Microsoft Metro: reálný konkurent PDF? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Microsoft Metro: reálný konkurent PDF?

formaty

4. května 2005, 00.00 | Před několika dny uvedla společnost Microsoft technologii, určenou pro operační systém
Longhorn, jež podle předběžného popisu nabízí funkce obdobné formátu PDF. A co více, na
podpoře uvedené technologie už pracují výrobci jako jsou Global Graphics či Xerox.
Znamená tedy Metro skutečně zásadní konkurenci pro PDF respektive nějaký přelom v
publikačním průmyslu? O odpověď se pokoušíme v této analýze.

Značnou pozornost v oblasti publikačního průmyslu vzbudila minulý týden společnost Microsoft, když na konferenci WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) 2005, zaměřené na produkty a technologie spojené s nástupem nového operačního systému Microsoftu s kódovým označením Longhorn, ohlásila technologii Metro. Ta má totiž řadu rysů, připomínajících nápadně formát PDF. Najdou se proto analytici, kteří krátce po uvedení označují Metro za zásadní, killer konkurenci PDF a vůbec formát, jež by měl přinést zásadní změny do práce s dokumenty resp. publikování. Jsou ale takové názory oprávněné? Na to se pokusíme odpovědět v našem článku.

Co Metro nabízí?

Vzhledem k tomu, že samotný Longhorn neřkuli Metro nejsou zatím k dispozici, jsme při přiblížení uvedené technologie nuceni vycházet pouze z odpovídajících materiálů Microsoftu. I tak se ale lze o Metro dovědět leccos zajímavého. Především, že se jedná o technologii, jejímž základem je formát, postavený na XML (komprese dat bude podle všeho založena na algoritmu ZIP). Určen by měl být k vektorovému, na zařízení nezávislému (Microsoft používá pojem "fixed-layout") vyjádření dokumentů, přičemž jeho vyjadřovací síla by měla stačit i na pokročilejší charakteristiky, například rozšířené zpracování barev (32bitový scRGB barvový prostor), průhlednost či výplně. Co je pak důležité, Metro dokument by měl být nezávislý na platformě (ale Microsoft zatím výslovně nic mimo Longhorn neslibuje), přičemž k jeho prohlížení bude v rámci Longhornu (resp. zobrazovacího enginu tohoto systému Avalon) poskytován odpovídající prohlížeč. Jeho integrace do prostředí jiných aplikací by přitom měly umožnit odpovídající vývojové prostředky (API), poskytované v rámci nové vývojářské platformy WinFX. S Metro by měly být provázány technologie Windows, jež souvisí se zabezpečením autorských práv a elektronickým podpisem: dokumenty v daném formátu by tudíž mohly posloužit i k výměně senzitivního obsahu.

Metro bude dále sloužit coby jazyk pro popis stránky při tiskových aplikacích: všechny dokumenty tištěné systémovým tiskovým ovladačem budou převedeny do formátu Metro. K následnému vytištění takto vytvořených souborů bude podle Microsoftu možno použít tisková zařízení, která by měla daný formát nativně zpracovávat. Za překvapení lze považovat to, že Microsoft (resp. Bill Gates při své Keynote) byl na WinHEC schopen takovéto zařízení předvést. Jednalo se ovšem o pouze zkušební prototyp, vyvinutý firmou Xerox. Vedle ní pak odpovídající RIP slibuje i společnost Global Graphics, která navíc Microsoftu poskytuje odpovídající konzultační služby. To je rovněž překvapivé a z hlediska ambicí Metro na další uplatnění v publikačním průmyslu možná značně významné. Global Graphics totiž není na poli technologií pro profesionální tisk rozhodně žádným nováčkem a jeho RIPy pro PostScript a PDF, zabudovávané do řady tiskových zařízení, i další řešení (například knihovna pro tvorbu PDF v QuarkXPressu) mají značné renomé.

Podle informací Microsoftu se pak dá soudit, že se již dnes podařilo přitáhnout k zájmu o podporu Metro i další významné hráče, jako jsou například společnosti Brother, Seiko Epson, Ricoh či Hewlett-Packard, jedna věc jsou ovšem deklarace zástupců těchto společností, druhá pak reálná podpora, která bude formátu poskytnuta. Další tvorbě aplikací by pak měla napomoci skutečnost, že formát bude poskytnut jako royalty-free (ne však coby open-source).

Metro versus PDF

Vše, co bylo o Metro řečeno, nápadně připomíná PDF společnosti Adobe. I ten je určen pro výměnu dokumentů nezávisle na platformě a (jak dokládá Mac OS X) může posloužit i coby zobrazovací platforma na úrovni operačního systému. Jak se tedy zdá, Microsoft opět "objevuje Ameriku", tedy vytváří technologii, kterou již někdo jiný vypiloval jak do schopností, tak především workflow scénářů. Znamená ale Metro skutečně konkurenta PDF?

Na tuto otázku nelze odpovědět zcela jednoznačně, neboť ve hře je skutečně mnoho faktorů. Každopádně se nám zdá, že Metro má šanci PDF konkurovat spíše v oblasti kancelářské výměny dokumentů nežli v pre-pressu. I na základě předběžných informací je totiž poměrně evidentní, že vyjadřovací schopnosti Metro nemohou na PDF v pokročilejších tiskových aplikacích rozhodně stačit. V kancelářích, kde nároky na kvalitu nejsou tak vysoké (obsah se typicky tvoří z textových či tabulkových procesorů apod.) je ovšem klíčová spíše skutečnost, že tvorbu i prohlížení či tisk Metro dokumentů lze zajistit prostředky integrovanými do systému, tj. zdarma a bez nutnosti instalovat další aplikace. Na druhou stranu se ale zdá, že Microsoft přistupuje k věci poněkud polovičatě, když chce (zatím) ponechat Metro pouze ve Windows (a kdoví, jak to vlastně bude s možností zpracovat Metro dokumenty ve Windows starších než Longhorn). Zde PDF, pro který dnes existuje odpovídající prohlížeče, kreatory či jiné aplikace na prakticky všech myslitelných platformách jednoznačně vede. Ve hře je pak samozřejmě i skutečnost, že zatímco PDF představuje standard výrazně zavedený, který o přízeň výrobců a potažmo i uživatelů nemusí rozhodně bojovat, bude ještě trvat řadu měsíců, než se vůbec objeví samotný Longhorn.

Na základě výše uvedených argumentů si troufáme tvrdit, že Metro zatím nějakou reálnou hrozbu pro PDF nepředstavuje. A je otázkou, zda výhledově bude, neboť zde máme určité precedensy z minulosti: PDF dokázal bez problémů přežít nástup technologií, jako jsou Microsoft Reader (platforma pro elektronické knihy - zde je ale vývoj celkově značně stagnující), InfoPath (XML formát a s ním spojená aplikace pro výměnu dat v kancelářích na bázi elektronických formulářů) či FlashPaper (kreator dokumentů ve formátu SWF resp. Flash od společnosti Macromedia).

Závěrem

Metro je rozhodně zajímavým pokusem Microsoftu posílit publikační schopnosti Windows. Posoudit, nakolik se jedná o pokus úspěšný, bude nicméně možné až ve chvíli, kdy daná technologie bude skutečně naplno dostupná svým uživatelům, tedy nejdříve v roce 2006. Nástup Metro pak určitě bude znamenat i určité problémy, dané jednoduše skutečností, že už i tak značně nepřehledné a nesnadno odhadnutelné spektrum publikačních formátů bude rozšířeno o dalšího silného (minimálně co se marketingového zázemí týče) hráče.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: