Novinky ze světa publikačního průmyslu (33.-34. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (33.-34. týden/2006)

Trendy

21. srpna 2006, 00.00 | ElcomSoft opět hackuje PDF, tentokrát plně v mezích zákona, Dataline se vyjádřila k
akvizici Monotype Imaging-Linotype a na světě je nová verze populární PDFlib pro
dynamické generování PDF. Takové jsou nejzajímavější zprávy z našeho pravidelného
přehledu.

ElcomSoft opět hackuje PDF, tentokrát plně v mezích zákona, Dataline se vyjádřila k akvizici Monotype Imaging-Linotype a na světě je nová verze populární PDFlib pro dynamické generování PDF. Takové jsou nejzajímavější zprávy z našeho pravidelného přehledu.

ElcomSoft opět láme ochranu v PDF dokumentech

V letech 2001 a 2002 rozvířila vody publikačního průmyslu notně kauza "ElcomSoft kontra Adobe". Ruská společnost ElcomSoft tehdy vzbudila značnou nevoli Adobe, když ve svém portfoliu nabídla i nástroj, dovolující prolomení hesel u PDF eBooků. Adobe ElcomSoft kvůli tomuto kroku žalovala a celá kauza kulminovala zatčením zaměstnance ElcomSoftu Dmitrije Skljarova při jeho pobytu v USA. Postupně ovšem celý případ v tichosti vyšuměl a Adobe žalobu stáhla. V celé při (která ElcomSoftu narozdíl od Adobe přinesla spíše pozitivní reklamu) byly tehdy diskutovány otázky, jako je třeba odlišná legislativa zúčastněných zemí (v Rusku byl počin ElcomSoftu legální) či problematika digitální ochrany práv (DRM - Digital Rights Management) jako takové.

Společnost ElcomSoft (pro kterou Skljarov stále pracuje jako vedoucí bezpečnostní analytik) se v poslední době stala znovu středem pozornosti a to opět kvůli hackování PDF. Odpovídající podporu (pro prolomení hesla v PDF dokumentu hrubou silou pomocí sítě) přidala do svého řešení ElcomSoft Distributed Password Recovery neboli EDPR, které dosud obdobné "služby" nabízí pro asi sto formátů, mimo jiné dokumenty Microsoft Office či PGP disky a archivy.

Jakékoli nařčení z nelegálních praktik představitelé společnosti odmítají, podle jejich tvrzení je produkt perfektně použitelný k mnoha legálním účelům a za zneužití tudíž neodpovídají. Oněmi legálními účely jsou třeba prolomení hesla u firemního dokumentu, u kterého bylo zapomenuto heslo nebo který byl zaheslován úmyslně s cílem poškodit firmu (!). Jiným příkladem citovaným zástupci společnosti je "hacking ve službách zákona", tj. prolomení ochrany u dokumentů v kriminálních kauzách, boji proti terorismu apod.

Uvedenou argumentaci, resp. bezúhonnost počinů ElcomSoftu, nepřímo potvrzuje společnost Microsoft. Ta totiž danému výrobci nedávno udělila certifikát Microsoft Gold Certified Partner. A co na to Adobe? Těžko říci. Její projekt DRM prodeje eBooků v PDF každopádně před časem skončil, a to nikoli kvůli hackerským produktům ve stylu ElcomSoftu, ale spíše malému zájmu uživatelů o příslušné (dle našeho názoru nepřiměřeně drahé) technologie. Podle představitelů ElcomSoftu ostatně není prolomení dokumentového hesla v podstatě útokem proti DRM, DRM v Adobe Acrobatu a Readeru je pak podle nich málo bezpečný především kvůli podpoře pluginů.

bull3334-06-1f.jpg

K akvizici Monotype-Linotype

V minulém díle našich novinek jsme vás informovali o akvizici společnosti Linotype společností Monotype Imaging. K akvizici nedávno cítil potřebu vyjádřit se i tuzemský dodavatel písem Linotype, společnost Dataline. Z jeho e-mailu zasílaného uživatelům serveru Fontexplorer.cz vyjímáme bez úprav následující zásadní několikabodové sdělení:

"Klíčové informace k převzetí společnosti Linotype:

1. Společnost Linotype GmbH bude dál vystupovat pod stejným obchodním označením. Místo toho, aby byla dceřinnou společností firmy Heidelberg Druckmaschinen AG, je dceřinnou společností Monotype Imaging.

2. Zákazníci a partneři poznají změnu jen tak, že postupně od roku 2007 bude do knihovny Linotype (a tedy i naší na www.fontexplorer.cz) zařazena knihovna písem, jejichž licence patří pod Monotype Imaging a budou mít větší výběr.

3. K rozšíření dojde také na korporátní úrovni, protože Monotype Imaging je partnerem společností jako Hewlett-Packard, Microsoft a Qualcomm.

4. Obchodní název Linotype si za poslední více než století vybudoval výraznou pozici a není v plánu značku zrušit.

5. Obě společnosti si také vzájemně poskytnou přístup k typografům, takže seznam spolupracovníků bude obohacen o jména jako Sumner Stone, Mathew Carter nebo Rod McDonald.

6. Linotype se spojením také dostane do oblastí, které byly před tím uzavřené, například mobilní technologie. V roce 2006 se očekává, že se prodá více než 100 milionů mobilních telefonů s technologií Monotype Imaging."

bull3132-2006-1f.jpg

Seybold Report opět změnil majitele

Legendární periodikum Seybold Report, zabývající se publikačním průmyslem, nedávno opět (v posledních letech již po několikáté) změnilo majitele. Od stávajícího vlastníka CMP Media LLC jej tentokrát odkoupila společnost RISI, významný poskytovatel informací pro business-to-business sektor. Těžko odhadnout, jaký bude další osud magazínu pod novým vlastníkem. Faktem každopádně je, že ještě předchozí vlastník Reportu, společnost MediaLive International, kterého Report spolu s celou Technology Media Group CMP Media zakoupila letos v lednu, provedla v posledních letech několik kroků, které pověsti Reportu příliš neprospěly, zejména došlo ke zrušení populárních Seybold Seminars, redakce magazínu byla prakticky od základu vyměněna a samotný Report občas fungoval více než podivně. V tiskové zprávě spojené s akvizicí slibují zástupci nového majitele návrat dřívější úrovně periodika, prvními kroky by měl být rozsáhlý průzkum u čtenářů a užší spolupráce s přispěvateli magazínu, jež by měla vést k rozšířením publikační činnosti.

Uvedena beta verze PDFlib 7

Stále důležitější roli hrají v publikačním průmyslu tzv. PDF knihovny (PDF libraries), programátorské prostředky umožňující serverové dynamické vytváření PDF dokumentů z různých typů dat. Daný typ prostředků má svůj význam zejména ve webových službách a dále korporátních systémech: typickými způsoby nasazení daných nástrojů jsou generování dokumentů jako jsou brožury, nabídky, katalogy, přehledy, faktury, vyúčtování apod. na přání klienta, který data, z kterých se PDF generuje, předává k převodu obvykle pomocí webového prohlížeče, tvorba se pak obvykle provádí sloučením dat a šablon.

Jedním z nejznámějších a nejzavedenějších produktů daného typu je PDFlib stejnojmenné německé společnosti (ředitelem společnosti je Thomas Merz, známý odborník na PDF a PostScript). Daný prostředek se v těchto dnech dočkal beta verze své již sedmé podoby. PDFlib 7 slibuje mnohá vylepšení stávajících funkcí. Konkrétně je to zejména podpora automatického vytváření a formátování tabulek. Ty mohou být umístěny přes více sloupců textu, jejich buňky mohou obsahovat text, obrázky či PDF stránky, k dispozici je řada formátovacích voleb (ohraničení, pozadí aj.).

PDFlib také jako jeden z prvních produktů vůbec podporuje tvorbu PDF/A dokumentů, tj. PDF určeného k dlouhodobé archivaci. Kompatibilní je s podobami PDF/A-1a (zachovává sémantiku dokumentů pomocí tagovaného PDF) i PDF/A-1b (zachovává pouze vizuální vzhled dokumentu) daných standardů. PDFlib umí importovat stávající PDF/A dokumenty a ty dále zpracovat (rozdělení, kombinování atd.), do PDF/A lze s pomocí daného prostředku převést obrázky v libovolném barevném prostoru.

Do PDFlib je rovněž integrováno pCOS 2.0 rozhraní, jenž bylo dříve k dispozici pouze coby samostatný produkt. Tento nástroj dovoluje zjišťovat parametry libovolného PDF, jako jsou použitá písma, obrázky, barevné prostory, PDF/A či PDF/X status, XMP metadata a další.

bull3334-06-2f.jpg

PDFlib 7 dále umožňuje opravu poškozených PDF dokumentů a optimalizaci dokumentu odstraněním redundantních objektů. Podporováno je i 128bitové zabezpečení podle algoritmu AES (využívá Acrobat 7). Implementovány jsou vlastnosti PDF 1.6, například uživatelské měrové jednotky (UserUnits) či nové módy otevření dokumentu (např. s otevřeným panelem příloh). U vkládané TIFF a JPEG grafiky lze zohlednit existenci ořezových cest, do zvláštní vrstvy PDF dokumentu je možno vkládat anotace. Dále lze do dokumentů vkládat 3D animace ve formátu U3D. K novinkám patří rovněž vylepšení Textflow formatteru a práce s písmy, Unicode či čínskými, japonskými a korejskými znaky.

Ostrá verze PDFlib by se měla objevit ve třetím čtvrtletí letošního roku. Licencování produktu se změní, platit se nebude za počet CPU, ale strojů (zohledňuje multithreadingové a vícejádrové procesory). Zachována bude zřejmě nabídka produktu ve třech verzích, tj. PDFlib, PDFlib+PDI (PDF Import) a PDFlib Personalization Server (PPS).

WoodWing Software uvádí Smart Language Tools

Společnost WoodWing Software není ani v tuzemsku příliš třeba představovat: věhlas si získala především pluginy InDesignu pro "chytré" formátování textu i dalších objektů Smart Layout a Smart Styles. V její nabídce pak nalezneme i sadu komplexních řešení pro databázové publikování (Smart Catalog) a redakční práci (Smart Connect). V průběhu posledních týdnů nabídku daného výrobce rozšířily další dvě zajímavé novinky, produkty Smart Hyphen a Smart Speller, referované souhrnně jako Smart Language Tools.

Poslání daných produktů plyne již z jejich označení: v prvním případě máme co do činění s prostředkem pro dělení slov, v případě druhém pak se spell-checkerem. Své funkce dané produkty přitom poskytují jak pro InDesign, tak i editor InCopy (redakční workflow). Schopnosti uvedených řešení - co do rychlosti a exaktnosti zpracování - převyšují údajně to, co v daném případě nabízejí zabudované prostředky dodávané přímo Adobe. V pozadí je zde přitom renomovaná technologie holandské společnosti *TALL, která na poli aplikací daného typu působí již od roku 1985. Coby Hyphenator a Speller XT jsou příslušné technologie nabízeny již po nějaký čas společností Techno Design pro XPress, WoodWing Software nyní provedl obdobnou implementaci i pro InDesign a InCopy. Produkty pokrývají jazyky podporované ve standardním InDesignu a InCopy (tedy mimo jiné i češtinu) a dále nabízí podporu dalších jazyků, jako jsou bulharština, chorvatština či australská angličtina. Nové vlastnosti a vylepšení by do těchto produktů měly být přidávány každý rok.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: