Novinky ze světa publikačního průmyslu (31.-32. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (31.-32. týden/2006)

Trendy

9. srpna 2006, 00.00 | Okurková sezóna je v publikačním průmyslu v plném proudu, pár novinek se zde nicméně
najde. Patří k nim akvizice společnosti Linotype společností Monotype Imaging, předpověď
budoucnosti digital imagingu ze strany společností Corel a Future Image či uvedení verze
QuarkXPressu 7 pro Intel Macy. Více už v našem pravidelném přehledu.

Okurková sezóna je v publikačním průmyslu v plném proudu, pár novinek se zde nicméně najde. Patří k nim akvizice společnosti Linotype společností Monotype Imaging, předpověď budoucnosti digital imagingu ze strany společností Corel a Future Image či uvedení verze QuarkXPressu 7 pro Intel Macy. Více už v našem pravidelném přehledu.

QuarkXPress 7 běží nativně na Intel Macích

Společnost Quark zveřejnila upgrade svého sázecího programu QuarkXPress. QuarkXPress 7.01 je Universal aplikace, určená k nativnímu běhu na Intel Macích. Upgrade je zdarma pro všechny stávající majitele verze 7 a nepřidává nic jiného, než právě možnost nativního běhu na procesorech Intel, majitelé PowerPC strojů jej tedy nemusí instalovat. Zveřejněním Universal podoby Quark značně předběhl Adobe, která nativní verze svých publikačních aplikací (InDesign, Photoshop aj.) slibuje až s Creative Suite 3, jež by se měla objevit na jaře příštího roku. Nelze ovšem říci, zda se jedná o nějakou zásadní konkurenční výhodu, Univeral podoba by každopádně na Intel Macu měla garantovat výrazně rychlejší a stabilnější zpracování nežli nenativní aplikace (připomeňme, že nedávno byly zaznamenány určité problémy při spouštění Adobe aplikací na Intel Macích).

Monotype koupila Linotype

Konsolidace publikačního průmyslu, které v posledních letech dominovaly zejména spojení Adobe-Macromedia či Kodak-Creo zasáhla i do oblasti tvorby a prodeje písma. Společnost Monotype Imaging totiž na začátku srpna oznámila koupi společnosti Linotype, dosavadní dceřinné společnosti Heidelberg Druckmaschinen. Akvizicí získává Monotype slavnou Linotype Library, zásobárnu více jak 6 000 písem, jež obsahuje takové známé jména, jako jsou Helvetica, Frutiger či Optima od autorů jako Hermann Zapf, Adrian Frutiger či Matthew Carter. Nabídka z této knihovny se tak spojí s Monotype a ITC knihovnami provozovanými Monotype, ve kterých nalezneme například rodiny písem Arial, Times New Roman, Gill Sans či ITC Franklin Gothic - nabídka z těchto knihoven se dnes dá najít na řadě serverů provozovaných Monotype, jako jsou www.fonts.com či www.monotypeimaging.com. Linotype si zachová své jméno a coby dceřinná společnost Monotype Imaging bude nadále fungovat ve svém stávajícím sídle, německém Bad Homburgu.

bull3132-2006-1f.jpg

Server Linotype

Corel a Future Image předpovídají budoucnost práce s digitální grafikou

Zástupci společností Corel a Future Image (výzkumná a konzultační firma) nedávno zveřejnili své pohledy na budoucnost digital imaging industry, čili oblasti zpracování digitálního obrazu. Předpověď se přitom snaží postihnout nejširší škálu zpracovavatelů daného typu obsahu, zejména digitální fotografie, tj. jak amatérský, tak profesionální přístup k dané oblasti. Postřehy jsou poměrně zajímavé a stojí za to se zde o ně podělit.

Co se celkových trendů týče, říká odhad, že v roce 2007 bude mít víc jak 80 % domácích uživatelů na svých počítačích uloženo přes 5 000 fotografií a videí. V roce 2008 pak bude domácí uživatel umisťovat své obrázky obvykle na nejméně tři různé online služby. V roce 2010 bude 80 % kvalifikovaných pracovníků aktivně a pravidelně zpracovávat foto či video. Společnosti budou více potřebovat vizuální komunikaci ke zvýšení zisků, posílení svého profesního image, zvýšení bezpečnosti a efektivnější komunikaci se zahraničními trhy. Hlavním "spotřebním zbožím" v digital imagingu se stává čas zákazníka, vynaložený na zpracování daného typu obsahu, který je přitom mnohem dražší, nežli dřívější materiály typu filmů a fotopapírů. Profit tedy budou mít poskytovatelé řešení, jež zákazníkům budou šetřit čas, první odezvy daného trendu u výrobců bychom se měli dočkat v příštím roce.

Předpověď si dále všímá technologických trendů, které ovlivní nejbližší období. Fotoaparáty v mobilních telefonech by takto měly mít již záhy mít rozlišení 3 megapixely a 3x optický zoom. Daný trend údajně převládne koncem roku 2007 v USA. Digitální fotoaparáty typu point-and-shoot budou (nejdříve ovšem v roce 2008) standardně nabízet rozlišení 10 megapixelů a 10x zoom. Příští rok by měl v imaging industry přinést odklon od zaběhaných postupů, neboť nasycení trhu bude tlačit na inovace v oblasti zařízení i hodnoty, které se odklánějí od tradičních modelů ve fotografií.

Rok 2006 by pak měl být začátkem konce JPEG coby monolitického standardu pro reprezentaci digitální fotografie. Digitální snímání začíná posouvat editaci obrazu od fáze před snímáním (pečlivé zaměření a kompozice) do fáze po sejmutí (možnost rychle a snadno sejmout více odlišných snímků scény a z nich později zvolit ten pravý). Tento trend bude podpořen nástupem širokoúhlých čoček a měl by se stát převládajícím v roce 2008.

Scribus: nové updaty a reálné nasazení

Vývojářský tým open source sázecího programu Scribus zveřejnil v srpnu dva updaty svého produktu. Verze 1.3.3.3 představuje tisícinkový update, který pouze opravuje dosavadní chyby, k dispozici je pro všechny podporované platformy (Linux/Unix, Windows, Mac). Zkrátka pak nepřišli ani uživatelé stávající stabilní podoby pro platformu Linux/Unix 1.2, Scribus 1.2.5 zde přináší zejména vylepšení ohledně práce s písmy, exportu do PDF a uživatelského rozhraní. Budoucnost každopádně spočívá v připravované verzi 1.3.4, která, věříme, nabídne mimo různých vylepšení (typografie, import/export, rychlejší práce s větším objemem textu) také především stabilitu, která je zatím zejména ve Windows portu značně problematická. Na serveru Scribusu se pak v těchto dnech objevila i ka zajímavá zmínka o praktickém použití daného produktu (v kombinaci s dalšími open source řešeními Inkscape, OpenOffice.org, GIMP a Kubuntu) k tvorbě komerční publikace - knihy komiksů "A Moment of Clarity" J. Bintze.

bull1314-1f.jpg

Scribus

Photoshop Automator Actions 3.0

Uživatelé Photoshopu na platformě Macintosh, resp. Mac OS X 10.4 Tiger, by neměli přehlédnout nedávné uvedení nové verze bezplatného balíku akcí, určených pro automatizační nástroj Tigera Automator. Verze 3.0 Photoshop Automator Actions (autorem je Ben Long, známý publikacemi o digitální fotografii) nabízí celkem 85 akcí (z toho 11 nových). S jejich pomocí lze automatizovat mnoho činností Photoshopu CS i CS2. Nová verze takto k předchozím možnostem přidává například podporu zpracování RAW fotografií, nedestruktivní editace, managementu vrstev či tvorby obsahu pro Web a dále opravy chyb (mj. lze nyní bez problémů pracovat s názvy souborů obsahujícími znaky různých abeced či různé druhy interpunkce). Vylepšeny byly již tak bohaté dosavadní možnosti úprav parametrů snímků s pomocí standardních nástrojů a filtrů. Díky využití Automatoru je v případě Photoshop Automator Actions možno při zpracování jít mimo hranice Photoshopu (například třídění a filtrování souborů na základě různých vlastností, download či upload snímků, vypalování na CD/DVD apod.) a postavit si řešení pro komplexní workflow.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: