fotografií. Zobrazení fontů ve fotografiích poskytuje služba Fonts in Use.

whatfont-7f.jpg

Typophile

Server Typophile sdružuje komunitu odborníků zaměřených na písma. Pro identifikaci fontu nahraje uživatel obrázek s fontem a příslušný dotaz do odpovídající sekce fóra serveru.

Seznamy fontů

Font či font jemu podobný lze identifikovat i procházením různých zdrojů písem. Přehled by zde samozřejmě vydal na samostatný článek, na tomto místě se spokojme s odkazy na zahraniční servery Dafont, FontPark.net, FontFace, PCFonts, Bluevertigo.com.ar, Just Creative Design, Smashing Magazine či Urban Fonts.

whatfont-8f.jpg

Odpovídající galerie lze pak najít i na českém internetu, konkrétně především na stránkách prodejců fontů a písmolijen (Písmolijna, Stormtype, Suitcase Type Foundry, Dtpobchod, Fontexplorer, Amos Software). Podrobněji o nich referujeme v tomto článku. Dále je možno navštívit i server Ceskefonty.cz s nabídkou českých písem zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

whatfontis

Autor: Václav Muž

Založeno: 14.07.2017, 10:28
Odpovědí: 0

Pro identifikaci fontu z bitmapy doporučuji také https://www.whatfontis.co
m/ funguje obdobně jako WhatTheFont! ale má jinou(možná i větší) databázi fontů, možno hledat free fonty, vypisuje více výsledků... Pro méně obvyklá písma rozhodně lepší.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: