Novinky ze světa publikačního průmyslu (19. - 20. týden/2007) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Novinky ze světa publikačního průmyslu (19. - 20. týden/2007)

16. května 2007, 00.00 | Uvedení trial verzí produktů z Adobe Creative Suite 3, nové řešení pro archovou montáž od společnosti Quite Software, inovace v pokročilých systémech pro pre-pressový workflow společností Enfocus a ICS, oznámení postscriptového driveru pro Windows Vista od Adobe a na závěr jedna plánovaná revoluční technologie Xeroxu pro zpracování barev v počítači. Takové je složení novinek, které vám blíže představujeme v našem pravidelném přehledu.

Uvedení trial verzí produktů z Adobe Creative Suite 3, nové řešení pro archovou montáž od společnosti Quite Software, inovace v pokročilých systémech pro pre-pressový workflow společností Enfocus a ICS, oznámení postscriptového driveru pro Windows Vista od Adobe a na závěr jedna plánovaná revoluční technologie Xeroxu pro zpracování barev v počítači. Takové je složení novinek, které vám blíže představujeme v našem pravidelném přehledu.

Adobe uveřejnila trial verze CS3 produktů

Společnost Adobe před několika dny nabídla ke stažení trial verze produktů z Creative Suite 3. Týká se to všech samostatných komponent Creative Suite Design a Web Standard/Premium (InDesign, Photoshop, Illustrator, Dreamweaver aj.), aplikace pro zpracování videa a zvuku ze sady Production Premium jsou částečně (Premiere, After Effects, Soundboth) k dispozici alespoň v pre-release podobách na serveru Adobe Labs. V downloadech lze na druhou stranu najít i trial verzi editoru InCopy CS3, který je určen k nasazení v kombinaci s Adobe InDesignem v redakčních workflow.

Trial verze – funkční po 30 dnů – jsou k dispozici pouze registrovaným uživatelům, odpovídající Adobe account si lze nicméně snadno zřídit bezplatnou registrací. Instalační soubory jednotlivých aplikací nepatří zrovna k nejštíhlejším, jejich objem se pohybuje ve stovkách megabajtů, konkrétně například Photoshop CS3 Extended má instalační soubor o objemu 464 MB ve Windows a 796 MB na Macovi – bez rychlého a výhodně zpoplatněného Internetu se tedy zájemce o stažení neobejde. Pro ty, kdo si chtějí vyzkoušet kompletní podoby jednotlivých balíků Creative Suite, nabízí Adobe odpovídající DVD za cenu 9,99 USD. Uvedení se týká anglických podob produktu, lokalizované dosud nejsou k dispozici.

bull1920-07-1f.jpg

Quite Hot Imposing: nové řešení pro archovou montáž

Společnost Quite Software je i v tuzemském pre-pressu dobře známa, a to především svým pluginem pro archovou montáž v Adobe Acrobatu Quite Imposing Plus. Pro ty, kdo by rádi schopnosti obdobné danému produktu využili v automatizovaném módu, nabízí Quite Software nejnověji řešení Quite Hot Imposing. Jedná se o samostatnou aplikaci, provozovatelnou ve Windows (XP/2000) i Mac OS X (10.4), dle nám dostupné demoverze jsou její nároky na výkon hardware i diskový prostor velmi skromné. Produkt funguje na bázi horkých složek, při zpracování využívá Adobe Acrobat PDF Library a může být nasazen i z příkazové řádky. To nabízí různé možnosti jeho integrace do jiných systémů, Quite Software takto zdůrazňuje provázání s workflow řešeními řady Gradual SWITCH.

Významné jsou dále možnosti nasazení Hot Imposing prostřednictvím serveru, zde by měl daný produkt podle výrobce dobře zvládat i zpracování ve velkých objemech a s rozsáhlými dokumenty. Konfigurování a provoz jsou přitom snadné, v podstatě stačí nastavit odpovídající horké složky (s přiřazením způsobu impozice), ostatní již zajistí Hot Imposing. Nastavení způsobů montáže lze přebrat z Quite Imposing Plus. Zajímavá je schopnost řídit zpracování XML konfiguračními soubory: uživatel takto může opět nasadit konfigurace vytvořené pro Quite Imposing Plus, dále se zde tímto nabízí možnost pro tvůrce jiných řešení, jak integrovat nastavení Hot Imposing do svých produktů.

bull1920-07-2f.jpg

Hot Imposing je v současnosti nabízen za zaváděcí doporučenou cenu 3 599 USD, za tuto částku je možné jeho nasazení v rámci jednoserverové lokální sítě. K dispozici jsou i upgrady z Quite Imposing Plus či bundle Imposing Plus a Hot Imposing. Po vyžádání lze získat limitované demo produktu. Podrobnější recenzi Quite Hot Imposing se chystáme na Grafice zveřejnit v nejbližší době.

Enfocus PitStop Automate rozšířen o partnerská řešení

Před časem uvedené řešení PitStop Automate společnosti Enfocus dovoluje využít schopnosti známého nástroje pro editaci a preflight PDF dokumentů PitStop Professional v plně automatizovaných workflow. Produkt funguje na bázi workflow diagramů, řídících jeho činnost, horkých složek, mezi kterými se přesouvají zpracovávané soubory, a různých modulů, jež mimo samotných úprav PDF dokumentů s pomocí enginu PitStopu dovolují zajistit také například tvorbu PDF (s pomocí Acrobat Distilleru), tisk nebo online přenosy.

Nedávno oznámila společnost Enfocus, že škála možností Automate byla rozšířena díky integraci s několika zajímavými řešeními používanými dnes v pre-pressu, a to formou odpovídajících pluginů. Konkrétně jsou takto nyní podporovány (v závorkách u jednotlivých produktů uvádíme jejich poslání v rámci Automate) Alwan CMYK Optimizer (preflight barev, standardizace a optimalizace pro CMYK separace), Elpical Image Enhancenment (automatické úpravy obrázků, například zaostření, resampling či převody barvových prostorů), ICS Remote Director (začlenění online softproofingových revizních cyklů Remote Directoru do workflow spravovaných Automate), PerfectProof ProofMaster (nátisk, tisk a řezání) a Ultimate Impostrip On-Demad (automatizovaná archová montáž z PDF dokumentů na bázi horkých složek a dynamických šablon).

Integrace daných řešení tedy dovoluje uživatelům PitStop Automate budovat flexibilně různá pre-pressová workflow řešení, do kterých mohou podporované produkty – pokud jimi již disponují – začlenit bez nutnosti větších dodatkových investic. Připomeňme pak, že v současnosti asi hlavní konkurencí Automate je produktová řada SWITCH společnosti Gradual Software.

bull1920-07-3f.jpg

ICS Remote Director 3.5: nová verze řešení pro remote softprofing

Jedním z nejúspěšnějších řešení, dovolujících kontrolu, anotování a schvalování náhledů v předtiskové přípravě prostřednictvím Internetu, je bezesporu ICS Remote Director. Řeší takto nejen online přenosy podkladových souborů (PDF, PSP aj.) a jejich komentování, ale dokáže rovněž kontrolovat shodu podání barev prostřednictvím automatizované kalibrace monitorů. O kvalitách daného řešení svědčí i jeho certfikace SWOP.

V těchto dnech byla uvedena verze 3.5 Remote Directoru. Ta přináší řadu vylepšení i nových funkcí. K proofingu papírů a přímých barev je takto nyní použito spektrální mísení (spectral blending), podporovány jsou N-color a Spot Only obrázky. S 8-bitovými monitory nyní umí Remote Director pracovat jakožto s virtuálními 10-bitovými, to má podle výrobce vést ke zvýšení věrnosti zobrazení a eliminaci bandingu. U náhledu je nyní možný jeho color management až ve 128 rozdílných oblastech monitoru – vhodné k eliminaci nerovnoměrnosti zobrazení u LCD panelů a zlepšení kvality náhledu přes více monitorů. Remote Director 3.5 také umí na použitém hardwaru provést certifikační proces, ověřující, že daná sestava zobrazuje shodně s určeným standardem (SWOP #5, SWOP #3, GRACoL, uživatelem definovaný standard). Rozhraní produktu nyní podporuje více jazyků, mimo angličtiny to jsou třeba němčina či japonština.

Adobe ohlásila postscriptový driver pro Windows Vista

Zvýšení kvality tisku na postscriptových zařízeních z prostředí Windows Vista slibuje nedávno uvedený tiskový driver pro daný systém od společnosti Adobe. Oproti postscriptovému ovladači, dodávanému dnes přímo v rámci Vista, by měl nabídnout lepší zpracování průhlednosti a přechodů při výstupu z Microsoft Office aplikací. Adobe PostScript Driver for Office/Windows Vista bude Adobe od června dodávat svým OEM partnerům působícím v oblasti tiskových zařízení. Tito pak mohou daný driver přímo poskytovat klientům nebo jej přibalovat ke svým zařízením.

Xerox "color language": editace barev s pomocí přirozeného jazyka

Výzkumníci společnosti Xerox se pochlubili s vývojem technologie, která by měla – pokud se ji podaří z dosud raného vývojového stádia uvést do praxe – značně usnadnit práci každému uživateli, jenž počítačově zpracovává barvy. Namísto dosavadních prostředků pro vizuální nastavování by takto mělo být použito frází v přirozeném jazyce (dialekt angličtiny), s jejichž pomocí popíše uživatel změnu barvy frázemi ve stylu "nastav barvu oblohy na sytější modř", "zesvětli tuto barvu", "obarvi to na tmavě červenou" apod.

Na někoho může působit takovýto záměr jako zbytečná hříčka, možných aplikací se zde nicméně – zejména v kombinaci se syntezátory řeči, jež by dovolovaly příslušný dialekt použít při hlasovém ovládání počítače či jiného zařízení – naskýtá nespočet, počínaje profesionálním designem a konče třeba kontrolou barevného tisku v kanceláři, rovněž pak třeba komunikace mezi tiskárnou a klientem ohledně podání barev v tiskovině by se takto mohla stát mnohem snazší. V potaz je zde přitom třeba brát skutečnost, že zacházení s barvami v daném stylu by bylo neskutečně intuitivnější a méně náročné na znalosti technologií či teorie barev, nežli je tomu dnes.

bull1920-07-4f.jpg

K úspěšnosti potřebuje daná technologie "color language" především to, aby se podařilo najít skutečně výstižný dialekt pro práci s barvami, tento je pak třeba adekvátně přemapovat do matematického popisu barev. Více lze k dané technologii (včetně demonstrací daného konceptu v podobě videa či animace) najít na stránkách Xerox Innovation Group. Jedná se bezesporu o projekt myšlenkou velmi zajímavý, slibující v oblasti počítačového zpracování obrazu přinést revoluci, dle všeho je však zatím teprve úplně na začátku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: