Microsoft Expression Web 2.0: profesionální WYSIWYG HTML editor s podporou PHP - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Microsoft Expression Web 2.0: profesionální WYSIWYG HTML editor s podporou PHP

20. května 2008, 00.00 | Profesionální vývojářský nástroj na tvorbu webových stránek a internetových projektů byl nedávno uveden na trh ve své druhé stěžejní verzi. Zásadní novinkou je nově zařazená podpora PHP, vylepšeny či upraveny byly však i další technologie a funkce programu. Stručné představení nových funkcí Expression Web 2.0 vám nyní nabízíme.

Prvního května oznámila společnost Microsoft zahájení prodeje druhé stěžejní verze balíku Expression Studio. Tento poměrně rozsáhlý balík nástrojů pro vývoj webových stránek, multimediálních webových projektů (včetně grafiky) a zpracování digitálních fotografií a konverzi videa není beta testerům ani širší veřejnosti nijak neznámý, zkušební verze Expression Studia a jeho jednotlivých aplikací jsou ostatně ke stažení už delší dobu.

Nás dnes zajímá především vizuální editor webových stránek Expression Web, který provází podpora PHP, možnost importu PSD dokumentů a několik jiných užitečných novinek. Expression Web 2.0 se samostatně prodává za 299 USD, celý balík Expression Studio 2.0 pak stojí 699 USD. Vyjma Expression Media 2 jsou zbývající aplikace včetně Expression Web 2.0 k dispozici pouze ve verzi pro Windows XP/Vista, Expression Media 2 (snad i vzhledem k jeho předchůdci iView MediaPro) pak existuje i ve verzi pro Mac OS X.

Grafické rozhraní a import PSD souborů

První změnou u Expression Web 2.0 je inovovaný design pracovního prostředí s tmavě šedými grafickými prvky a hezčími ikonkami. Dokovatelné palety a modifikovatelné prostředí editoru s pohledy na WYSIWYG pracovní mód (Design) a ASCII editor Code už známe z předchozí verze Expression Web, ne však možnost importovat obsah PSD souborů Adobe Photoshopu. Při jejich importu si můžete zvolit, které vrstvy se převedou na JPEG, PNG nebo GIF obrázky, vše si můžete vybrat v samostatném okně s velkým náhledem.


Microsoft Expression Web 2.0 - nové grafické prostředí WYSIWYG editoru s postraními dokovatelnými paletami


Microsoft Expression Web 2.0 - prostředí editoru si můžete stejně jako u verze 1.0 upravit k obrazu svému


Microsoft Expression Web 2.0 - jednou z novinek editoru je import PSD souborů Adobe Photoshopu včetně možnosti výběru vrstev a jejich převedení do JPEG, GIF či PNG souborů

PHP, ASP, CSS aj.

Světe div se, Expression Web 2.0 podporuje skriptovací jazyk PHP. Není to však zase tak překvapivé, neboť Microsoft určitě brzy zjistil, že s ASP si vývojáři přece jen nevystačí a proč přicházet o zisky z prodeje aplikace, když je možné integrovat podporu PHP a přitáhnout tak k editoru a s ním úzce svázané technologii Silverlight další potencionální zájemce.

Pokud preferujete ASP, máte k dispozici podporu aktuálního standardu ASP.NET 3.5 s novými prvky včetně navigačních funkcí, integrace s databází, jednoduchou tvorbou kalendářů, vstupních formulářů apod. Další novinky spadají do oblasti podpory webových prohlížečů, rozšířených publikačních funkcí (FTP aj.) a také do oblasti editace kaskádových stylů, které opět nabízí podporu současných CSS standardů.


Microsoft Expression Web 2.0 - volby pro nastavení websitu a náhledů PHP/ASP.NET dokumentů


Microsoft Expression Web 2.0 - program můžete mimo jiné použít třeba i jako externí editor kaskádových stylů

Flash a Silverlight

I když se Microsoft poměrně aktivně snaží podporovat svou vlastní multimediální softwarovou technologii Silverlight, Flash je přece jen zatím nesrovnatelně rozšířenější. Expression Web 2.0 proto přináší nejen vylepšenou manipulaci s Flash objekty, ale především podporu aktuální verze Silverlight objektů na bázi XAML projektů, které je možné navrhovat a vyvíjet v Expression Studiu (respektive v jedné z jeho aplikací Expression Blend) a pochopitelně též v Microsoft Visual Studiu.
Trochu zvláštní je ovšem u importu Flash objektů smutný fakt, že Expression Web 2.0 standardně nepozná, jaké rozlišení daný soubor používá a u vloženého objektu je pak nutné rozlišení nastavit manuálně.


Microsoft Expression Web 2.0 - rozšířené jsou v editoru také funkce pro vkládání a manipulaci s multimediálními Flash a Silverlight objekty

Závěr

Microsoft Expression Web 2.0 se od definitivního zániku FrontPage a jeho sloučení s první oficiální verzí Web Expression rozvíjí relativně pomalu, zato určitě správným směrem. Oficiální českou lokalizaci produktu budeme zatím hledat marně, snad se někdy dočkáme stejně jako u předchozích novějších verzí FrontPage. Kvalita WYSIWYG zobrazení se u Expression Web 2.0 nijak významně nezměnila, Adobe Dreamweaver CS3 je na tom z hlediska vizualizace webových stránek pořád lépe. Hodně užitečná a pro vývojáře webových stránek či internetových projektů dost důležitá je již několikrát zmíněná podpora PHP, poměrně slušně je na tom Expression Web 2.0 i s podporou dalších webových standardů včetně XHTML a kaskádových stylů.

Zkušební verzi Expression Web 2.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek Expression Studia.


Microsoft Expression Web 2.0 - jednotlivé předvolby aplikace jsou trochu nepřehledně rozdělené do mnoha záložek


Microsoft Expression Web 2.0 - základní možnosti publikování webových stránek a websitů


Microsoft Expression Web 2.0 - součástí aplikace je opět celá řada hotových předloh firemních či osobních webových stránek


Microsoft Expression Web 2.0 - vizuální manipulace s odkazy a vzájemným propojením stránek v nadefinovaném websitu


Microsoft Expression Web 2.0 - možnost kontroly pravopisu pro celou řadu jazyků včetně češtiny je velmi důležitou (a užitečnou) funkcí editoru

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: