Novinky ze světa publikačního průmyslu (23.-24. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (23.-24. týden/2005)

lcd trend

22. června 2005, 00.00 | Acrobat a Reader mají bezpečnostní díry, společnost Quark se zčistajasna ocitla bez svého CEO, Kodak dokončil akvizici Creo a objevily se jak zajímavé aktivity, spojené s formátem PDF, tak nový plugin InDesignu, jež potěší zejména sazeče periodik. Takový je zhruba souhrn novinek ze světa publikačního průmyslu, které vám přinášíme v tomto článku.

V našem souhrnu dění v publikačním průmyslu za poslední dva týdny nebude asi pro většinu čtenářů příjemná zejména informace, že možná bezpečnostní rizika již narůstají i se čtením PDF dokumentů v produktech Adobe. Z trochu jiného soudku jsou zprávy ohledně dění ve společnostech Quark, Kodak a Creo. Naší pozornosti pak nemohl uniknout ani zajímavý materiál, týkající se tzv. PDF/X Plus, či plugin InDesignu, který v sobě snoubí eleganci s poměrně značnou užitnou hodnotou.

Adobe záplatuje bezpečnostní díry v Readeru a Acrobatu

V polovině června uvolnila společnost Adobe updaty pro své produkty Reader a Acrobat, které mají odstranit možnost hackerských útoků z Internetu prostřednictvím PDF dokumentů. Nebezpečí spočívá v možnosti využití XML skriptu, vloženého do JavaScriptu v PDF dokumentu, ke zjištění existence souborů uložených na daném počítači. Útočník přitom musí dopředu znát plné jméno a umístění souborů, ke kterým chce takto přistupovat. Problém se týká Acrobatu a Readeru ve verzích 7.0 a 7.0.1 na platformách Windows a Macintosh. V současnosti je již k dispozici update 7.0.2 pro Windows, verzi pro Maca slibuje Adobe uvést v nejbližší době. Do doby, než se tak stane, doporučuje uživatelům Maců, aby vypnuli v preferencích daných aplikací spouštění JavaScriptů v PDF dokumentech.

bull2324-1f.gif

Dialog pro odstavení JavaScriptu v Adobe Readeru 7 pro Macintosh

Quark opustil náhle jeho CEO

Jako blesk z čistého nebe přišla 9. června zpráva, že den předtím zcela opustil společnost Quark jeho CEO Kamar Aulakh. I když změny na řídících postech nejsou neobvyklé, tentokrát se jednalo zjevně o událost, kterou nikdo neočekával, a nebyla evidentně diktována vývojem uvnitř společnosti samotné. Pod Aulakhovým vedením totiž Quark provedl výraznou restrukturalizaci, stal se výrazně vstřícnější co do podpory zákazníků i vývojářů a dalších partnerů, a poměrně zabodoval s XPressem 6.5 a některými dalšími produkty pro enterprise oblast. Podle všech indicií se dá očekávat, že nastoupený trend bude mít úspěch, určitým mezním bodem zde má být představení XPressu 7 v průběhu roku. Na přechodný čas byla do hlavního křesla Quarku dosazena Linda Chase, která dosud zastávala pozici senion VP of commerce development, Quark nyní hledá nového CEO mimo společnost. Podle některých názorů, které dnes lze nalézt na Internetu, by neměla být ztráta CEO i přes svou mysterióznost přeceňována: pracovní tým Quarku údajně získal v poslední době natolik velkou samostatnost, že bude schopen dočasně dobře udržovat nastoupenou linii i bez výraznějšího centrálního vedení.

Quark bude podporovat Enfocus Certified PDF Workflow

Snahu Quarku začlenit více do svých řešení, především XPressu, zavedené či nastupující standardy publikačního průmyslu, potvrzuje nedávno ohlášená zpráva o alianci se společností Enfocus Software. Jejím cílem je podpora konceptu Certified PDF Workflow v XPressu. Připomeňme, že certifikované PDF podle Enfocusu představuje poměrně komplexní koncepci a nástroje, dovolující kontrolovaně vytvářet a zpracovávat PDF podle nároků polygrafických provozů. Pokud by z aliance vzešla skutečně konkrétní podpora uvedeného konceptu v XPressu, získali by z toho oba výrobci a pochopitelně i uživatelská komunita. Současný XPress (narozdíl od InDesignu či jiných konkurenčních aplikací) zatím v základní výbavě nepodporuje ani tvorbu PDF/X a uživatelé jsou tedy v takovémto případě odkázáni na příslušné využití Acrobat Distilleru či nástrojů, jako je Instant PDF Enfocusu. Právě tento prostředek nyní budou moci uživatelé, zapojení do programu QuarkAlliance, získat díky spojenectví Quarku s Enfocusem výhodněji.

enf1004-1f.gif

Základní rozhraní Instant PDF 3.0

Kodak dokončil akvizici Creo

Podle oznámení společnosti Eastman Kodak Company z poloviny června byla dokončena její akvizice společnosti Creo. Pod křídla Kodaku tak přejde jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů pre-pressových a workflow řešení pro polygrafii. Produktové portfolio Creo nyní bude začleněno pod jednotku Kodaku Graphic Solutions & Services, fungující v rámci Graphic Communications Group. V rámci transakce v hodnotě asi 988 milionů USD zaplatil Kodak přibližně 954 milionů USD za akcie Creo při ceně 16,5 USD za akcii. Podle odhadu Kodaku přinese akvizice v roce 2006 nárůst obratu o přibližně 700 milionů dolarů.

Ghent PDF Workgroup zveřejnila White Paper

Stále častěji se i v tuzemských polygrafických provozech hovoří o nasazení "bezpečného" PDF, tedy PDF/X. Tento standard dnes existuje v různých variantách, odpovídajících jak jeho postupnému vývoji, tak různorodosti požadavků jednotlivých odvětví polygrafické výroby. Zajímavá je takto snaha sdružení Ghent PDF Workgroup, která vytváří tzv. PDF/X Plus specifikace, tj. varianty PDF/X-1a i PDF/X-3, vyznačující se přidáním dalších restrikcí a doporučení, které má daný podklad splňovat. O tom, že se jedná o specifikace skutečně přizpůsobené praxi (a možná i o tom, že Ghent má silné schopnosti své návrhy prosadit), svědčí skutečnost, že se s podporou těchto specifikací setkáváme ve stále více současných nástrojích pro práci s PDF, například preflightovém enginu Acrobatu 7 či prostředcích společností Apago, Enfocus Software a Callas Software. Pochopení poslání uvedených specifikací a především jejich reálné využití ve workflow (magazíny, noviny, rotační tisk, digitální tisk aj.) si klade za cíl nově zveřejněný GWG Specifications White Paper, který je k volnému stažení na stránkách sdružení. Jeho prostudování (a také dalších materiálů, především příslušných specifikací, dostupných rovněž na serveru sdružení) doporučujeme každému, kdo dnes přemýšlí o začlenění PDF/X do svých výrobních postupů.

Teacup Software uvádí TypeFitter 1.0

Se zajímavým novým pluginem InDesignu přichází společnost Teacup Software. Její TypeFitter totiž dovoluje velmi snadno řešit jeden ze zásadních úkolů, na který lze narazit především při sazbě rámečkových publikací, jako jsou noviny či katalogy, tj. přesné a estetické natečení textu do daného rámečku (type-fit). Plugin nabízí v podstatě jedinou paletku, na které uživatel pro daný text mění jeho natečení roztažením či naopak zúžením prokladu nebo prostrkání a změnou velikosti glyfů a trackingu, to vše současně. Možný je i návrat do původní podoby, určené výchozími nastaveními daného odstavcového stylu.

bull2324-2f.gif

Základní paletka TypeFitteru

Nastavení parametrů lze pro opakované použití ukládat v podobě vlastních stylů, které je pak možno přebírat i z jiných dokumentů. Plugin dále umí vyhledat problémová místa v dokumentu, která vyžadují úpravy daného typu, tedy vdovy či přetečení (včetně tabulek). Řešení je k dispozici pro InDesign CS i CS2, navíc jej lze využívat rovněž v editoru InCopy. Za svůj produkt požaduje výrobce poměrně příznivých 59,95 USD, přičemž jedna licence dovoluje současné používání v InDesignu i InCopy. Jedná se o řešení, které může ušetřit hodně práce, a to poměrně elegantním způsobem, takže lze jen doporučit odzkoušení příslušného dema.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: