Nástroje pro práci s PDF: Novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Nástroje pro práci s PDF: Novinky

23. září 2005, 00.00 | Konec léta je ve znamení několika zajímavých updatů i nových produktů, určených pro PDF
workflow. S čím přicházejí výrobci jako je Enfocus, Callas, Gradual či Apago? To se
dovíte v našem přehledu.

Přicházející podzim (tj. konec dovolenkové sezóny) a také prestižní výstava Chicago Print 05 přinesly řadu zajímavých novinek ve světě polygrafického software. Hodně zajímavé jsou takto zejména počiny výrobců zaměřených na PDF workflow. O jejich přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto našem článku.

Enfocus PitStop Automate kontra CaslonFlow 5.5?

Známý poskytovatel řešení pro editaci a preflight PDF dokumentů Enfocus Software představil u příležitosti Print05 nové workflow řešení PitStop Automate. Jedná se o jakési doplnění dvojice produktů PitStop Professional a PitStop Server, kde Automate rozšiřuje možnosti zpracování v daných produktech (na bázi PitStop Library) o využití workflow scénářů, vytvořených ve vizuálním prostředí. Základem je zde technologie, převzatá z dobře známého produktu Odystar společnosti Artwork Systems. Uživatelé tedy mohou s pomocí Automate zajišťovat automatizované zpracování, postavené například na podmínkách spojených s atributy zpracovávaného souboru (typ, velikost, název atp.), manipulaci s PDF dokumenty na úrovni stránek či elektronickém doručování pomocí e-mailu a FTP. Automate ve verzi pro Mac OS X má být k dispozici v prvním čtvrtletí roku 2006, podoba pro Windows by se pak měla objevit v prvním pololetí 2006. Předběžně je cena řešení stanovena na plných 4 999 euro.

pdfnews1f.jpg

Rozhraní PitStop Automate

O produktu zatím máme jen kusé informace. Přesto se zdá, že se jedná vlastně o jakousi odpověď na aktivity nového hráče na trhu pre-pressových PDF řešení, společnosti Gradual Software (za kterou stojí například bývalý CEO Enfocusu P. Camps). Gradual přišel na trh s obnovenou, značně vylepšenou a přitom notně zlevněnou (zaváděcí ceny okolo 1 999 USD za plnohodnotnou instalaci) verzí workflow řešení CaslonFlow, které získal akvizicí původního výrobce, společnosti CaslonSoft. CaslonFlow funguje obdobně jako Automate na bázi vizuálně vytvořených workflow scénářů, které využívají jak vlastních interních modulů (například pro zajištění přenosů na bázi e-mailu a FTP, komprimaci, optimalizované vytížení aplikací či zařízení nebo skriptování), tak externích aplikací (řízených pomocí tzv. integrátorů). Zejména v případě externích aplikací přitom učinil Gradual v nejnovějším CaslonFlow 5.5 významné vykročení směrem ke Callas Software, když nabídl integraci řešení jako jsou pdfInspektor3 (preflight PDF), pdfCorrect (opravy PDF) a pdfColorConvert (úpravy barev v PDF) - tedy produktů, nabízejících obdobné schopnosti jako řešení Enfocusu. Dalším podporovaným výrobcem je Apago s jeho PDF Enhancerem (pokročilé automatizované zpracování PDF dokumentů). V obou případech nabízí daní výrobci velmi zajímavé ceny při koupi kombinace daných produktů (například CaslonFlow se všemi produkty Callas Software je nabízen za 3 499 USD oproti běžné ceně 4 998 USD). Stejně jako ve verzi 5 pak poskytuje CaslonFlow i podporu Adobe Creative Suite (2) i Enfocus PitStop Serveru.

caslon5-1f.gif

Prostředí CaslonFlow 5

Ať už je naše spekulace o konkurenčním boji oprávněná či nikoli, je evidentní, že workflow produkty pro automatizované zpracování PDF vstupují do nového stádia. Pokročilé funkce se zde nabízí za stále zajímavější ceny, takže vybrat si mohou i méně bonitní uživatelé (k dispozici jsou také produkty jako třeba Goflow). Připomeňme pak ještě, že hlavní výhody daného typu řešení vyniknou zejména na pracovištích, kde se PDF zpracovává rutinně a ve velkém. Zde mohou popisované prostředky přinést skutečně nemalé úspory lidské práce a výrazně snížit chybovost zpracování, což samozřejmě vede k dosažení patřičných konkurenčních výhod.

Callas Software pdfCorrect 2: možnosti úprav kontrolních profilů

S poměrně zásadním upgradem svého nedávno uvedeného řešení pdfCorrect přišla společnost Callas Software. Daný produkt totiž nyní umí nejen provádět úpravy PDF dokumentů na základě přednastavených profilů, ale tyto profily i upravovat podle potřeb uživatele. Z pdfCorrect se tak stává velmi zajímavý nástroj pro preflight PDF dokumentů, který je atraktivní i cenou 149 euro.

pdfnews2f.jpg

Úprava profilu v pdfCorrect 2

Apago představila Cluster Workflow a PDF Enhancer 3.1

Zajímavé a inovativní řešení pro PDF workflow uvedla i společnost Apago. Její Cluster Workflow je systémem, postaveným na tzv. clusteru, jenž dovoluje využít výpočetní sílu více počítačů v rámci jediného virtuálního zařízení. Uživatel takto předává soubory serveru (pomocí horkých složek), který jejich zpracování zajistí optimalizovaně (load-balancing) na dalších počítačích zapojených do systému. To dovoluje výrazně rychlejší a efektivnější zpracování zejména v případě skutečně komplexních úloh. Systém umožňuje zajistit zásadní pre-pressové úkony typu distillace, ripování, převodů souborů a preflightu či úprav dokumentů, to vše s pomocí modulů, řídících činnost aplikací jako jsou Apago PDF Enhancer, Piktor či PSSServices. Stav úlohy je zaznamenáván a lze jej kdykoli sledovat pomocí webového rozhraní, k danému účelu je použito standardů JDF a JMF. V současnosti lze systém provozovat na platformách Mac OS X, Sun Solaris a Linux: výrobce zdůrazňuj zejména výhody platformy Mac OS X 10.4 Tiger Server, jako jsou založení na Unixu, podpora SMP multiprocesingu či Apache a MySQL software, zkombinované se serverovým hardwarem Apple Xserve G5. Řešení má v současnosti první instalace a to v novinách The Atlanta Journal-Constitution (pro archivaci vydání a jejich převod do elektronické podoby) a Time Inc. (tvorba elektronických podob magazínů).

Upgradu na verzi 3.1 se také v nejbližší době dočká dnes zřejmě nejdůležitější produkt Apago PDF Enhancer. Připomeňme na tomto místě, že se jedná o řešení, dovolující automatizované úpravy nejrůznějších charakteristik PDF dokumentů důležitých pro pre-press i elektronické publikování, jako jsou například písma, barvy, grafika, komprese či stránková geometrie, a rovněž (jednodušší) archovou montáž či správu barev. Produkt je přitom k dispozici ve více podobách (viz dále), lišících se cenou a samozřejmě i škálou nabízených možností.

pdfnews3f.jpg

Prostředí Apago PDF Enhanceru

Verze 3.1 přinese podporu Mac OS X (verze 3 danou platformu nepodporovala), možnost využití elektronických podpisů (ve verzi Server), selektivní mapování barev (Server), opravu písem a přebudování Unicode tabulek vyžadované PDF/A standardem, prosazovaným v současnosti coby platforma pro archivaci dokumentů, a dále možnost odstranění nastavení přetisků. PDF Enhancer bude k dispozici stejně jako předchozí verze v podobách Standard Desktop (199 USD), Professional (399 USD), Server (999 USD) a Advanced Server (1 999 USD).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: