Océ VarioPrint 6160/6200 na Open Housu 2007 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Océ VarioPrint 6160/6200 na Open Housu 2007

18. dubna 2007, 00.00 | Na letošním Océ Open Housu, který byl v pořadí již 14. ročníkem, byla kromě spousty zajímavých novinek k vidění také dvojice nových modifikací revoluční produkční maloformátové tiskárny Océ VarioPrint 6250. Konkrétně se jednalo o zařízení VP 6160 a 6200.

Začátkem března proběhla v německém Poingu (nedaleko Mnichova) v pořadí již 14. výstava profesionálního digitálního tisku Océ Open House, jejímž hlavním pořadatelem, organizátorem a vystavovatelem byla holandská společnost Océ. Zde jsme se mohli opět pokochat tím nejlepším, co je v současné době ve světě digitálního produkčního tisku k dispozici. Vedle spousty jiných zajímavých novinek zde byla velká pozornost celkem oprávněně soustředěna také na pokračovatele vloni představené, revoluční produkční tiskárny Océ VarioPrint 6250, určené pro velkoobjemový tisk malých řezaných formátů. Konkrétně zde byly představeny dva stroje – VP 6160 a VP 6200, které vycházejí ze stejných kořenů, ale reflektují individuální požadavky zákazníků, s příklonem k ještě větší personalizaci.

Océ VarioPrint řady 6000

Největším tahákem loňského Océ Open Housu (a dá se říci určitě též zlomovým bodem v oblasti produkčního digitálního tisku) byla maloformátová tiskárna VarioPrint 6250, která posunula hranice rychlosti tisku v tomto segmentu zase o značný kus dále. Svým zaměřením spadá tento model do velkoobjemové kategorie a je určen pro tisky malých řezaných formátů. Co se týče rychlosti, VarioPrint 6250 přineslo nárůst až o zhruba 70 % oproti všem současným digitálním tiskovým zařízením. Průměrná rychlost tisku u ostatních modelů se pohybovala okolo 150 stran formátu A4, VarioPrint 6250 však nabídla rychlost tisku dosahující na hranici až 250 stran formátu A4 za minutu (v duplexním modu). V případě formátu A3 vytiskne stroj 132 stránek za minutu. Kouzlo všeho spočívá v použití nové, leč velice jednoduché technologie Océ Gemini Instant Duplex.


foto: Martin Hájek

Gemini Instant Duplex

Jedná se o zvláštní uspořádání tiskových hlav, kdy do šasí tiskárny výrobce namontoval jednoduše duplexní hlavu, která je složena ze dvou tiskových hlav umístěných proti sobě. Každá hlava disponuje samostatným tiskovým válcem, mezi kterým projíždí médium (papír). Při jednom průjezdu papíru mezi oběma hlavami (potažmo válci) dojde k potisku obou stran současně. Právě tento jednoduchý, ale velice účinný systém umožňuje modelům řady VarioPrint 6000 tisknout až oněch 250 stran v oboustranném modu. Druhá hlavní výhoda Gemini Instant Duplexu spočívá v úspoře všech mechanických části samotného tiskového systému. V případě duplexu totiž každý list absolvuje celý proces tisku jen jednou (ne dvakrát jako u ostatních zařízení), tudíž se jen jednou ohýbá, zahřívá a posléze potiskne. Samozřejmě že hlavní přednost máme zde pouze za předpokladu nutnosti oboustranného tisku. V případě tisku jen na jednu stranu se rychlost logicky snižuje o polovinu – tedy na 125 listů za minutu. Z posledních výzkumů vyplývá, že v dnešní době se zhruba 80 % všech výtisků tiskne oboustranně, tudíž model VP 6000 reaguje na tuto skutečnost a současný požadavek trhu.

Technická specifikace

Océ VarioPrint 6160/6200 tisknou na základě digitálních technologií využívajících systému osvitu LED diodami. Zařízení pracuje v optickém rozlišení až 1 200 dpi. Ovládání je řešeno pomocí dotykového TFT LCD displeje, na kterém můžete libovolně definovat tiskové úlohy, změny, nastavení apod. Co se týče rozdílů jednotlivých typů, jde o velmi shodná zařízení, která umožňují tisknout rychlostí 160, respektive 200 stran za minutu (viz číselné označení obou modelů). Obě tiskárny obsahují tzv. "chytrý obrazový kontroler" (Océ Smart Imager Controller), jež zajišťuje jak optimální výkon, tak i schopnosti práce na více úlohách, rychlé načítání a převod dat atd. Součástí výbavy obou modelů jsou také řadiče Plug & Play Xerox, které umožňují kompatibilitu s řešeními od Xeroxu. Mimoto se Océ Smart Controller stará také o konektivitu s vaší IT strukturou. Možnosti Online finišování zahrnuje například i tvorbu brožur nebo nastavení široké škály dokončovacích operací. Softwarová podpora spadá plně pod kompetenci vlastního řešení výrobce – vše má pod kontrolou aplikace Océ PRISMA.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

V případě formátu můžete tisknout na formáty velikosti dopisu až do formátu A3 (rozměry v cm: od 203 x 203 do 320 x 488). Co se týče papíru, podporovaná je gramáž 60 - 200 g/m2, použijete-li originální papír Océ, výrobce garantuje rozmezí od 50 do 300 g/m2. Zařízení se skládá ze samotné tiskárny, podavačů papíru, dále boxů pro výstup tiskových úloh a finisheru (volitelně). Výrobce nabízí hned několik různých modifikací zařízení. Od základního (jednoduchého), obsahující 1 box s celkem 4 podavači papíru a jedním boxem pro výstup (včetně/bez finišeru), můžete dále objednat model s 2x boxem (každý 4 podavače, celkem tedy 8) a jedním boxem pro výstup, ti nejnáročnější mohou využívat služeb až 3x boxů (každý se čtyřmi zásobníky papíru, celkem tedy 12) a 2x boxem pro výstup, včetně finišeru. Jeden podavač pojme 4 600 stran, plná kapacita – všechny tři tedy nabízejí kapacitu 13 800 listů. Na jedno naplnění můžete vytisknout duplexně až 27 600 stran. Každý z boxů na výstupu pojme maximálně 3 000 listů formátu A3 (celkem tedy 6 000 stran). Výhoda dvou zásobníků na výstupu spočívá v tom, že zatímco se jeden plní dokumenty, druhý lze vyložit. Konektivitu zajišťuje rozhraní 10/100 Mb, 1Gb Ethernet, podporované programovací jazyky, kterými zde jsou PostScript 3, PDF a PCL 5e. Tiskárna využívá síťové protokoly TCP/IP, Novell (IPX/SPX) a SMB.


foto: Martin Hájek

Závěrem

Océ VarioPrint 6160 a VarioPrint 6200 tisknou rychlostí 160, resp. 200 stran formátu A4 za minutu. Obě zařízení byla navržena a zkonstruována s ohledem na požadavky zákazníků, pro něž byla původní minutová výtěžnost zařízení, dosahující až 250 stran za minutu, přespříliš. Océ VarioPrint řady 6000 platí bezpochyby za výrazný krok vpřed ve světě digitálního tisku a opět posouvá hranice dál, a zajímavě tak zamíchává kartami na poli daného segmentu. Velký důraz je kladen také na uživatelskou vstřícnost a možnost vysoké personalizace, což je dnes rozhodně velice hodnotnou utilitou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: