Novinky ze světa publikačního průmyslu (39.-40. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (39.-40. týden/2006)

trendy

4. října 2006, 00.00 | Xerox vyvinul písmo vysoké jednu setinu palce a kupuje jednoho z nejvýznamnějších
výrobců personalizačního softwaru, OpenOffice.org bude možno rozšiřovat s pomocí pluginů
a společnost Markzware představí na letošním Graph Expo novou verzi svého zásadního
produktu FlightCheck Professional. Tyto i další zajímavé novinky přinášíme v našem
pravidelném přehledu.

Xerox vyvinul písmo vysoké jednu setinu palce a kupuje jednoho z nejvýznamnějších výrobců personalizačního softwaru, OpenOffice.org bude možno rozšiřovat s pomocí pluginů a společnost Markzware představí na letošním Graph Expo novou verzi svého zásadního produktu FlightCheck Professional. Tyto i další zajímavé novinky přinášíme v našem pravidelném přehledu.

Xerox MicroText Font: pidipísmo pro zabezpečené personalizované tiskoviny

Vědci společnosti Xerox nedávno uvedli písmo MicroText Specialty Imaging Font, které zaujme především nevšedním základní výškou jedna setina palce. Využití je zde poměrně nasnadě: ochrana dokumentů před paděláním. Již dnes obsahují například kreditní karty či šeky mikroskopické nápisy, jejichž čtením pod zvětšovacím sklem se ověřuje pravost. Nové písmo Xeroxu je takto vytvořeno pro dokumenty daných typů vytištěných s pomocí digitálních tiskových strojů Xeroxu, v současnosti je součástí dodávky softwarového balíku Xeroxu FreeFlow Variable Information Suite 5.0, dodávaného pro personalizovanou tiskovou produkci. Nasazení se dá předpokládat například u rodných listů, identifikačních karet typu řidičských průkazů či již zmíněných šeků. Nový rozměr přináší daná metoda tím, že informace tištěné naznačenými technologiemi mohou být personalizované (například jméno a další osobní údaje, částka na kterou je vystaven daný šek apod.) - stávající ochranné "mininápisy" bývají statické, navíc bude takto možno vytvářet zabezpečené dokumenty snadno in-house.

bull3940-2006-1f.jpg

Dvacet šest listů papíru potištěných desetibodovým písmem se dá díky MicroText Fontu vytisknout na jedinou kartičku o rozměrech 5 x 8 palců

Xerox kupuje XMPie: změny na poli personalizovaného publikování?

Společnost Xerox nedávno oznámila, že hodlá za částku 54 milionů USD zakoupit společnost XMPie, známého výrobce řešení pro personalizované publikování. Portfolio XMPie je přitom dosti pestré a zahrnuje jak komplexní řešení pro serverově řízené cross-media kampaně sdružené v řadě PersonalEffect, tak třeba plugin InDesignu pro daný typ publikování uDirect nebo prostředek pro personalizaci grafiky prostřednictvím Photoshopu uImage. Zájem Xeroxu o daný typ prostředků je poměrně pochopitelný, vždyť je to právě tento výrobce, jehož digitální tiskové stroje jsou často používány právě k personalizovaným tiskům, o perspektivách personalizace pak rozhodně netřeba pochybovat. Začleněním produktů a know-how XMPie do svého portfolia Xerox naznačuje především zájem rozšířit stávající aktivity v dané oblasti směrem ke smíšeným kampaním a managementu projektů založených na personalizaci (direct mail). Uvidíme, jak moc bude takto úspěšný.

OpenOffice.org: pluginy a vyšší modularita

Stále populárnější (a kvalitnější) bezplatný balík kancelářských aplikací OpenOffice.org bude v nejbližší době možno začít rozšiřovat s pomocí pluginů (či jinak též extenzí - extensisons). Vývojářský tým chce takto použít obdobný systém jako v případě open source webového browseru Firefox, pro který komunita nadšenců z celého světa vytvořila za poslední období stovky pluginů, z nichž mnohé dodávají danému produktu výrazně na funkcionalitě či atraktivitě.

Obdobný systém rozšiřování by měl v případě OpenOffice.org poskytnout nový formát OXT, jež bude podporován v blížící se OpenOffice.org 2.0.4. Již nyní bylo možno pluginy v omezené míře vytvářet, s OXT by měl nicméně nastat v dané oblasti významný kvalitativní zvrat, pluginy půjde psát v různých programovacích jazycích, snazší by měla být jejich správa a konfigurace v prostředí OpenOffice. Open source pluginy budou ústředně dostupné na extensions.openoffice.org. Nová pluginová architektura by měla napomoci rozšiřování produktů OpenOffice zejména v případech individuálních, speciálních požadavků, na které by se jinak muselo čekat do uvedení nové verze. Značný boom by takto mohly mít především různé importní a exportní filtry. Podle všeho by pak mimo naznačené podpory pluginů mělo dojít k větší modularizaci OpenOffice, což přinese přínos vývojářům a možná i uživatelům disponujícím slabším hardwarem.

Inkscape 0.44.1 je zde

Všichni uživatelé open source ilustračního programu na bázi SVG grafiky Inkscape by neměli přehlédnout existenci update 0.44.1, zveřejněného v polovině září. Tento obsahuje opravy chyb v nedávno uvedené verzi 0.44 a to na všech podporovaných platformách (Linux, Mac, Windows).

ink44-1f.jpg

Prostředí Inkscape 0.44

Markzware chystá FlightCheck Professional 6

Při příležitosti výstavy Graph Expo 2006 (15-18. 10., Chicago) hodlá společnost Markzware návštěvníkům výstavy prezentovat novou verzi svého hlavního produktu, preflightového nástroje FlightCheck Professional. Připravovaná verze 6 by měla podle předběžných sdělení výrobce nabídnout mimo jiné kompatibilitu s QuarkXPressem 7 a rozšířenou kontrolu písem. Do prodeje by se měl FlightCheck Professional 6 dostat ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, nejprve má být k dispozici verze pro Mac OS X. Připomeňme, že v současnosti je daný produkt k dispozici ve verzi 5.8.

Extensis uvedla bezplatný update pro Portfolio 8

Známé řešení pro digital asset management (DAM) Extensis Portfolio, se nedávno dočkalo bezplatného updatu své verze 8. Portfolio 8.1 pro Windows a 8.1.1 takto přináší společně vyšší stabilitu a výkon. Obě podoby updatu obsahují InDesign CS2 Filter pro extrahování vložených náhledů z dokumentů InDesignu CS2 a Raw Filter 3.1 obsahující nyní i podporu pro Canon EOS 30D. Windows update dále podporuje RAW z fotoaparátů Panasonic Lx1/Fz30 a Fuji s3. Mac update nabízí podporu QX-Drag-and-Drop Xtension pro XPress 7 a Intel Maců.

portfolio8-1f.jpg

Portfolio 8: základní prostředí produktu

PDF Library místo Adobe InDesignu?

Tzv. PDF libraries, tj. programátorské prostředky užívané k dynamické tvorbě PDF dokumentů, bývají vnímány především coby nástroj pro tvorbu jednodušších dokumentů určených primárně k online prohlížení a stolnímu tisku. Zdá se nicméně, že časy se mění, a produkty daného typu začínají kvalitou dosahovat i na nároky tiskové produkce. Důkazem daného tvrzení je nedávné oznámení společnosti Big Faceless Organization, že si její Java PDF Library, a spolu s ní odpovídající Java PDF Viewer vybraly coby prostředek pro tvorbu inzerátů v serverovém prostředí norské noviny Aftenposten. Řešení takto nahradí proprietární systém, ve kterém se o sazbu staral Adobe InDesign. Library podporuje mimo jiné pokročilé typografické prvky (kerningy, ligatury), přímé barvy a color management na bázi ICC profilů, vkládání obrázků v různých formátech či tvorbu čárových kódů. Viewer poskytuje mimo možností tisku a prohlížení PDF dokumentů také preflight na shodu se standardy PDF/X (1a a 3) a PDF/A (1b). Připomeňme pak, že hodně zajímavými vlastnostmi směřujícími do oblasti náročnějšího výstupu se může pochlubit i nedávno uvedená PDFLib 7 společnosti PDFLib GmbH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: