Novinky ze světa publikačního průmyslu (23. - 24. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (23. - 24. týden/2007)

lcd trend

15. června 2007, 00.00 | Náš dnešní přehled novinek ze světa publikačního průmyslu bude věnován především aktivitám společnosti Adobe. Ta totiž představila verzi 8.1 svých produktů pro práci s PDF Acrobat a Reader a dále též betaverze řešení AIR (dříve Apollo) a Flex 3 pro návrh online aplikací nové generace. Nový plugin Photoshopu CS3 Extended potěší ty uživatele, kteří by rádi v daném produktu využili 3D obsah z Google Warehouse, na světě je pak i nová verze řešení pro správu digitálního obsahu Canto Cumulus.

Náš dnešní přehled novinek ze světa publikačního průmyslu bude věnován především aktivitám společnosti Adobe. Ta totiž představila verzi 8.1 svých produktů pro práci s PDF Acrobat a Reader a dále též betaverze řešení AIR (dříve Apollo) a Flex 3 pro návrh online aplikací nové generace. Nový plugin Photoshopu CS3 Extended potěší ty uživatele, kteří by rádi v daném produktu využili 3D obsah z Google Warehouse, na světě je pak i nová verze řešení pro správu digitálního obsahu Canto Cumulus.

Adobe Acrobat a Reader ve verzi 8.1

Nedávno se update dočkaly dva klíčové produkty společnosti Adobe pro práci s PDF, a to Acrobat a Reader. Verze 8.1 nepřináší žádné významné nové funkce, ale je důležitá především tím, že nově podporuje 64bitové edice Windows XP/2003 a dále Windows Vista 32- i 64bitové. Vista Preview Handler poskytuje nový uživatelský interface pro prohlížení PDF dokumentů v Outlooku 2007 a Internet Exploreru 2007, Acrobat 8.1 je nyní podporován ve všech Office 2007 aplikacích, slibováno je rychlejší vytváření PDF dokumentů z Wordu 2007 po zapnutí volby "quick-and-simple". Rozšířena byla podpora vloženého Flash obsahu na platformě Macintosh a přepracován byl plugin pro spolupráci Acrobatu s InDesignem CS3. Uživatelé v USA nyní mohou prohlížený PDF dokument nechat přímo z prostředí Acrobatu či Readeru vytisknout prostřednictvím storů FedEx Kinko. Slibován je pak i lepší výkon při práci s formuláři vytvořenými pomocí LiveCycle Designeru, nové verze také přinášejí opravy chyb a zvýšení stability. Acrobat/Reader 8.1 pak dovoluje prohlížet i jinak zpracovávat 3D modely vložené do PDF pomocí Acrobatu 3D 8.

Adobe představila betaverze AIR (dříve Apollo) a Flex 3

Na stránkách Grafiky jsme si již několikrát blíže všímali platformy Apollo, kterou společnost Adobe hodlá vývojářům poskytnout možnost vytvářet multiplatformní desktopové aplikace napojené na Internet, postavené na technologiích, jako je HTML, JavaScript, Flash či XML. Po alfa release se v těchto dnech objevuje beta verze Apollo, tentokrát ovšem již pod novým názvem AIR (čili Adobe Integrated Runtime). K hlavním novinkám AIR patří podpora PDF (tj. vytvářené aplikace mohou zobrazovat, tisknout i jinak používat obsah PDF dokumentů, a to pomocí enginu Readeru 8.1), napojení na lokální SQLite databáze, vylepšené možnosti přidávání funkcionality na bázi Ajax (např. použití drag and drop či schránky) a lepší provázání s platformou Flex. Vývojáři si nyní mohou stáhnout jak příslušný runtime, tak odpovídající AIR SDK určené pro platformy Macintosh a Windows, do budoucna jsou přislíbeny verze pro Linux i jiné platformy. Na stránkách Adobe Labs je pak k dispozici betaverze nástroje AIR Extension for Dreamweaver, který dovoluje převádět projekty Dreamweaveru CS3 na AIR aplikace.

bull2007-2324-1f.jpg

Spolu s AIR byla uvedena i betaverze vývojářského frameworku pro vývoj RIA webových aplikací Flex 3, který nedávno Adobe uvolnila coby open source. Flex 3 Builder nyní dovoluje vytvářet i aplikace, které budou moci běžet mimo webový prohlížeč právě díky AIR. S danou verzí startuje open source přístup k dalšímu vývoji platformy, založený na bezplatném přístupu ke zdrojovému kódu s možností jeho rozšiřování, denní kompilaci, veřejné databázi chyb apod. Výrazně vylepšeny byly prakticky všechny schopnosti dané platformy, například co se týká vývoje rozhraní nebo ladění aplikací (refactoring, profilování paměti a výkonu) aj. Aplikace Creative Suite 3 mohou nyní přímo exportovat svůj obsah pro Flex. S finálním uvedením Flex 3 se počítá ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Není pak bez zajímavosti, že Adobe také vypsala soutěž AIR Developer Derby, ve které budou soutěžit vývojáři aplikací pro danou platformu – hlavní cenou je cestovní certifikát v hodnotě 100 000 USD, k dalším cenám patří zajímavý hardware i software. Výsledky budou vyhlášeny na konferenci Adobe MAX 2007 (Chicago 30. 9. - 2. 10.), vytvořené aplikace lze přihlašovat do 5. září tohoto roku.

Zveřejněn plugin Photoshopu CS3 Extended pro Google 3D Warehouse

Leckterého uživatele Photoshopu CS3 Extended asi potěší zpráva o zveřejnění bezplatného pluginu (ke stažení na serveru Adobe Labs), pomocí nějž lze přímo z prostředí daného programu přistupovat do Google 3D Warehouse, online úložiště 3D modelů, spravovaného společností Google (k tvorbě daných modelů je obvykle použito aplikace Google SketchUp). Uživatel připojený k Internetu takto může ve Warehouse vyhledat pro něj zajímavý 3D obsah a ten přímo stáhnout do prostředí Photoshopu k úpravám – připomeňme, že Photoshop Extended dovoluje zobrazit 3D model v různé perspektivě či při různém osvětlení, dále jsou k dispozici například změny textur či možnost zakomponovat model do 2D obrázku s použitím obvyklých nástrojů Photoshopu. Plugin je v současnosti v betaverzi, podle informací z jeho stránek může být stahování souborů o objemu větším nežli 5 MB časově velmi náročné.

bull2007-2324-2f.jpg

Uveden Canto Cumulus 7.5

I v tuzemsku dobře známé řešení pro správu digitálního obsahu Canto Cumulus (v současnosti se prodává pouze coby systém na bázi klient-server, určený zejména pro střední a velké provozy, dřívější desktopová verze je nyní nabízena pod označením MediaDex jako nezávislý produkt) se nedávno dočkalo verze 7.5. Daný produkt je nyní kompatibilní s Windows Vista a poskytuje rozšířenou podporu (zpracování metadat, náhledů apod.) pro Office 2007, InDesign CS3 a Apple iWork (Keynote, Pages). Celkem přibyla podpora pro víc jak 40 nových formátů, počet podporovaných RAW formátů se rozrostl na 185. Implementace funkce catalog journaling by nyní měla zabránit poškození katalogů v případě výpadku proudu či havárie systému.

Vylepšeny byly i nástroje pro správu zdrojů v daném řešení. Konkrétně například tzv. collection basket dovoluje snadno shromáždit vybrané zdroje k prohlížení či dalšímu zpracování, rozšířeny jsou možnosti pohledů na data. Zdroje lze naráz nechat zpracovat pomocí vícero akcí. U náhledů vybraných obrázkových formátů (PSD, PNG aj.) je nyní podporována průhlednost, možné je pak slučování PDF souborů. Katalogizace zdrojů je možná přímo z prostředí správce operačního systému (Průzkumníka/Finderu) pomocí odpovídající kontextové nabídky.

Rozšířena byla "inteligence" metadatových polí. Konkrétně lze tak spustit akci ve chvíli, kdy metadatové pole nabude určité hodnoty (například se odešle email s příslušným upozorněním). Možné je nyní také použití výpočtů a podmínek v polích. Významně byly rozšířeny možnosti webové klientské aplikace, mimo jiné přibyly prostředky dostupné dříve jen v nativním klientovi (např. kalendářové zobrazení), podpora drag and drop, současná editace více záznamů aj. Více informací k danému řešení, včetně odpovídající demoverze, lze dohledat na serveru výrobce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: