Novinky ze světa publikačního průmyslu (35.-36. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (35.-36. týden/2005)

lcd trend

14. září 2005, 00.00 | Pomůže nové logo společnosti Quark dostat se z problémů? Co přináší nedávno uvedené nové
edice Adobe PostScriptu 3? A s jakými jinými zajímavými novinkami se lze dnes setkat
v publikačním průmyslu? O odpověď na uvedené otázky se pokoušíme v našem pravidelném
přehledu.

Náš přehled novinek z oblasti publikačního průmyslu zahájíme tentokrát poměrně nečekanou aktivitou společnosti Quark, týkající se její vizuální identity. Aktivní pak byla v posledních dnech i společnost Adobe, která upgradovala nejen svůj sázecí program FrameMaker, ale rovněž specifikaci jazyka PostScript. Bez zajímavosti pak v posledních dnech nebyly ani počiny společností OneVision, XMPie a Markzware. Podrobnější přiblížení naleznete v následujícím přehledu.

Quark přichází s novou identitou

Ze strany společnosti Quark přibývá aktivit, snažících se naznačit, že společnost nabírá nový směr. Nejvýznamnějším počinem daného typu je v poslední době změna loga a s ním spojené vizuální identity. Symbolem Quarku se stává stylizované Q v zelené barvě (Pantone 368, nyní též Quark Green), navržené divizí společnosti Young & Rubicam SicolaMartin. Změna má podle představitelů Quarku symbolicky vyjádřit nové směřování vstříc potřebám zákazníkům. Logo je přitom v daném případě asi tím posledním, co zákazníky skutečně zajímá, je nicméně pravdou, že v posledním období učinil Quark i jiné, méně symbolické, a o to zajímavější kroky (QuarkXPress 6.5, lepší licenční a zákaznická politika aj.), kterými naznačil, že hodlá oživit svou dřívější prestiž.

Hlavním strategickým počinem bude nicméně uvedení QuarkXPressu 7, který by se měl objevit opravdu zanedlouho, soudě dle přibývajících preview tohoto produktu. Podle nich nabídne nový XPress řadu nových funkcí, schopných zásadně konkurovat Adobe InDesignu CS2, velkou neznámou nicméně zůstává hlavní faktor, kterým je cena. Přijde razantní snížení cen nebo se Quark jako již po několikátý rok zkrátka spolehne na loajalitu uživatelů, kterých má stále, zejména v USA a západní Evropě, skutečně mnoho?

bull3536-1f.jpg

Server Quarku s novým logem a designem

Adobe uvedla dvě nové edice PostScriptu 3

Po delší době přišla společnost Adobe s novou podobou svého zásadního standardu pro oblast tiskové produkce, jazyka PostScript. PostScript 3 3017 je zajímavý již tím, že poprvé existuje ve dvou podobách. Tzv. Host Edition je takto určena pro pre-pressové workflow (tedy tradiční oblast nasazení), zatímco Embedded Edition slouží k zabudování do kancelářských laserových tiskáren a multifunkčních zařízení. Obě podoby příslušného RIPu dokáží přímo zpracovat PDF 1.6, Host Edition pak nabízí širší škálu funkcí, určených pro zařízení s vyšším výkonem resp. paměťovou kapacitou. Konkrétně k jeho vlastnostem patří možnost zpracování vícenásobných barevných kanálů či OpenType písem vložených do PDF souborů a plná podpora průhlednosti, zvýšena byla výkonnost. Host Edition také dokáže zpracovat 16bitové barevné obrázky, soubory větší než 2 GB a stránky o rozměrech větších než 200 palců, možný je rovněž 2D rendering 3D dat v PDF souborech. Stále větší důraz na možnost zpracování PDF v postscriptovém RIPu dává tušit, že se možná PostScript postupně odklidí ze scény, nebude to ovšem nějak brzy.

Adobe FrameMaker 7.2: důraz na XML integraci

Upgradu se po delší době dočkal sázecí program Adobe pro rozsáhlé dokumentové celky FrameMaker. Nová verze 7.2 klade v souladu se soudobými trendy zvýšený důraz na použití jazyka XML. Nejnověji je takto při popisu struktury dokumentu podporováno XML Schema (vedle dřívější DTD), dále lze využít XSL Transformace (XSLT). Přechod ke XML, čili od nestrukturovaných ke strukturovaným dokumentům, usnadňuje odpovídající Unstructured to Structured Migration Guide, zabudovaný konverzní nástroj (který nyní umí převádět i znakové a odstavcové styly) a rovněž šablony, které mimo jiné obsahují jednoduchou aplikaci XML architektury pro technické informace DITA (Darwin Information Typing Architecture). Z dalších novinek lze uvést Multiple Undo a History Palete, dovolující přehledně sledovat a případně (i hromadně) odvolávat provedené změny. Produkt je k dispozici v podobách pro Windows (799 USD, upgrade 199 USD) a Solaris (1 329 USD, upgrade 279 USD), dále lze využít Server verzi (7 999 USD).

Markzware upgraduje FlightCheck Professional

Novou verzi svého zásadního řešení FlightCheck Professional představila společnost Markzware. Verze 5.7 takto přináší zejména kompatibilitu s Mac OS X Tiger, Quark XPressem a Adobe Creative Suite 2. Vylepšena byla rovněž podpora EPS a Windows XP. Pro uživatele verze 5.6 je nová podoba zdarma, ze starších verzí lze upgradovat za 199 USD, nový nákup znamená investici 499 USD.

bull3536-2f.jpg

Kontrola ve FlightChecku Professional

OneVision uvádí nové verze svých produktů

Společnost OneVision, známá dobře i v tuzemsku coby poskytovatel řešení pro pre-pressové workflow, uvedla nedávno nové verze svých produktů. Asura 7 (preflight PDF, PostScriptu a EPS) a Solvero 7 (editace souborů v uvedených formátech) takto dovolují na vstupu i výstupu zpracovat PDF 1.6, což znamená lepší zabezpečení (podpora algoritmu AES v PDF 1.6), zvýšené možnosti integrace a automatizace (podpora JDF tiketů) i využití PDF vrstev (více verzí publikace apod.). Oba produkty nyní také umí vytvářet miniaturní náhledy (thumbnails) zpracovávaných souborů ve formátech TIFF a JPEG, což lze využít například při webovém publikování či jiném zpracování prostřednictvím Internetu. Obdobné možnosti se pak nabízí i v případě nových verzí (3) aplikací Speedflow Check a Speedflow Edit, což jsou vlastně odlehčení podoby Asury a Solvero, určené pro PDF workflow.

XMPie uImage: personalizované publikování v Photoshopu

Známý poskytovatel řešení pro variabilní publikování XMPie přišel na výstavě Print '05 (Chicago) s novým produktem uImage. Na daném řešení je zajímavá především skutečnost, že k tvorbě personalizovaného obsahu využívá (zřejmě jako první svého druhu) Adobe Phoshop CS2. Tvorba personalizovaného obsahu je zde přitom založena na sloučení proměnných údajů (text i grafika) se šablonami Photoshopu, řešení je určeno k nasazení v kombinaci s dalšími produkty XMPie, které dnes představují výkonnostně (ale bohužel i cenově) špičku mezi řešeními daného typu, a to nejen v oblasti tištěné, ale též elektronické produkce (resp. kombinaci obou). Ze zajímavých možností daného řešení lze zmínit zejména pokročilou automatizaci (pomocí JavaScriptů či Photoshop akcí), automatické zarovnání vkládaného obsahu či jeho volbu na základě podmínek a dále schopnost generovat v rámci jedné úlohy více podob výstupu (vysoké rozlišení - digitální tisk, nízké rozlišení - Web).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: