Novinky ze světa publikačního průmyslu (37.-38. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (37.-38. týden/2006)

lcd trend

20. září 2006, 00.00 | Adobe uvedla Creative Suite 2.3 s Dreamweaverem a bez GoLive, QuarkXPress 7 je údajně
výhodnější nežli InDesign CS2 a u formátu PDF byla nalezena řada potenciálních možností
jeho zneužití. Takové jsou některé z novinek, které přibližujeme v našem pravidelném
přehledu.

Adobe uvedla Creative Suite 2.3 s Dreamweaverem a bez GoLive, QuarkXPress 7 je údajně výhodnější nežli InDesign CS2 a u formátu PDF byla nalezena řada potenciálních možností jeho zneužití. Takové jsou některé z novinek, které přibližujeme v našem pravidelném přehledu.

Adobe Creative Suite 2.3 s Dreamweaverem a bez GoLive

Spolu s uvedením Acrobatu 8 představila společnost Adobe novou verzi svého balíku Creative Suite Premium. Verze 2.3 bude vedle stávajících komponent (InDesign, Illustrator, Photoshop, Bridge, Version Cue) obsahovat nový Acrobat a dále, což rovněž není zase až takové překvapení, aplikaci pro tvorbu webových prezentací Dreamweaver 8 (získáno akvizicí společnosti Macromedia), která nahradí produkt GoLive, jež byl dříve v daném balíku poskytován k obdobným účelům. Dreamweaver bezesporu kvalitami GoLive předčí, nicméně zejména s ohledem na ty, kdo GoLive hodlají dále používat (například kvůli projektům dříve vybudovaným v daném produktu) slibuje Adobe ve vývoji a prodeji GoLive coby samostatného produktu nadále pokračovat. Bude pak otázkou, jak bude v nové Creative Suite a podobách dalších implementováno propojení Dreamweaveru s ostatními aplikacemi balíku: připomeňme, že GoLive takto dokáže dobře spolupracovat zejména s InDesignem.

Připomeňme, že nový Acrobat přináší uživatelům z oblasti pre-pressu především lepší preflight a dále třeba možnost sdílet některá nastavení (sloučení průhlednosti, zobrazení barev, tiskový engine apod.) v rámci celé Suite. Vyznačuje se dále vylepšenou podporou PDF/X (včetně PDF/X-4 Draft podporujícího použití nativní průhlednosti) a PDF/A (dlouhodobá archivace), zajímavá i pro publikační provozy pak může být rozšířená schopnost skupinového anotování (korektury a náhledy) či práce s PDF formuláři - bližší informace jsme nedávno přinesli ve zvláštním článku.

aa8-1f

Prostředí Acrobatu 8 Professional

Creative Suite Premium 2.3 bude k dispozici ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Cena upgrade má v USA činit 159 USD při přechodu z Creative Suite 2 Premium a 549 USD u přechodu z Creative Suite 1.x Premium či Standard. Zejména přechod ze stávající CS2 může být cenově hodně zajímavý pro ty, kdo chtějí začít s používáním Dreamweaveru. Uživatelé Intel Maců jistě ocení skutečnost, že nový Acrobat je Universal Binary aplikace, zbytek Suite by měl být do dané podoby nicméně převeden až v rámci Creative Suite 3.

QuarkXPress 7 výhodnější nežli InDesign CS2?

O tom, že je QuarkXPress v nové verzi výhodnější nežli konkurenční produkty, tedy zejména Adobe InDesign, se společnost Quark snaží přesvědčit uživatele zveřejněním studie "QuarkXPress 7 ROI report". Autory daného materiálu jsou Ron Roszkiewicz, konzultant pro publikační průmysl, známý svými příspěvky do časopisu Seybold Report, a Erika Kendra ze společnosti Against the Clock, známá svými publikacemi o designu a designérském softwaru. Studie přináší výsledky výzkumů na různých publikačních pracovištích (vydavatelství magazínů, designérská studia aj.), na jejichž základě se mimo jiné tvrdí, že tvorba inzerce a designérské workflow jsou v novém XPressu dvakrát rychlejší nežli v InDesignu CS2 (a překonány jsou rovněž starší verze XPressu). Příčinou takovéto výkonnosti jsou podle studie především nové nástroje skupinové spolupráce (kompozitní zóny), dovolující rychlejší koordinaci práce jednotlivých stran na publikacích, a dále Quark Job Jackets, tedy jobtikety dovolující provádět automatizovaně počáteční nastavení dokumentů, preflight či konfigurování výstupních parametrů, nebo konečně též sdílené palety s obsahem, umožňující synchronizaci textu, obrázků a atributů jednotlivých prvků. Nástroje skupinové spolupráce bodovaly podle studie rovněž při přípravě magazínů, zde byla dále oceněna kvalita PDF dokumentů, vytvořených s pomocí Job Jacketů.

Report se snaží prezentovat rovněž konkrétní vyčíslení výhod nasazení nového XPressu. Konkrétně tvrdí, že upgrade na XPress 7 přinese i malému magazínu roční úspory až 7 000 USD na vydání jednoho titulu. Designéři používající XPress 7 pak údajně generují ročně o více jak 6 500 USD větší obrat nežli uživatelé InDesignu CS2.

Danou studii a vůbec záměr provádět naznačený způsob srovnání je samozřejmě možno brát s rezervou. Daný materiál, který je k volnému stažení v podobě šestnáctistránkového PDF dokumentu nicméně za stažení a alespoň zběžné prostudování stojí. Minimálně proto, že se pokouší pojmenovat základní parametry, podle kterých lze vyhodnocovat kvalitu publikačního workflow.

Callas Software představuje pdfaPilota

Na vlnu zájmu o archivační standard PDF/A (specifikace určující vlastnosti PDF dokumentu tak, aby jej bylo možno i po letech možno věrně prohlížet, tisknout, zpracovávat atp., nedávno byla přijata za ISO standard) naskočila i společnost Callas Software, jejíž kvalitní produkty pro pre-pressové workflow není asi našim čtenářům třeba příliš připomínat. Produkt pdfaPilot daného výrobce slibuje v názorném intuitivním prostředí jednak zkontrolovat kompatibilitu PDF dokumentu s PDF/A standardem, a dále provést úpravy problémových prvků tak, aby se dokument stal vyhovujícím. Svým zaměřením směřuje produkt zejména do sféry podniků a organizací, lze si nicméně představit i řadu využití na publikačních pracovištích.

Řešení má podobu pluginu Adobe Acrobatu (Standard a Professional) pro Windows, dále bude nabízeno i coby samostatný, tzv. CLI command-line modul (pro Windows, Mac, Linux, Sun), jež bude možno ovládat z příkazové řádky a integrovat do dalších řešení (typicky webových či serverových služeb pro preflight a další zpracování PDF).

pdfaPilot by se měl na trhu objevit v prosinci letošního roku, cenové údaje dosud nebyly zveřejněny. Každopádně je třeba konstatovat, že bude mít nemalou konkurenci, a to zejména v Acrobatu Professional 8 (ve kterém je přitom příslušná podpora PDF/A z velké míry právě dílem Callas Software, neboť z jeho dílny pochází preflightový engine daného produktu) a dále třeba řešeních, jako je Apago PDF Appraiser, jež je již na trhu.

bull3738-1f

pdfaPilot

SoftCare K2: odlehčená podoba populárního redakčního systému

Redakční systém K4 pro kombinaci InDesign/InCopy od společnosti SoftCare získal v posledních letech na značné popularitě. Cenovými nastaveními a zaměřením spíše na větší uživatelské skupiny (až 1 000 uživatelů) nicméně nemusí dané řešení vyhovovat zejména nárokům a možnostem malých vydavatelství, agentur či společností, jež by přitom o systém daného typu mohly mít rovněž zájem. S přihlédnutím k této skutečnosti představila SoftCare nedávno K2, odlehčenou podobu svého systému, určenou pro workflow o maximálně 25 současně připojených uživatelích. Řešení je založeno na stejných základních technologiích jako K4, tedy například víceúrovňově zabezpečené databázi, do které se ukládají zpracovávané informace (články, layouty, metadata) a příslušných ovládacích prvcích a postupech (versioning, webová administrace aj.). To mimo jiné znamená, že z něj lze provést snadno případný pozdější přechod na K4. "Začátečnickou" povahu produktu zohledňují rovněž předkonfigurované obvyklé workflow sekvence a průvodci, kteří vedou uživatelé při různých typických úkonech. Cena řešení nebyla zatím zveřejněna, jako v případě K4 bude každopádně závislá na konkrétní instalaci systému.

Adobe Illustrator Techniques Newsletter: nové periodikum pro uživatele Illustratoru

Pozornosti uživatelů Adobe Illustratoru by neměl ujít nově založený Adobe Illustrator Techniques Newsletter. Jedná se o periodikum, za kterým stojí tým vydávající známé tituly Photoshop User a Layers Magazine, šéfredaktorem Techniques je Dave Cross, známý například díky publikaci Adobe Illustrator CS2 Killer Tips. Nové periodikum slibuje přinášet tutoriály, tipy a triky, ukázky zajímavých prací, začátečnické workshopy či otázky a odpovědi týkající se použití Illustratoru. Předplatitelé získají dále přístup k různým online službám, jako jsou video tutoriály, doplňkový materiál k článkům vydaným v Newsletteru, uživatelské fórum či online galerie. Poměrně vysoká se nám jeví být cena periodika, za 8 výtisků ročně zaplatí evropský zájemce předplatné 120,95 USD, na dva roky činí předplatné 199,95 USD, levná elektronická podoba (obdobná třeba InDesign Magazine) zřejmě není v plánu.

bull3738-2f

Stránky Adobe Illustrator Techniques Newsletteru

PDF: hrozí hackerské zneužití?

Časopis eWeek nedávno informoval o možných bezpečnostních rizicích spojených s formátem PDF. Odvolává se přitom na penetrační testy britského experta Davida Kierznowskeho, který zkoumal možnosti zneužití kódu vloženého do PDF dokumentu při jeho načtení v prostředí Adobe Readeru či Acrobatu. Konkrétně daný odborník dokázal předložit hned dvě ukázky PDF dokumentů (s příslušným JavaScript kódem uvnitř), jež lze použít k "otevření zadních dvířek" v počítači, jehož Reader či Acrobat takovýto PDF načte. V prvním případě šlo o dokument s nebezpečným odkazem, který dovoluje provést zneužití prostřednictvím webového prohlížeče, jež daný odkaz automaticky načte s otevřením dokumentu. Druhé PDF pak zneužívá podporu Adobe Database Connectivity a Web Services zabudovanou do PDF a produktů z rodiny Acrobat, tímto naznačuje, jak by se dalo provést napadení, resp. "vyloupení" interních databází obsažených na daném počítači.

Podle Kierznowskeho existuje v PDF dokumentech minimálně 7 dalších bodů, které lze zneužít ke spuštění nežádoucího kódu. Zajímavý je takto zejména postřeh, že ke zneužití Acrobat aplikací stačí nahrát odpovídající JavaScript do příslušné složky. Adobe naznačená bezpečnostní rizika podle informací uvedených v daném článku zaregistrovala a pracuje nyní na jejich zkoumání a případné eliminaci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: