Novinky v řadách digitálních videokamer - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Novinky v řadách digitálních videokamer

13. srpna 2004, 00.00 | Na trh brzy přijdou nové poloprofesionální videokamery formátu miniDV, které nevynikají pouze svými schopnostmi natáčet kvalitní videa, ale také schopností fotografovat statické snímky na paměťovou kartu. Kvalita i rozlišení jdou u videokamer stále vzhůru a tak se není čemu divit, že někteří již běžně fotí pouze videokamerou. Jaké novinky si pro nás tedy společnosti Canon a Sony nachystaly?

Na trh brzy přijdou nové videokamery od společností Sony a Canon, které své snímací CCD čipy využívají i pro pořizování statických snímků. Svým rozlišením již některé z nich mohou konkurovat i některým fotoaparátům nižší třídy. Běžné je i fotografování snímků během natáčení videa. Fotografie se na těchto přísztojích ukládají na paměťové karty.

Sony DCR-HC1000
Společnost Sony v září uvede na trh novou kameru DCR-HC1000 s tříčipovým CCD prvkem. Vysoký výkon této "poloprofesionální" videokamery umožňují tři klíčové faktory: tři CCD čipy zajišťující vysokou citlivost na světlo a věrnou reprodukci barev, optimálně vyladěná soustava objektivu Carl Zeiss Vario-Sonnar T* a konečně technologie Active Lens Image Stabilizer zajišťující klidný a zaostřený záběr při filmování z ruky. Kromě toho, je Sony DCR-HC1000 vůbec první videokamerou vybavenou čtyřkanálovým mikrofonem, který je schopen sejmout zvuk v prostorové podobě.

Tři CCD čipy o rozměru 1/4,7" umožnily zlepšení kvality obrazu. Výsledkem je vysoké rozlišení obrazového signálu 3x 1,07 megapixelů, snížení šumu i v podmínkách velmi špatného osvětlení a realisticky přesná reprodukce barev. Výhodou objektivu Carl Zeiss Vario-Sonnar T* je pak ověřená kvalita optiky a speciální povrchová úprava snižující odrazy v objektivu a zkreslení ve snímaném obraze. Fotografie lze pořizovat v rozlišení 1152x864 bodů.

Díky technologii Active Lens Image Stabilizer je eliminována většina pohybů způsobených filmováním z ruky nebo otřesem kamery ještě před zachycením obrazu v tříčipovém CCD.
Mezi další profesionální vlastnosti patří AE Shift sloužící k posuvu úrovně automatické expozice a zobrazení typu zebra v hledáčku, nebo na 2,5palcovém hybridním LCD monitoru, které varuje před přeexponováním scény. Videokamera také využívá přínosů skutečného širokoúhlého záznamu 16:9, manuálního zaostřovacího prstence a 12ti násobného optického zoomu.
Nově mají uživatelé možnost začlenit do svých nahrávek další dimenzi - čtyřkanálový prostorový zvuk, k čemuž je zapotřebí volitelného mikrofonu ECM-CQP1 speciálně konstruovaného pro DCR-HC1000. Záznam lze s pomocí softwaru Click to DVD, který je součástí dodávky, snadno přenést do počítače. Audio můžete následně převést na úplný prostorový zvuk typu 5.1, který je dobře znám z domácích kin.

Mikrofon ECM-CQP1, který je k dispozici odděleně, může také využít u kterékoliv kamery Handycam, jež je vybavena konektorem pro stereofonní mikrofon. Výsledkem je opravdu široký stereozáznam při věrném zachycení hlasu.
DCR-HC1000 disponuje dotykovým LCD, na kterém se zobrazuje aktivní nabídka v podobě grafického uživatelského rozhraní, na obrubě displeje pak najdete druhé tlačítko nahrávání (Record). Soubor přitažlivých vlastností videokamery dále rozšiřuje vestavěný blesk, inteligentní botička pro příslušenství a mechanika pro paměťové karty Sony Memory Stick Duo.
Pro rozšíření palety příslušenství přináší Sony měkké černé pouzdro LCS-HC1000, které chrání kameru před prachem a poškozením. Poslouží nejen jako taška přes rameno, ale i jako ledvinka k pasu. Pouzdro je z luxusní černé kůže s dvojitým zipem maximálně usnadňujícím přístup ke kameře a vnitřní kapsičkou na ukládání akumulátorů.
Sony DCR-HC1000 bude k dispozici v celé Evropě v září 2004, předpokládaná cena v ČR je 59 990 CZK .

Sony DCR-PC350
Od kompaktní kamery Sony DCR-PC350 se očekává silný vliv na trh domácího videa. Je vybavena třímegapixelovým CCD čipem s Primary Colour Filter a optikou Carl Zeiss Vario-Sonnar T*, která zajišťuje vysokou citlivost na světlo, realistické barvy a přesné zachycení pohyblivého obrazu.
Sony DCR-PC350 je ideální rodinná videokamera, která je vybavena dokovou stanicí Handycam Station, díky které se zároveň dobíjí akumulátor a je zajištěna připojitelnost směrem k dalším zařízením. Sama kamera tak muže být kompaktnější.
Tzv. Primary Colour Filter se skládá z RGB filtru, čímž se dosahuje kvalitnější reprodukce barev. Mezi zlepšení, která s sebou přináší třímegapixelový CCD čip patří zlepšená reprodukce videa a přesnější pleťové tóny, a to i v případech, kdy není používána automatická expozice. Spolu s rozšířeným zpracováním signálu dovoluje DCR-PC350 přesnější odečet její úrovně a přirozenějším způsobem zjistí jakékoliv změny v intenzitě osvětlení. Video natáčí ve skutečném širokoúhlém formátu 16:9, takže se ideálně hodí pro dnes tak populární širokoúhlé televizory. Videokamera může statické obrázky ukládat na paměťovou kartu Sony Memory Stick Duo a třímegapixelový CCD čip v tomto případě redukuje šum ve snímcích pořízených v kterémkoliv z režimu kamery (2016x1512, 1600x 1200, nebo 640x480 bodu).
Dalším plusem Sony DCR-PC350 je objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s desetinásobným optickým zoomem (8,5x pro režim kamera - paměť) a antireflexní vrstvou minimalizující odrazy a zajištující kvalitní snímání pohybujících se objektu.

Díky dokové stanici Handycam Station je DCR-PC350 vždy připravena k práci, k přehrávání filmu nebo statických obrázku se k televizi připojuje běžným A/V kabelem. Samotný dok pak umožňuje připojení k počítači pres i.LINK nebo USB, takže videokameru můžete zároveň použít i jako webkameru, nebo v aplikacích zaměřených na střih videa. Handycam Station se zasunutou kamerou jednoduše připojíte ke svému počítači a vytvoříte si tak své vlastní DVD k čemuž vám poslouží software Click to DVD.
Kamera je připravena i na nejnovější technologie. Když je nasazena v doku, může se přes i.LINK připojit ke stolnímu DVD rekordéru, čímž se při přenosu nahrávky zachová její vysoká digitální kvalita. Po celou dobu se navíc akumulátor v kameře dobíjí.
Hybridní 2,5" LCD je další předností DCR-PC350. Kamera umožňuje divákovi prohlížet video po jednotlivých okénkách nebo jej přehrávat i ve velmi problematických podmínkách jako je např. ostré venkovní světlo. Kromě toho je LCD obrazovka, kterou používáte pro rychlý přístup k funkcím kamery a k informacím o nabití akumulátoru, vybavena dotykovou vrstvou a v její obrubě najdete druhé nahrávací (Record) tlačítko a další tlačítko pro zoom. Tvůrčí možnosti rozšiřují i prstenec pro manuální zaostřování, inteligentní botička pro příslušenství a vestavěné světlo. Přístroj váží 440g bez baterií a pásku.
Sony DCR-PC350 bude k dispozici v celé Evropě v září 2004, předpokládaná cena v ČR je 49 990 CZK .

Canon MVX30i a MVX35i
Společnost Canon dnes představila 2,2megapixelové videokamery MVX30i a MVX35i s 10násobným optickým zoomem. Canon zabudoval do svých dvou videokamer úplnou funkčnost digitálního fotoaparátu. To zahrnuje filtr primárních barev RGB, vestavěný blesk, možnost snímání nepohyblivých snímků do paměti během filmování a procesor Canon DIGIC DV. Tento procesor má samostatné cesty zpracování pro zachycené video a digitální snímky, umožňující zaznamenání skutečných digitálních fotografií JPEG s 256 gradacemi, nikoli hrubou aproximací "videozachycení obrazovek". DIGIC DV nabízí vysokou rychlost snímání v režimu souvislého fotografování přibližně 60 obrázků VGA rychlostí až 5 snímků za sekundu.

Nové vlastnosti
Zabudovaná minivideolampa v MVX35i má čtyřikrát výkonnější LED než standardní LED světla předchozích modelů. Výsledkem je možnost plně barevných nahrávek v režimu Super noc při nulovém osvětlení. Kruhový světelný adaptér rozptyluje světlo a zabraňuje ostrým stínům v detailech. Nový režim Pleť reprodukuje teplejší, atraktivnější a zdravější tóny pleti v porovnání s dříve dosažitelnými, a nový integrovaný obvod pro zvuk zajišťuje plně digitální kvalitu, funkci eliminace zvuku větru a nastavitelnou hlasitost.

Přímý tisk
Obě videokamery jsou vybaveny tlačítkem Tisk/Sdílení pro snadnější přímý tisk bez nutnosti připojování na PC. Jakmile dojde k přímému připojení k libovolné fototiskárně kompatibilní s PictBridge nebo Direct Print, rozsvítí se tlačítko stavu "připravenosti".

Funkce videokamery
Videokamera MVX35i je schopna zaznamenávat kvalitní nahrávky MPEG4 přímo na kartu SD pro snadnější přenos do počítače. Oba modely nabízejí režim 16:9 s vysokým rozlišením, přenos signálů v reálném čase umožňují konektory IEEE1394 Firewire™ a USB 2.0 Hi-Speed (pouze MVX35i). Kamery jsou vybaveny 2,5" LCD (MVX30i - 123 000 pixelů, MVX35i - 211 000 pixelů)

Objektiv f1.8/2.4 s rychlým 10ti násobným optickým zoomem a povrchovou úpravou čoček Super Spectral Coating a asférickým členem redukuje efekty stínů a světelného závoje, ke kterým může docházet při snímání intenzivních světel v noci nebo slunce za dne.
Převzorkování, nyní možné u 2,2megapixelového CCD, eliminuje ztrátu rozlišení v důsledku vykreslení barev, která trápí menší modely. Významné redukce šumu bylo dosaženo zavedením algoritmu vážené interpolace v procesu úpravy velikosti obrazu na formát filmu. Navíc "adaptivní řízení ostrosti" zjemňuje nepříjemné kontrastní plochy bez rozmazání změnou měřítka jednotlivých vysoce kontrastních ploch.
Obě videokamery zhotovují digitální snímky v dostatečném rozlišení pro vytištění zvětšenin 15 x 21 cm v kvalitě srovnatelné filmu. Pomalé rychlosti závěrky do 1 sekundy umožňují fotografovat při nízkém světle a pomalá synchronizace zajišťuje ostré a kontrastní noční scény. Souvislé fotografování je možné s rychlostí až 5 snímků za sekundu. V režimu přímého tisku umožňuje funkce vertikálního výřezu upravit digitální fotografie formátu krajina (na šířku) do proporcí formátu portrét (na výšku). Funkce prohlížení fotografií umožňuje uživateli kontrolovat zaznamenané snímky přidržením spouště. Automatické posouvání expozice zhotovuje tři snímky v rychlém sledu s různými expozicemi a při nahrávání videa na pásek je možné fotografovat na paměťovou kartu.

Software
DV Messenger 2.0 je obousměrný komunikační software kombinující sílu aplikace Microsoft Windows Messenger se síťovým řešením Canon. Zajišťuje obousměrnou komunikaci (peer-to-peer) a současně umožňuje výměnu zvukových a obrazových dat - živých nebo zaznamenaných - přes internet. Videokamera má pevný síťový režim a také režimy Camera a VCR. Síťový režim umožňuje ovládání fotoaparátu prostřednictvím softwaru DV Messenger 2.0 pro dálkový záznam fotografií a videa a pro prohlížení, a také videochat/posílání dat přes konektory USB 2.0 Hi-Speed (pouze MVX35i) a IEEE1394.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: