Novinky ze světa publikačního průmyslu (41.-42. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (41.-42. týden/2006)

Trendy

18. října 2006, 00.00 | Díky novému pluginu společnosti DTP Tools je nyní možno v rámci jednoho InDesign
dokumentu použít stránky o různých velikostech, společnost Quark updatovala své produkty
a možná již záhy přijde s úplnou novinkou ve svém produktovém portfoliu, na světě pak je
i nová verze OpenOffice.org. Takové jsou hlavní novinky z našeho pravidelného přehledu.

Díky novému pluginu společnosti DTP Tools je nyní možno v rámci jednoho InDesign dokumentu použít stránky o různých velikostech, společnost Quark updatovala své produkty a možná již záhy přijde s úplnou novinkou ve svém produktovém portfoliu, na světě pak je i nová verze OpenOffice.org. Takové jsou hlavní novinky z našeho pravidelného přehledu.

DTP Tools Page Control: různé velikosti stránek v jednom InDesign dokumentu!

Česká vývojářská společnost DTP Tools je známa svými inovativními produkty (History, Layer Groups, X-Ray, Text Count aj.), určenými pro různé publikační aplikace, především InDesign. Nejnovější produkt daného výrobce, zveřejněný nedávno v podobě public beta verze, má šanci být vysoce úspěšný u prakticky každého uživatele InDesignu. Plugin Page Control totiž dovoluje v rámci jednoho dokumentu InDesignu nastavit vícero velikostí stránek. Touto zdánlivě triviální vlastností InDesign dosud nedisponuje (zatímco třeba open source sázecí program Scribus a částečně i QuarkXPress od verze 6 ano), přičemž je mnoho situací, ve kterých je rozhodně užitečná - počínaje možností mít v jednom dokumentu všechny informace, resp. stránky spojené s danou zakázkou (např. dopisní obálka, dopis a vizitka pro personalizovanou sadu tiskovin či kniha spolu s obálkou, vloženými mapami nebo jinými skládanými přílohami atd.), a konče snazšími rozvrženími pro archovou montáž publikace (skládačky apod.).

bull4142-2006-1f.jpg

Plugin, vyvinutý ve spolupráci se známým pre-pressovým expertem a publicistou Pariahem S. Burkem, řeší naznačený úkol jednoduše a elegantně. Po instalaci nabízí možnost měnit velikost stránek či dvojstránek ze stávající palety InDesignu Stránky (Pages), různě veliké mohou být i stránky předlohové, dále je možno odlišně nastavovat velikost odkládací plochy (pasteboard). Tisk či export do PDF zachová odlišná nastavení rozměrů stránek. Dokumenty upravené s pomocí Page Control lze v InDesignu, jež nemá daný plugin instalován, korektně zobrazit s pomocí bezplatného Page Control Readeru.

Page Control je, jak již bylo řečeno, v současnosti k dispozici coby public beta, fungující 14 dnů. Využít jej lze v InDesignu CS i CS2 na platformách Macintosh i Windows. Cena by měla činit 59 USD. Zajímavá diskuze kolem daného řešení se rozvinula například na serveru InDesign Secrets.

Quark uvedl XPress 7.0.2, Print Collection a QuarkXPress Server 7. Co chystá dalšího?

Společnost Quark v poslední době vypustila na svět několik updatů svých produktů a (víceméně) produktových novinek. Přehled lze takto začít u QuarkXPressu, který se v těchto dnech dočkal bezplatného updatu 7.0.2. Ten přináší mimo oprav chyb především podporu dělení slov a kontroly pravopisu pro různé specifické jazyky, včetně češtiny a slovenštiny (dále třeba polštiny, ruštiny, turečtiny aj.), příslušné jazykové funkce byly implementovány ve spolupráci se známou společností Dieckmann. Funkce přenosu licencí dovoluje aktivovat a deaktivovat aplikaci bez nutnosti kontaktovat technickou podporu Quarku - tuto možnost ocení v současnosti asi nejvíce ti uživatelé platformy Macintosh, kteří přecházejí na Universal Binary podobu XPressu. U síťových licencí je nyní možný současný běh předchozí verze XPressu s XPressem 7 na jednom počítači.

Pod označením Quark Print Collection uvádí Quark na trh sadu pre-pressových nástrojů pro QuarkXPress 7 a Adobe Acrobat 7, jež vychází z produktového portfolia společnosti ALAP, kterou Quark před nějakým časem koupil. Konkrétně jsou v Collection obsaženy známý vyřazovací plugin Imposer, použitelný s XPressem a Acrobatem, a dále produkty MarkIt (uživatelem nastavené tiskové značky použité při archové montáži) a Item Marks (ořezové a registrační značky pro jednotlivé objekty na stránce), oba určené pouze pro XPress. Cena Print Collection byla stanovena na 299 USD, balík by se měl začít prodávat na konci října.

quark7-1f.jpg

Prostředí QuarkXPressu 7

Konečně byl představen i QuarkXPress Server 7, systém, dovolující využít engine XPressu 7 v serverovém módu. Jedná se o následníka dosavadní technologie daného typu Quark Dynamic Document Server (QuarkDDS). Server 7 je primárně určen k sazbě na bázi webového rozhraní a připravených šablon: daným způsobem jej lze nasadit ve službách typu Web-to-Print, při korporátním publikování atp. Uživatel takto výstup personalizuje ze svého webového browseru, serverový engine pak generuje odpovídající náhledy dokumentu a finální výstup.

Server 7 poskytuje všechna technologická vylepšení XPressu 7, mimo jiné tedy technologii Job Jackets pro jobtikety, dovolující automaticky kontrolovat parametry dokumentu, personalizovaný výstup na bázi jazyka PPML či rozšířené možnosti výstupu do PDF (včetně podpory PDF/X), Součástí řešení je Server Manager, prostředek pro administraci daného řešení, správu procesů na vícero serverech současně a protokolování provedených úloh. Implementaci QuarkXPress Serveru zajišťují stejně jako v minulosti autorizovaní partneři (vývojáři, integrátoři), ke kterým patří společnosti Gluon, DeskNet či Stibo Catalog.

Novinek je skutečně hodně, všechny ale mají své kouzlo pouze pro stávající věrné uživatele XPressu. Širší komunita nicméně se zájmem čeká na 26. října. Na výstavě MacExpo v Londýně by takto měl Quark představit zcela nový produkt - pozvánka na odpovídající keynote obsahuje následující sdělení "The keynote will include updates on the latest developments at Quark, introductions to some yet-to-be-announced products, and most importantly, a worldwide exclusive new product launch.". Podle některých spekulací by se mohlo jednat o produkt pro cross-media (či lépe řečeno multi-media) publikování, kombinující sazečské schopnosti XPressu s prostředky pro WYSIWYG návrh webových stránek či tvorbu elektronických formulářů v PDF a animací ve formátu Flash. Těžko říci, nakolik se daná velkolepě znějící domněnka potvrdí - a nakolik se místo toho uživatelé dočkají třeba jen nové verze editoru pro redakční workflow CopyDesk, kýžené datum zde nicméně bude již za chvíli.

Uvedena OpenOffice.org 2.0.4

Populární bezplatný multiplatformní balík kancelářských aplikací OpenOffice.org se v těchto dnech dočkal verze 2.0.4. Ta mimo oprav chyb přináší zejména rozšíření možností exportu do PDF, které spočívají především v možnosti uzamčení vybraných vlastností dokumentu (otevření, tisk, kopírování obsahu atp.) heslem. V aplikaci Writer je nyní k dispozici přímý export do značkovacího jazyka LaTeX, což dovolí dokumenty pořízené původně v OpenOffice (tedy i matematické vzorce vytvořené v odpovídajících nástrojích Writeru) zpracovat na typograficky vyšší úrovni s pomocí TeXu. Přibyly pak i některé nové funkce v nástrojích Calc a Impress, na platformě Mac OS X (X11) nyní OpenOffice používá systémová písma.

Zásadní novotou je nicméně především přepracovaná podpora pro rozšiřující moduly OpenOffice. Blíže jsme o ni již psali a tak na tomto místě pouze připomeňme, že díky ní by mělo přibývat rozmanitých rozšíření základní funkcionality OpenOffice vytvořených nezávislými vývojáři, a to možná až takovou měrou, jak je tomu třeba v případě webového prohlížeče Firefox.

bull4142-2006-2f.jpg

Export do PDF podporuje v OpenOffice.org 2.0.4 i zabezpečení

Adobe spustila Fireworks 9 Prerelease Program

Akvizicí společnosti Macromedia přešel do vlastnictví společnosti Adobe i prostředek pro tvorbu vektorové a bitmapové grafiky Fireworks. Macromedia jej poskytovala především coby nástroj pro tvorbu webové grafiky, po zmíněné akvizici se mohl začít jevit jako nadbytečný, neboť Adobe má vlastní řešení pro bitmapy i vektory (Photoshop, Photoshop Elements, Illustrator), hlavním konkurentem Fireworks je pak v podstatě produkt ImageReady dodávaný s Photoshopem právě za účelem tvorby (ovšem pouze bitmapové) grafiky určené pro Web. O tom, jaké bude budoucí zařazení Fireworks v produktovém portfoliu Adobe lze jen spekulovat, faktem každopádně je, že Adobe podle všeho hodlá ve vývoji daného řešení pokračovat. Svědčí o tom nedávné ohlášení beta programu pro všechny, kdo mají zájem být testéry připravované nové verze 9. Ta by měla nabídnout například nativní import souborů Photoshopu a Illustratoru, použití stránkového layoutu, hierarchickou organizaci grafiky na bázi Webu a vrstev či rozšířenou podporu interaktivity.

Callas Software představuje pdfAutomator a vylepšuje pdfColorConvert

Známý poskytovatel řešení pro PDF pre-press workflow, společnost Callas Software, uvedl nedávno nový produkt. Jeho pdfAutomator slouží jako rozhraní k nástrojům pdfInspektor CLI (preflight PDF dokumentů), pdfColorConvert CLI (konverze barev v PDF dokumentech) a pdfCorrect CLI (editace PDF dokumentů na bázi profilů), určeným pro nasazení z příkazové řádky (na platformách Windows, Macintosh, Linux, Solaris; k dispozici jsou i odpovídající pluginy Acrobatu). Dané řešení uvítají především uživatelé, kteří nepotřebují uvedené produkty, vhodné pro velkoobjemové, automatizované zpracování PDF dokumentů, řídit s pomocí skriptů. pdfAutomator je vlastníkům CLI produktů k dispozici zdarma.

Druhou novinkou je u daného výrobce vylepšení řešení pdfColorConvert. To spočívá v podpoře device link profilů, která by měla garantovat lepší výsledky (kvalitnější konverze barev, optimalizované a kontrolované použití tiskových barev) zejména při nasazení v prostředí vydavatelství novin.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: