Nové přenosné fototiskárny Canon - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Nové přenosné fototiskárny Canon

Fototiskárny Canon CP-330 CP-220

6. dubna 2004, 00.00 | Jste rádi mobilní a chcete mít vždy veškerou základní fotovýbavu při sobě? Pak vás možná zaujmou dva nové modely termosublimačních tiskáren Canon, uveřejněné minulý týden.

Mobilita, nezávislost a pohotovost - to jsou domény dnešní doby. V tomto duchu tvoří i výrobci spotřební elektroniky. Minulý týden například představila společnost Canon dva nové modely miniaturních přenosných termosublimačních fototiskáren - CP-220 a CP-330. Čím se oba modely od sebe liší a s čím novým přicházejí?

Konstrukce a inovace
Tiskárna CP-300 vychází z konstrukce předchozího modelu CP-300, má tedy velice kompaktní rozměry 170x123x55 mm a bez inkoustových kazet a zásobníku papíru váží 860 g. Model CP-220 je o něco málo menší a lehčí - váží 820 g při rozměrech 170 x 119 x 54,8 mm, čehož bylo dosaženo vynecháním napájecího akumulátoru. Tato tiskárna tedy může být napájena pouze z dodávaného síťového adaptéru či pomocí volitelného automobilového adaptéru.
Hlavní inovací těchto modelů je podpora nového formátu papíru 10 x 20 cm (4 x 8 "). Pro tisk na tento formát je potřeba speciální podavač, který je u modelu CP-330 dodáván v ceně, zatímco k jednodušší 220ce ho je nutno dokoupit jako příslušenství. Tato tiskárna má také jednodušší signalizaci stavu pomocí modrých LED a na těle jí chybí okénko infračerveného přijímače.

Vlastnosti
Obě zařízení tisknou termoslublimačním procesem v rozlišení 300 x 300 dpi ve 24bitové barevné hloubce. Pro tisk jsou užity postupně tři základní barvy (žlutá, azurová a purpurová), přičemž na závěr je výtisk potažen ochrannou vrstvou, která se stará nejen o ochranu a stálost snímku, ale dodává snímku i potřebný lesk vytvářející dojem klasické fotografie.
Fototiskárny podporují několik formátů papíru - tradiční pohlednicový 10 x 14,8 cm, dále nový 10x20 cm a poté menší 8,9 x 11,9, 8,6 x 5,4 a 2,2 x 1,7 cm. Rychlost tisku se pohybuje od 106 s pro největší rozměr, přes 85 s pro 10x15cm až po 40 s potřebných pro vytištění nejmenších snímků. Kromě standardní funkce bezokrajového tisku tiskárny nově podporují možnost zobrazení až 63 náhledů z pořízené videosekvence na papír pohlednicového formátu. Druhou nově podporovanou funkcí je tisk průkazových fotografií, jejichž rozměr se volí v menu připojeného fotoaparátu. Obě tyto zmiňované funkce však požadují připojení tiskárny k fotoaparátu Canon PowerShot protokolem vlastním protokolem Direct Print. Tiskárny samozřejmě umožňují i přímý tisk z fotoaparátů ostatních značek. Pojítkem mezi nimi je standardizovaný protokol PictBridge. Při tisku tímto protokolem je možno v menu některých nových fotoaparátu nastavit parametr "Automatic Dynamic Range", na což jsou modely CP-220 i CP-330 připraveny. Tato funkce se stará o správné vyvážení jasu a kontrastu tištěných snímků, čímž uživatel získává podobně vyvážené snímky nezávisle na typu fotoaparátu, ke kterému byla tiskárna právě připojena.

Mobilní tisk je především zábava
Nové fototiskárny Canon jsou samozřejmě připojitelné pomocí USB rozhraní i k osobnímu počítači. Pro tento případ je k nim dodáváno CD s ovladači (podporovány jsou platformy Windows 98 / 2000 / ME / xP a OS 9.0 - 9.2, OS X v10.1 / v10.2) a aplikačním programem ZoomBrowser EX (PhotoRecord) / ImageBrowser, který obsahuje celou řadu šablon a Klipartů. Díky nim je možno vytvářet vlastní vzhled přání, pohlednic, pozvánek a podobných tiskovin.
Jak jsme již zmínili výše, model CP-330 dokáže navíc přijímat data přes IrDA port, čímž je rozšířena možnost tisku z takových mobilních zařízení, jako jsou některé mobilní telefony či PDA zařízení.


Porovnání výbavy modelu CP-330 a CP-220 (chybí akumulátor a druhý zásobník papíru)

Závěr
Malé a elegantní fototiskárny Canon by se měly objevit na trhu na přelomu dubna a května. Cena pro americký trh byla stanovena na 280 dolarů pro model CP-330. Jednodušší a více energeticky závislá CP-220 by se měla prodávat o sto dolarů levněji. Kdy a za jakou cenu se tyto tiskárny objeví na domácím trhu se snad dovíme na blížící se Interkameře, odkud se vám o nich budeme snažit přinést podrobnější informace včetně ukázkových snímků.

:: Zahraniční stránky výrobce

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: