Oki C9300 – barevná tiskárna A3++ pro velkou zátěž - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Oki C9300 – barevná tiskárna A3++ pro velkou zátěž

14. června 2004, 00.00 | Oki C9300 je velkokapacitní barevná LED jednoprůchodová tiskárna formátu A3++, určená pro střední a velké podniky. Nabízí kvalitní barevný tisk i pro rozměry větší, než A3. Rychlý tisk a úsporný provoz, široké možnosti dalšího rozšíření jsou dobrými předpoklady k jejímu úspěchu.

Model C9300 patří do řady 9000, která představuje špičku produkce společnost Oki. Nabídka se skládá ze tří variant, jak je u Oki tradicí. Spolu se základním modelem nabízí Oki variantu s duplexem a variantu s duplexem a harddiskem. Do řady 9000 patří ještě model C9500, který se liší zejména vyšším tiskovým rozlišením 1200x1200dpi. Tato řada je charakteristická svými možnostmi rozšíření o další zásobníky, finišér či skenr.

Konstrukce
Model Oki C 9300 je barevná, jednoprůchodová LED tiskárna formátu A3++, určená pro síťový provoz ve středních a větších firmách. Technologie jednoho průchodu znamená vyšší rychlost tisku a lineárně uspořádanou čtveřici válců. Ta sebou nese i přímější pohyb papíru ve stroji. V principu stejná technologie jako u laserového tisku se liší pouze způsobem nabíjení fotocitlivého válce. Jako zdroj informačního paprsku zde slouží světlo z LED diod oproti laseru. Kompaktnější zdroj světla a méně pohyblivých prvků vytváří předpoklady pro spolehlivý provoz. Ze všech těchto výhod těží i nový model řady 9000, Oki C9300.
Oki prezentuje podporu životního prostředí bezozónovým provozem. Ekologická technologie na rozdíl od laseru, který ionizací vytváří ozón, nic takového neprodukuje. Konstrukce tiskárny dovoluje využívat každý jednotlivý komponent na hranici jeho maximální životnosti a vyměňovat nezávisle na ostatních. Tonery i obrazové válce jsou dobře přístupné.Na spodní straně otevřeného víka jsou k vidění čtyři světelné zdroje LED

Technické parametry
Díky vnitřnímu uspořádání (řadový čtyřválec) se rychlosti tisku stejného formátu v barvě a černobílé příliš neliší, prostě papír se tolik nezdržuje na ostatních válcích.. Barevný tisk realizuje formát A4 rychlostí 30str/min, černobíle pak 37str/min, formát A3 v barvě dokáže rychlostí 16str/min a v monochromu 20str/min. Tisk první barevné strany zvládne za 11,5 sekundy, v monochromu jen za 10 s. O zpracování tiskových úloh v rozlišení 1200x600 dpi se stará 450 Mhz procesor. Základní porce paměti 128 MB u nejméně vybavené varianty lze navýšit až na 1 GB, popřípadě doplnit harddiskem.
Podpora jazyků se týká PCL5c a PCL6 ( s 80 PCL fonty, 10 TTF) a originál Adobe PostScriptu 3 (se 136 Type1 fonty). Nechybí ani pár emulací „jehliček“, konkrétně Epson FX a IBM ProPrinter Dot Matrix. V základní konfiguraci mají všechny varianty ethernetové připojení 10/100 Mb. Síťový provoz je podpořen aplikací PrintSuperVision, což je webová správa tiskárny. Dále Print Control, který umožňuje spravovat a řídit barevné tisky na síti a pokud je tiskárna osazena harddiskem tak lze využít Storage Device Manager, který slouží pro ukládání a správu formulářů, hlaviček, log a fontů. Ačkoliv je tiskárna designovaná především pro síť, vytiskne i přes USB 2.0 nebo paralelní (obousměrné) rozhraní. Komunikace s tiskárnou může probíhat přes mailové klienty POP3 a SMTP, což je využitelné pro zadávání tiskových úloh a varovné zprávy.

Kvalitu barevného tisku hlídá technologie Automatic Colour Balance, která zaručuje barevnou stálost při každém zapnutí popřípadě při výměně toneru či válce. Spouští se při každém zapnutí, otevření krytu či po vytištění každých 400 stran (pro rýpaly cituji z firemních materiálů:“ne uprostřed tiskové úlohy“).
Standardní interní zásobník je na 550 listů, pokud využijeme maximální kapacitu všech možných vstupů dohromady, dostáváme se na 2.850 listů. Konfiguraci lze rozšířit o finišer se 2 zásobníky, sešívačkou a děrovačem. Na vstup se nechá doplnit ještě skener s podavačem jednotlivých listů. Pracovní zátěž dosahuje maximálních 150.000 stránek/měsíc.
Přípustná gramáž 64 – 203 g/m2 všemi vstupy, pro duplexní provoz pochopitelně méně, tedy 75 - 105 g/m2. Manuální podavač zvládá potisknout až 328 mm šířky a 1200 mm délky.
Rozměry (ŠxDxV): 626 x 666 x 460 mm odpovídají barevné A-trojce+, při váze 72kg manuál důsledně nabádá provádět manipulaci alespoň se dvěma osobami (nějak si menší počet po osobní zkušenosti ani nedokážu představit).Takto prezentuje web tiskárny stav tonerů a životnost válců

Instalace a podpora
Síťovému provozu je věnována velká pozornost. Všechny hlavní síťové protokoly (TCP/IP, Netware, Ethertalk a NetBEUI) jsou podporovány. Dále jsou podporovány OS Win 95 a výše, 2000 Terminal Server s Citrix Metaframe 1.8 nebo Citrix Met / Macintosh Rendevous.
Oki nabízí k modelu C9300 širokou podporu barevných standardů, ICC barevné profily pro ICM i ColorSync, EuroScale a SWOP simulace komerčního tisku, Pantone certifikace a firemní Oki Colour Matching. Při komerčním tisku lze využít Oki Template Manager, jednoduchý software na tvorbu šablon pro tisk vizitek, bannerů a čárových kódů.
Zeptejte se Oki – to je internetový pomocník, na jedno kliknutí dostupný z dialogu při tisku. Podle typu tiskárny vygeneruje uživatelskou nabídku právě pro konkrétní typ tiskárny. Obsahuje sekci driverů, pomocných utilit a dalších užitečných prográmků ke stažení. Oblast spotřebního materiálu se mimo jiné zabývá otázkami výměny tonerů a válců. Vedle se také dozvíte odpovědi na nejčastěji kladené otázky a další informace, které souvisejí pouze s danou tiskárnou, třeba možnosti rozšíření.

Kvalita tisku
Celkově lze konstatovat, že pro potřeby komerčního tisku je kvalita více než dostačující. Máme tu co dělat s rychlým velkokapacitním barevným tiskem, nikoliv s náhledovou tiskárnou. Níže uvedené rozbory proto neznamenají negativní hodnocení produktu.
Posouzení kvality tisku z redakční testovací stránky ukázalo několik skutečností. Rozdílné podání černobílého rastru při horizontální a vertikální orientaci, ne zcela přesvědčivé podání šedé ve velmi nízkých procentech a při barevném tisku použitá standardní CMYKová čtyřbarevná rozeta. Barevné přechody vykazují mírné skoky v černé (okolo 75 %) u všech barev je 5% sytost nerovnoměrná. V giloších se nacházejí místa, kde si interpret „ušetřil“ práci a malé úseky křivky nahradil horizontální přímkou.
Pozitivní písmo je konzistentní do velikosti 4 body patkové a 3 b sans, dvoubodové bezpatkové je ještě na hranici čitelnosti. Pro písmo v negativu platí vše výše uvedené, jen posunuté o jeden bod nahoru.
Čárové růžice vykazují h/v asymetrii, středový obrazec je protáhlý ve směru posunu média. S tím koresponduje i prezentace čárových rastrů. U 100% černé je pravidelnost zachována do tloušťky 0,25 b, o 50 % a nižší jsou půlbodové rastry mírně rozpadlé.
Barevné výstupy odpovídají rastrem kvalitnímu barevnému ofsetovému tisku. Podání šedé je ve slabých tónech mírně nerovnoměrné s barevným šumem. Drobné barevné posuny lze nalézt i mezi stejným motivem na A4 a na A3.
Přístup ke službě „Zeptejte se Oki“

Závěrem
Interpretace výsledků testovacího souboru samozřejmě neznamená, že je tiskárna špatná. Je určena do korporátní sféry, na síťový provoz a solidní zátěž, nikoliv pro grafická studia či náhradu digitálního fotolabu. Podle všeho se jedná o solidního dříče, který nabízí příjemné provozní náklady při zachování dobrého standardu barevného tisku. Šíře doplňků, rychlost tisku a maximální počet dalších zásobníků z něj dělá ideální stroj, který odvede „černou práci“ v barevném podání. Doporučené ceny základního modelu jsou 113.000 Kč bez DPH, modelu s duplexem 123.000 Kč bez DPH a duplexu s HDD pak 130.000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: