Nitro PDF Professional 4.9: nástroj pro kanceláře s nadstandardními schopnostmi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Nitro PDF Professional 4.9: nástroj pro kanceláře s nadstandardními schopnostmi

PDF AppendPDF

5. října 2005, 00.00 | Společnost ARTS PDF se rozhodla akcelerovat již tak slušnou funkční výbavu její
alternativy Adobe Acrobatu Standard. Nitro PDF Professional 4.9 takto nabízí funkce pro
zpracování grafiky či interaktivních prvků, které jinak nalezneme jen u mnohem dražších
profesionálních aplikací. Více už v naší recenzi.

Jedním z produktů pro tvorbu a zpracování PDF, který v poslední době vzbudil zaslouženou pozornost, je Nitro PDF Professional společnosti ARTS PDF. Jedná se o řešení, představující sadou nabízených funkcí i celkovou koncepcí jednu z nejpovedenějších alternativ Adobe Acrobatu Standard, přičemž konkurenceschopným jej činí i poměr cena-výkon, neboť daný produkt je k dispozici za výrazně méně než Acrobat (99 versus 299 USD). Podrobněji jsme se vlastnostem tohoto produktu věnovali v době jeho uvedení na trh, takže méně obeznámenému čtenáři doporučujeme příslušnou recenzi. Na tomto místě se pak spokojme s připomenutím toho, že Nitro nabízí pokročilé možnosti tvorby PDF dokumentů a dále jejich prohlížení a editace či anotování, to vše opravdu na úrovni odpovídající tomu, co poskytuje zmíněný Acrobat Standard.

nitro49-1f.jpg

Rozhraní Nitro PDF

Hned po svém uvedení zaznamenalo Nitro slušný ohlas, spolu s tím ale odpovídající konkurenční počiny, tedy nikoli ze strany Adobe, ale spíše společnosti ScanSoft, která uvedla obdobně zajímavé řešení PDF Converter Professional. Možná že právě tento konkurenční tlak vedl ARTS PDF k tomu, aby před několika dny přidala do svého produktu (pro stávající uživatele zdarma) nové funkce, které se rozhodně vymykají obvyklému kancelářskému použití a hodí se stejně dobře i na profesionální publikační pracoviště. Jak uvedená vylepšení vypadají? To se dozvíte v našem článku.

Obrázky

Bezesporu zásadní novinkou v Nitro je možnost editace obrázků. Nabízené nástroje zde přitom vyhoví i hodně náročným požadavkům, neboť je použita stejná technologie, jakou uživatel nalezne v pluginu ARTS PDF Aerialist Professsional (cena 699 USD), tedy vlastně dřívějším pluginu společnosti Lantana (kterou ARTS PDF získal akvizicí) ImageWorks. Poté, co uživatel zvolí obrázek k úpravám a zadá příkaz Image Properties, nabídne se mu dialogové okno s několika panely, na kterých může vyladit různé charakteristiky obrázku. Panel Info takto zobrazuje informace o obrázku. Na panelu Orientation jsou k dispozici možnosti změny velikosti, umístění a rotace. Panel Color umožňuje konverzi barvového prostoru (Grayscale, RGB, CMYK) a vyladění HSB či kontrastu/jasu, to vše s odpovídajícím náhledem. Zřejmě jen málokdo využije panel OPI pro nastavení OPI záměn. Užitečný naopak bude panel Sample, jež dovoluje resamplovat obrázek s využitím různých interpolačních algoritmů. Konečně se nabízí i funkce Crop pro ořez.

nitro49-2f.jpg

Nastavení barvového prostoru obrázku

Většinu výše popsaných funkcí, a spolu s tím i třeba extrahování či nahrazování obrázků, lze využít i hromadně, s pomocí funkce Audit Images, jež rovněž poskytuje podrobný přehled o všech obrázcích v daném dokumentu. K dispozici je pak i funkce Edit Image, která nabízí jednoduchý, nicméně k mnoha účelům bohatě dostačující editor, s jehož pomocí lze v daném obrázku kreslit (tužka, čtverec, ovál, štětec), gumovat či odstraňovat vybrané části aj. Dále jsou pak k dispozici i nástroje pro umisťování, extrahování a náhrady jednotlivých obrázků či vkládání obrázků nových a též funkce "Despeckle" pro vyčištění bitmap.

nitro49-3f.jpg

Editace obrázku

Odkazy

Hodně zajímavě vypadají v novém Nitro rovněž přidané funkce pro práci s elektronickými odkazy v PDF dokumentech. Vedle stávajících prostředků pro manuální tvorbu prvků daného typu se takto nabízí funkce Crete Keyword Links, která prohledá dokument na výskyt zadaného klíčového slova a nalezené destinace přemění na odkaz zvoleného typu. Obdobně zajímavým pomocníkem, šetřící často až hodiny práce spojené s manuálními úpravami PDF dokumentu, je nástroj Create Page Links, který na vybraném úseku stránky přemění všechny číselné údaje v odkazy na stránky: uvedeným způsobe lze tedy snadno "zinteraktivnit" například tu část dokumentu, která odpovídá obsahu či rejstříku.

nitro49-4f.jpg

Na odkaz lze přetvořit vybrané klíčové slovo

Optimalizace

Konečně bychom měli z novinek zmínit i optimalizaci dokumentu. Jedná se o prostředek dovolující upravit vybrané charakteristiky PDF dokumentu tak, aby tento snížil svůj objem nebo, a to je zřejmě důležitější, lépe vyhovoval určeným výstupním podmínkám. Úpravy zde spočívají především v odstranění určitých prvků (anotace, formulářová pole, JavaScript, odkazy atp.), což se hodí zejména před pre-pressovým zpracováním dokumentu. Dále pak lze využít převodu do podoby Fast web view (přes Internet se do prohlížeče daný dokument načítá po stránkách), odhalení nefunkčních odkazů, záložek a pojmenovaných destinací či změny komprese obrázků: tyto funkce se hodí především pro úpravu dokumentu k elektronickému publikování, zejména na Webu.

I když uvedená funkce není tak výkonná jako výše uvedené, nabízí opět něco s puncem profesionality. S její pomocí lze totiž velmi rychle z téhož dokumentu připravit více podob pro různé účely, což je vlastnost víc než žádoucí. Škoda jen, že postrádá možnost uložení nastavení.

nitro49-5f.jpg

Optimalizace dokumentu

Závěrem

Přijde nám až absurdní, o jakou výbavu ARTS PDF Nitro v nové verzi rozšířil. Upřímně řečeno bychom rádi viděli kancelářského uživatele, který jen z části bude schopen adekvátně využít výše popsané prostředky pro práci s obrázky a odkazy. Mnohem lepší uplatnění by zřejmě dané funkce našly na profesionálních pracovištích pre-pressu či webdesignu: vždyť daným typem nástrojů zdaleka nedisponuje ani Acrobat Professional, jiné produkty ARTS PDF, které rovněž zmíněné nástroje obsahují (Aerialist, Aerialist Professional) pak rozhodně nepatří k nejlevnějším. Zajímavé přitom je, že stávající uživatelé produktu a konečně i ti, které na Nitro zajímá pouze jeho "office" část, jež dokáže Acrobatu Standard konkurovat i tak víc jak zdárně, uvedené rozšíření na ceně produktu (stále zůstává na 99 USD) vůbec nepocítí.

Je nám trochu záhadou, proč se výrobce takto rozhodl v podstatě konkurovat svým výrazně dražším pluginům (které nicméně nabízí i další funkce vedle těch poskytnutých v Nitro). Každopádně o to více doporučujeme, aby se o vyzkoušení daného "kancelářského" softwaru tentokrát pokusili i profesionálové z publikačních pracovišť, kteří výše popsané funkce ve svých stávajících nástrojích postrádají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: