Océ Open House 2007: je libo tisk na přání? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Océ Open House 2007: je libo tisk na přání?

13. března 2007, 00.00 | Společnost Océ uspořádala v pořadí již 14. přehlídku profesionálního digitálního tisku s názvem Océ Open House. Opět jsme se mohli v prostorách výrobní haly společnosti v německém Poingu nedaleko Mnichova dozvědět, co se děje nového ve světě produkčního digitálního tisku a publikování. Takže vstupte s námi!

První březnový pracovní týden proběhla v německém Poingu (nedaleko Mnichova) v pořadí již 14. výstava profesionálního digitálního tisku Océ Open House, jejímž hlavním pořadatelem, organizátorem a samozřejmě též i vystavovatelem byla holandská společnost Océ. Toto jméno není třeba těm, kdo se pohybují ve světě produkčního digitálního tisku, příliš představovat, neboť se zde jedná o cejch kvality a profesionálních služeb. Ve dnech 5. až 9. března 2007 měli všichni zájemci o daný segment trhu prostřednictvím Open House možnost zjistit na vlastní oči, co je nového v řadách bohaté nabídky produktů a řešení z dílny Océ i dalších výrobců.


foto: Martin Hájek

Co je Océ Open House

V případě Océ Open House se jedná o jeden z největších evropských veletrhů v oblasti digitálního tisku a publikování, na kterém lze vidět velkou a komplexní nabídku novinek (jak "železa", tak i softwarových aplikacích, a stejně tak i komplexních řešení – například pro vybavení celé malé tiskárny). Prezentovány jsou přitom nejen technologie Océ, ale i partnerských výrobců. Stejně jako v minulých letech rovněž letos zorganizoval pořadatel novinářský zájezd (Open House Bus), kterého jsme se zúčastnili i my. A co konkrétně jsme měli možnost na Océ Open House 2007 vidět?


foto: Martin Hájek

Program a koordinace

Organizace akce byla ze strany pořadatele opět výborná, veletrh jste si mohli projít jak na vlastní pěst, tak jste mohli "zneužít" všudypřítomné zaměstnance Océ, kteří vám byli vždy ochotní poradit, případně poskytnout malou exkurzi v dané části výstavy. Stejně jako loni byl i nyní Open House logicky rozdělen do dvou hlavních skupin – na komerční tisk a firemní tisk (Commercial Printing, Corporate Printing). Hned první nápadná změna (při vstupu do výstavní haly) byl nově postavený můstek – přesněji ochoz, který se tyčil přímo nad hlavami přítomných lidí a stánků a protínal celou halu až do cca 2/3 její rozlohy. Velká výhoda spočívala v tom, že z tohoto mostu (který byl zároveň i vstupní branou) jste měli celou výstavu jako na dlani a mohli jste se snadno zorientovat a rozmyslet si svou budoucí trasu. Kompletní výstavní plocha čítala téměř 8 000 m2 a vedle jednotlivých stánků nechyběly ani nová řešení, workshopy, prezentace, promítání a různé kulturní/hudební vložky.


foto: Martin Hájek

Plocha veletrhu se rozdělovala na čtyři hlavní části. Levé křídlo výstavní plochy zahrnovalo oblast komerčního tisku, kde byly zastoupeny převážně zařízení pro graphic arts, dále produkční tiskárny pro komerční tisky, datové služby a podpora, a stále více se rozvíjející oblast Direct Mailu. Pravému křídlu naopak vévodily stroje ze skupiny korporátního tisku, určené pro tisk reklamních tiskovin, brožur či letáků, samozřejmě i včetně softwarových aplikací. V poslední třetině veletrhu se soustředila zařízení pro tisk technických výkresů a také high-end profesionální velkoformátové grafiky.


foto: Martin Hájek

Zadní část veletrhu byla vyhrazena partnerům, kterých zde bylo téměř sedm desítek. Samozřejmě v celém areálu nechyběly všudypřítomné menší stánky, určené pro obchodní partnery pořadatele (Océ business, Océ finance, Partner, Auditorium a podobně), a stejně tak jste si mohli hojně užít workshopů, přednášek (i když těch zde oproti loňsku ubylo) a samozřejmě též softwarových řešení k jednotlivým produktům. Z letošního ročníku byl jasně patrný ještě větší příklon k barevnému tisku a naprosté personalizaci zcela dle individuálních požadavků klienta. Prim dnes hrají systémy tisku na přání (Print On Demand), zjevný byl i příklon k "menším tiskovým" strojům, určených také pro oblasti nižšího a středního produkčního tisku. Stále větší roli dnes sehrávají multifunkční modely, které se již kromě SOHO segmentu úspěšně tlačí též do oblasti profesionálního digitálního tisku.


foto: Martin Hájek

Nové produkty

Na letošním Océ Open House byly hojně zastoupené především zbrusu nové modifikace úspěšných loňských modelů, které nabídly ještě individuálnější možnosti přizpůsobení konkrétním požadavkům, vyšší rychlost tisku a také bohatší softwarovou i hardwarovou výbavu (zejména co se týče dokončovacích prací a finišerů). Jednou z prvních novinek bylo zařízení Océ VarioStream 9240, nahrazující stávající model 9230. Tato tiskárna menších formátů ze segmentu DDS (Digital Document Systems) tiskne systémem jedna barva (Black) s možností přítisku jednou až třemi dalšími barvami (systém CMY), což je navýšení (z původních dvou barev) oproti předešlému modelu. Zařízení opět podporuje technologii GraphicArts Plus pro optimální výtisky pomocí dokonalejšího osvitu diodami, kterých je zde až 11 000 kusů.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Dalšími vystavovanými modely byly velkoformátová zařízení řady TCS a TDS, v čele s novou vlajkovou lodí v tomto segmentu - Océ TDS700, kterou výrobce představil již na své pražské centrále koncem roku 2006. Tento stroj umožňuje tisk velkoformátových výstupů do formátu A0, základem je elektrofotografická (LED) technologie s organickým fotovodivým válcem. Zařízení obsahuje fixační jednotku Océ Radiant Fusing s okamžitým ohřevem, a tím i rychlou přípravou k tisku. Na délku lze za současných podmínek (a softwarového vybavení) tisknout až do 15 metrů. Rychlost se pohybuje kolem 4,7 stran A0 za minutu (respektive 6 metrů za minutu) s rozlišením tisku 600 x 1 200 dpi s pico technologií. Výstupní zásobník pojme až 100 archů A0. Funkce tiskárny lze rozšířit také o barevný skener.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Největším hitem loňského Open House bylo velkoobjemové zařízení VarioPrint 6250 určené pro tisk řezaných malých formátů. Velká část letošního veletrhu byla soustředěna právě na nové modifikace tohoto "rychlíku" s označeními Océ VarioPrint 6160/6200. Jedná se o velice shodná zařízení, ovšem určená pro zákazníky s nižšími nároky na rychlost (tedy o něco pomalejší stroje). Zařízení disponují patentovanou technologií Océ Gemini Instant duplex, která spočívá v zajímavém konstrukčním řešení, kdy základem tisku jsou dvě tiskové hlavy umístěné proti sobě. Ty umožňují u novinek tisknout rychlostí 160, resp. 200 stran za minutu (viz číselné označení obou modelů – VP 6250 tiskl rychlostí až 250 stran formátu A4 za minutu). Bavíme se zde samozřejmě o oboustranném tisku – ve standardním tisku je rychlost poloviční. Nové modely byly dle slov výrobce logickým krokem, reakcí na velké skupiny zákazníků, které nepotřebují ani nevyužijí tak rychlý tisk.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Velká pozornost byla letos soustředěna na oblast high-end grafického velkoformátového profesionálního tisku, kde jste mohli poprvé spatřit žhavou novinku Océ Arizona 250GT. Označení GT, jež často používají světové automobilky pro sportovní verze nadupaných vozů, není zde, zdá se, použito náhodně. Jedná se totiž o extrémně rychlý a přesto kvalitní tisk (v dané třídě). Tiskárna pracuje pomocí čtyř inkoustových nádrží (CMYK) systémem variabilní velikosti kapiček (Océ VariaDot Technology), přičemž velikost kapiček se pohybuje od 6 do 40 pL. Rozlišení dosahuje tento stroj až 1 440 dpi a jednou z jeho největších předností je flexibilita. Maximální velikost potiskovaného média dosahuje velikosti až 1,25 x 2,5 m, potisknout je možno širokou škálu materiálů: papír, plast, polystyren, sklo a podobně. Arizonu 250GT lze použít na velké reklamní desky, plakáty, billboardy a další venkovní aplikace.


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Závěrem

Vše má své fyzické limity a vzhledem k obrovskému pokroku v oblasti tisku a nových technologií za poslední dekádu je překonávání nových a nových limitů (zejména rychlostních) stále těžší, v poslední době se logicky zpomalilo. Océ si to uvědomuje a tak se (vedle rychlosti) snaží jít také cestou kvality a zejména služeb s přidanou hodnotou. Na loňském Open Housu byl nastíněn nový standard, kudy by se mohl (měl) ubírat v budoucnu produkční profesionální tisk, z letošního ročníku je naprosto zřetelný příklon k tomuto nastolenému směru. Zelenou má dnes jednoznačně barevný tisku a co největší personalizace, do popředí se stále více derou multifunkční stroje, a to ve všech segmentech. Je to celkem logický vývoj, neboť doby, kdy multifunkční rovnalo se též méně kvalitní, jsou již dávno minulostí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: