Novinky ze světa publikačního průmyslu (37.-38. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (37.-38. týden/2005)

lcd trend

30. září 2005, 00.00 | Adobe InDesign bude možno provozovat jako serverovou aplikaci, Quark má problémy s novým
logem a Corel se Sony nabídly zajímavé softwarové balíčky pro amatérské milovníky filmu
a fotografie. Takové jsou některé z novinek publikačního průmyslu, které vám přiblížíme
v tomto přehledu.

V našem pravidelném přehledu novinek ze světa publikačního průmyslu jsme tentokrát mohli věnovat pozornost počinům trojice nejvýznamnějších výrobců publikačních aplikací dneška, tedy společností Adobe, Quark a Corel. Opomenout jsme pak nemohli ani zajímavou novinku na poli redakčních systémů a také statistiky, potvrzující trvalý nárůst zájmu o digitální barevný tisk.

Adobe uvede InDesign Server CS2

V průběhu měsíce října hodlá společnost Adobe uvést na trh enterprise podobu svého sázecího programu InDesign CS2. InDesign Server CS2 takto nabídne stejný sázecí engine jako desktopová podoba InDesignu, bude ovšem postrádat grafické rozhraní. Vývojáři a systémoví integrátoři sice mohou uživatelský interface přidat, řízení činnosti Serveru bude nicméně založeno na odpovídajícím kódu v programovacím jazyce: podporován je takto JavaScript, AppleScript, VBScript a C++. Adobe dále poskytne API pro SOAP, standard založený na XML, umožňující interakci serveru s jiným softwarem různých typů. Produkt bude fungovat na platformách Win 2000 Server, Windows Server 2003 a Mac OS X Server, Adobe dále testuje možnosti provozování na nastupujících Intel Macích. Produkt by měl fungovat velmi stabilně, když údaje Adobe hovoří o více jak měsíci provozu bez přestávky, přičemž odpovídající logovací funkce zaznamená všechny případné chyby vzniklé během zpracování.

Předpokládanou oblastí nasazení Serveru jsou všechny oblasti, ve kterých přichází v úvahu automatizace procesu sazby, resp. cross-media výstupu: tedy například editorské workflow či webové publikační služby. Tvorbu příslušných řešení by přitom měli zajistit OEM partneři, jejichž prostřednictvím bude Adobe produkt nabízet (tedy nikoli přímo).

Cena Serveru nebyla zatím uvedena, dá se nicméně předpokládat, že bude značná. Každopádně je uvedení tohoto produktu zajímavé zejména z hlediska konkurenčního boje Adobe-Quark. Oblast enterprise publikování je prakticky tou poslední (po desktopech a editorských systémech), ve kterých nyní hodlá InDesign konkurovat QuarkXPressu. Engine XPressu je totiž základem řešení, jako jsou Quark Digital Media Server či Quark Dynamic Document Server, která nabízí obdobný způsob využití, s jakým nyní přichází InDesign Server, a která jsou v dané oblasti natolik úspěšná, že do značné míry drží Quark nad vodou víc, nežli desktopové instalace XPressu.

Quark má problémy s novým logem

Není to tak dávno, co společnost Quark uvedla nové logo a s nim spojenou korporátní identitu, jež má naznačovat výrazné změny ve směřování, které tento výrobce bezesporu potřebuje. Krátce po uvedení loga se nicméně ukázalo, že jeho vzhled nelze rozhodně považovat za jedinečný. Zarážející je zejména shoda mezi novým klíčovým logem Quarku a symbolem, který používá sdružení Scottish Arts Council. Je těžké posoudit, nakolik za danou skutečnost může samotný Quark a nakolik divize společnosti Young & Rubicam, která logo stvořila. Každopádně se o rozbor problému a zamyšlení nad způsoby, jak jim při návrhu obdobných symbolů předcházet, velmi pěkně zamýšlí Gene Gable v článku "Sometimes a Logo Is Just a Logo", který byl nedávno zveřejněn na stránkách serveru Creativepro a který doporučujeme k prostudování každému, kdo se dnes zabývá daným typem designu. O tom, zda bude Quark z nastalé situace vyvozovat nějaké závěry, jsme na stránkách serveru společnosti nenašli žádné informace.

bull3738-1f.jpg

Není logo jako logo ...

WoodWing Smart Connection Enterprise napojen na Word a Excel

Se zajímavou novinkou na poli editorských systémů přišla nedávno společnost WoodWing Software, známá i u nás zejména svými pluginy pro "chytrou" sazbu Smart Layout a Smart Styles. Klíčová podoba jejich editorských řešení, systém Smart Connection Enterprise (sazba v InDesignu, editace v InCopy, články a další data uložena v databázových systémech různých typů, architektura klient-server), nyní nabízí velmi komplexní integraci aplikací Microsoft Word a Excel (verze 2003) do publikačních workflow, zajišťovaných Smart Connection. Přímo z prostředí daných aplikací mohou nyní uživatelé jednak ukládat vytvořené dokumenty do databáze Smart Connection a rovněž zde vyhledávat a stahovat si do Wordu texty podle různých kritérií (publikace, vydání, sekce atp.) - systém se přitom stará o dodržení odpovídajících přístupových práv. Dokumenty Wordu vložené do databáze mohou být pak přímo konvertovány do podob dokumentů editoru InCopy.

Naznačený způsob integrace má, dle našeho názoru, šanci na značný úspěch. Využijí ho zejména vydavatelství, jež využívají služeb externích autorů, pracujících s daným typem softwaru.

Sony a Corel nabízejí společná řešení pro digitální grafiku a video

O stále větším sbližování spotřebního a publikačního sektoru a také digitální grafiky s digitálním videem svědčí nedávno zveřejněné partnerství společností Corel a Sony. V jeho rámci budou nabízeny dva nové bundly aplikací pro platformu Windows Visual Creation Studio (129,95 USD) a Visual Creation Studio Pro (199,95 USD). První balík se bude skládat z dvojice produktů Sony Vegas Movie Studio + DVD (tvorba digitálního videa pro DVD) a Corel Photo Album 6 (správa, úpravy a sdílení digitálních fotografií). Pro pokročilejší užití je pak zde druhý balík, který bude obsahovat Sony Vegas Movie Studio + DVD Platinum Edition (podpora DV i HDV videa) a Corel Paint Shop Pro X (tvorba a úpravy počítačové grafiky především s použitím různých efektů, filtrů a názorných průvodců). Oba balíky tedy staví na jednoduchém, názorném a pro mnohé asi dosti atraktivním způsobu, jak upravit amatérský film a fotografii s pomocí jednodušších nástrojů, které nicméně ještě před pár lety byly pouze doménou profesionálů a nestály právě nejméně. Profesionálové se každopádně konkurence takovýchto aplikací rozhodně obávat nemusí: jde jen o jakési zaplňování volného prostoru na trhu (daného obrovským nárůstem prodeje digitálních kamer a fotoaparátů do domácností), které ovšem pozornost určitě zaslouží.

bull3738-2f.jpg

Corel Photo Album 6

Digitální barevný tisk na vzestupu

Známá analytická společnost TrendWatch Graphic Arts přišla nedávno, v rámci představení své studie "Digital Color Printing: It's Mainstream, Baby!", s několika zajímavými postřehy, týkajícími se digitálního barevného tisku. Především si takto všímá, že nárůst objemu digitálních tiskových zakázek konstatuje za poslední období 39 % jejich respondentů z oblasti digitálních tiskáren, obdobně pak používá více daný typ výstupu 42 % kreativních uživatelů. Nákup digitální barevné tiskárny plánuje v následujících dvanácti měsících 15 % firem z oblasti grafického průmyslu. Nejvíce překvapivé zjištění pak je, že celých 26 % provozovatelů digitálního tisku vidí jako hlavní odbytovou příležitost "short-run color s pomocí barevných kopírek" - zdá se tedy, že daný typ zařízení technologicky vyspěl a/nebo přibývá úloh, ve kterých nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Každopádně je z daných čísel vidět, že nárůst obliby barevného digitálního tisku je skutečně strmý a činí danou publikační metodu postupně jednou z hlavních a nejvíce žádaných.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: