Novinky ze světa publikačního průmyslu (47.-48. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (47.-48. týden/2005)

lcd trend

7. prosince 2005, 00.00 | Adobe začala svá řešení bundlovat s produkty Macromedia, Canto Cumulus nyní umí pracovat
i s videem a open source browser Firefox dokáže ve verzi 1.5 přímo zobrazovat SVG
grafiku. Takové jsou hlavní novinky v našem přehledu dění z oblasti publikačního
průmyslu.

Náš přehled aktuálního dění v oblasti publikačního průmyslu půjde napřič spektrem, když zabere jak pre-press, tak i oblast webové grafiky, elektronických formulářů či správy digitálního videa. Za naznačenou rozmanitost vděčíme aktivitám společností Adobe, IBM, Canto či Callas Software a open source projektu Firefox.

Adobe Design, Web a Video Bundle: Adobe a Macromedia v jednom balíku

Krátce po definitivním dokončení akvizice společnosti Macromedia (dne 3. 12. tohoto roku) oznámila společnost Adobe hned několik softwarových balíků, které kombinují produkty obou společností. Konkrétně se jedná o Adobe Design, Web a Video Bundle. Jak se dá podle názvů snadno vytušit, Design Bundle (cena 1 599 USD) obsahuje Adobe Creative Suite 2 Premium (InDesign, Photoshop, Illustrator, GoLive, Acrobat Professional, Bridge, Version Cue) a Flash 8 Professional, ve Web Bundle (1 899 USD) je CS2 Premium a Studio 8 (Dreamweaver, Flash Professional, Fireworks, Contribute, FlashPaper) a konečně Video Bundle bude obsahovat produkty Adobe pro zpracování videa (Premiere, After Effects) spolu s Flashem 8 Professional. Design a Web Bundle jsou k dispozici ihned, Video Bundle by se měl objevit na začátku příštího roku.

Uvedení daných produktových balíků není příliš velkým překvapením. Bude nicméně zajímavé sledovat, jak moc v následujících měsících Adobe zapracuje na větší integraci daných řešení (například správa zdrojů z nástrojů Macromedia pomocí Bridge apod.) a co bude znamenat "konkurence" Dreamweaveru pro GoLive, který je sice méně kvalitní co do možností tvorby webových prezentací, nicméně v daném případě lépe vázaný na jiné aplikace Suite (například přenášení obsahu z InDesignu či Illustratoru).

bull474805-1f.jpg

Nabídka nových bundlů na serveru Adobe

Callas Software uvádí pdfAutoOptimizer

Společnost Callas Software rozšířila v těchto dnech svou bohatou nabídku řešení určených ke zpracování PDF v pre-pressových workflow. Její nový produkt, pdfAutoOptimizer nabízí funkci více než žádanou, když dovoluje automaticky provést sloučení průhlednosti v PDF dokumentech. K úpravám, které jsou zajišťovány na bázi horkých složek, je použito odpovídajícího interního nástroje Acrobatu 7 Professional (PDF Optimizer), jež je řízen dobře známým automatizačním pluginem AutoPilotl. Kromě tohoto produktu je v rámci bundlu licencován i plugin pdfCorrect, sloužící k úpravám dalších pre-pressových charakteristik PDF dokumentů - v daném případě provede odstranění všech vložených ICC profilů, čímž by se mělo zabránit nežádoucím nastavením výstupů barev. Přítomnost daných, ne právě laciných pluginů, propojených odpovídajícími nastaveními, vede výrobce k ceně 2 499 euro, což může u jakoby jednorázového řešení působit značně přemrštěně. Nic ovšem uživatelům nebrání, aby AutoPilot a pdfCorrect využívali i k mnoha jiným úkolům. Možnost automatizovaného upravení průhlednosti pak může být pro mnohá polygrafická pracoviště, zpracovávající tiskové podklady v PDF ve velkém, skutečně zásadní.

bull474805-2f.jpg

pdfAutoOptimizer: Nastavení zpracování v AutoPilotu

Canto uvádí Cumulus Video Suite

Známý poskytovatel řešení pro správu digitálního obsahu, která své uplatnění nachází významným způsobem i v oblasti publikování, společnost Canto, ohlásil Cumulus Video Suite. Jedná se o volitelnou nástavbu k produktové linii Cumulus Enterprise, určené pro správu obsahu v prostředí uživatelských skupin. (Připomeňme, že dřívější jednouživatelská, desktopová verze Cumulusu Single je dnes nabízena coby nezávislý produkt společností MediaDex.) Jak již název naznačuje, Video Suite je určena ke správě digitálního videa: uživatel s její pomocí může vytvářet náhledy video obsahu, detekovat či upravovat jednotlivé shoty v souboru a připojovat dodatková metadata. Podporován je rovněž streaming spravovaného videa prostřednictvím Internetu. Danou nástavbou chce Cumulus oslovit především společnosti, které využívají video například k výukovým či marketingovým účelům, možné je pak samozřejmě i nasazení třeba ve vydavatelstvích periodik a zpravodajských nebo reklamních agenturách.

Firefox ve verzi 1.5: podpora SVG grafiky a elementu Canvas

V posledním roce značně úspěšný open source webový prohlížeč Firefox se dočkal nedávno verze 1.5. Novinek je v ní poměrně hodně, přesto se ovšem nedá hovořit o nějakém přelomovém upgradu. Prohlížení stránek v novém Firefoxu by mělo být rychlejší, k dispozici je zde i funkce Fast Back pro rychlé procházení již navštívených stránek, pohodlnější je práce s aktualizacemi (samotného produktu i jeho rozšíření - vše nyní může probíhat automaticky). Vylepšení doznalo panelové brouzdání i nastavování programu, včetně možnosti rychlého odstranění důvěrných dat, drobná ale užitečná vylepšení se týkají rovněž například zadávání odkazů, vyhledávání či blokování vyskakovacích oken, posílena byla bezpečnost.

Podrobný přehled všech vylepšení lze najít například na stránkách projektu, i na českém webu se pak objevilo několik podrobných recenzí. My jsme Firefox 1.5 do našeho přehledu zařadili především proto, že je po prohlížeči Opera (a linuxovém projektu Konqueror) dalším browserem s nativní podporou SVG grafiky (tj. vykreslení bez nutnosti instalace specializovaného pluginu). Ne úplně dokonale je zde podporována verze 1.1 daného standardu: při našich zběžných testech se korektně zobrazovaly obrázky v Open Clip Art Library, naopak neúspěchem skončila práce s ukázkami pokročilých interaktivních SVG aplikací na stránkách Adobe. I přes určitou nedotaženost je podpora SVG grafiky ve Firefoxu (a již dříve v prohlížeči Opera) každopádně dobrou zprávou, bez implementace v rámce Internet Exploreru (jak to bude v ohlašované verzi 7 se dá jen těžko říci) zůstane ovšem SVG i přes svou zajímavost (různorodé aplikace na Webu, mobilních zařízeních a, jak naznačuje Inkscape, svým způsobem i v tištěné produkci) zřejmě stále v pozadí.

bull474805-3f.jpg

SVG obrázek ve Firefoxu 1.5

Svým způsobem to potvrzuje i jiná novinka ve Firefoxu 1.5, podpora elementu Canvas. Jedná se zde o rozšíření jazyka HTML, jež dovoluje do zvolené oblasti stránky vkládat grafický obsah s pomocí JavaScriptu, přičemž pokryty jsou všechny kreslicí funkce obvyklé pro 2D grafiku. Využití se zde naskýtá například v oblasti online editace, tvorby grafů, animací, her či obrazových kompozic, tedy obdobným způsobem jako v případě SVG. S Canvasem přišla společnost Apple coby prostředkem určeným jak pro browser Safari, tak i widgety Dashboardu. V současnosti je vývojovou skupinou WHATWG daný element začleněn do nově navrhovaných specifikací pro další generaci webových technologií. To, zda je daný prvek skutečně konkurentem SVG či nikoli, je věcí diskuse a dalšího vývoje, každopádně je faktem, že ve Firefoxu 1.5 lze nyní těžit z výhod obou technologií.

IBM nabízí software pro elektronické formuláře

Na vysoce perspektivní a atraktivní pole elektronických formulářů, kde o přízeň uživatelů mezi sebou mimo jiné soupeří společnosti Adobe a Microsoft, se nedávno rozhodla novým produktem vstoupit i společnost IBM. Její IBM Workplace Forms je poměrně komplexním řešením (kombinace designeru, prohlížeče a serveru), jež vychází z produktů, které IBM získala dřívější akvizicí společnosti PureEdge Solutions. Základem formulářové technologie je XML, v příštích verzích hodlá IBM podporovat nový standard XForms. Deklarovaným zaměřením například na oblast zdravotnictví, pojišťovnictví, bankovnictví či státní správy bude IBM konkurovat právě třeba Adobe, která se svými LiveCycle řešeními postavenými na PDF, získala příznivý ohlas. Ve prospěch IBM každopádně hovoří tradiční renomé daného výrobce v oblasti enterprise aplikací informačních technologií.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: