Microsoft bude podporovat PDF v Office 12 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Microsoft bude podporovat PDF v Office 12

lcd trend

10. října 2005, 00.00 | Společnost Microsoft hodlá v nejnovější verzi svého balíku kancelářských aplikací
podporovat PDF. Je tato změna triviální drobnou inovací, nebo předznamenává nějaký velký
třesk v oblasti kancelářského software či publikačním průmyslu? O malé zamyšlení nad
danou otázkou se pokoušíme v tomto článku.

Obeznámený čtenář ví, že se na stránkách našeho serveru stále více hovoří o společnosti Microsoft a to tentokrát ani ne tolik v souvislosti s jejím operačním systémem Windows, ale především aktivitami, které daný výrobce vyvíjí v souvislosti s digitální fotografií, designem a publikováním. V poslední době jsme takto referovali například o podpoře RAW formátu, která bude nabídnuta v nových Windows Vista a částečně i stávajících Windows XP, formátu Metro, jež má být určitou nápodobou PDF společnosti Adobe a konečně nedávno i o Microsoft Expression, sadě publikačních aplikací, která by ve spojení s některými novými technologiemi Microsoftu mohla konkurovat technologii pro online animace Flash společnosti Macromedia (resp. opět Adobe). Novinek daného typu pak zdá se neubývá a tak jsme se před několika dny opět dočkali jedné velmi zajímavé. Při příležitosti akce MVP Global Summit 2005 totiž Microsoft oznámil, že hodlá v rámci nové verze svého kancelářského balíku Office, tedy Office 12 (uvedení plánováno v druhé polovině roku 2006), podporovat formát PDF. Jak bude uvedená podpora vypadat? Co asi vedlo Microsoft k tomuto, z určitého hlediska dosti překvapivému kroku? A jaké jsou možné konsekvence daného kroku pro oblast kancelářského softwaru či publikování? Na tyto i další otázky bychom se rádi pokusili odpovědět v tomto našem článku.

Jak bude podpora PDF vypadat?

Podle odpovídajících, zatím poměrně kusých sdělení je zřejmé, že všechny komponenty nové Office (tedy "klasika" typu Wordu a Excelu, ale také nedávno uvedené komponenty jako je InfoPath) budou podporovat export (resp. uložení příkazem Save As) do formátu PDF. Půjde tedy o jakousi obdobu toho, co mají uživatelé již dlouho v Office k dispozici s pomocí externích řešení jako je Adobe Acrobat, ARTS PDF Nitro či ScanSoft PDF Converter. Kouzlo nativní podpory samozřejmě spočívá v tom, že bude zdarma (v rámci ceny daného balíku) a snad bude dosaženo i organického sepětí s danými aplikacemi, to vše bez nutnosti instalovat, administrovat a osvojovat si něco nového. Vetovány byly zprávy (či spíše mylné představy některých diskutujících na Internetu), že by snad Office měla být schopna PDF i importovat či dokonce editovat. Stejně tak nebude Office disponovat žádnými nástroji pro prohlížení obsahu daného typu a uživatelé budou tedy i nadále odkázání na bezplatné prohlížeče typu Adobe Readeru.

microoff1f.jpg

Preview nového Wordu

Podporován bude výstup do PDF 1.4: máme zde tedy výrazný skok oproti současné nejvyšší verzi PDF, kterou je PDF 1.6 (a to ještě nebereme v potaz posun, který nastane až bude Office teprve na trhu a kdy by už takto mohl být k dispozici PDF 1.7 s Acrobatem 8). Je ale pravda, že PDF 1.4 je platformou jak pro "pre-pressově bezpečné" PDF/X, tak i PDF/A, nastupující podobu PDF určenou k archivaci dokumentů. Vyjadřovací schopnosti by tedy měly (přinejmenším teoreticky) stačit i pro náročnější aplikace.

Dokumenty vytvořené daným způsobem budou moci obsahovat interaktivní odkazy. Hovoří se i o podpoře čtecích zařízení pro zrakově postižené, těžko ale říci, na jaké úrovni tato bude. Překvapivá je absence zabezpečovacích mechanismů PDF (uzamčení vlastností jako je otevření, tisk či editace dokumentů heslem): podle všeho zde chce Microsoft prosazovat spíše svou platformu pro elektronické zabezpečení Office dokumentů Microsoft Office Information Rights Management.

PDF dokumenty produkované Office Publisherem (pokus Microsoftu o DTP aplikaci) by měly obsahovat specificky pre-pressové funkce jako jsou podpora CMYK výstupu či tiskové značky. Takováto možnost vypadá zajímavě, je ovšem otázkou, kolik uživatelů reálně využívá a bude nadále Publisher používat (diskusi o daném produktu si necháváme na jindy).

Co to přinese?

Ohlášená podpora je poměrně překvapivým krokem. Microsoft bylo možno v posledních měsících vnímat jako firmu, která má "políčeno na Adobe" (Acrylic jako Photoshop "killer", Metro jako PDF "killer", Expression jako "Flash" killer), i když je pravda, že takovéto označení bylo a je v mnoha ohledech nadnesené. (Připomeňme, jak dopadly jiné obdobné "killer" technologie v nedávné minulosti, konkrétně .LIT pro eBooky či InfoPath pro elektronické formuláře - žádný výrazný ústup Adobe ze scény na úkor Microsoftu se zde nekonal.) Každopádně je jasné, že dříve ohlášená technologie Metro je v podstatě pokusem Microsoftu napodobit PDF a použít vlastní proprietární formát k meziplatformní výměně dokumentů.

Znamená tedy podpora PDF v Office, že by Microsoft od daného záměru upustil a hodlal do budoucna více protěžovat PDF? Dle našeho názoru nikoliv. Důvod, pro který se podpora PDF dostává přímo do Office, může být vysvětlen spíše současnou situací kolem kancelářského software. Zdůrazňovanou událostí je takto zejména aktivita amerického státu Massachusetts, který ohlásil, že od začátku roku 2007 nebude používat ve svých úřadech proprietární formáty (zelenou budou mít Open Document Format for Office Applications neboli OpenDocument a PDF), přičemž daný krok je očividně přímo namířen pro Microsoft Office. Uvedená aktivita se má šanci prosadit v rámci celé USA, což by samozřejmě pro Microsoft nebyla dobrá zpráva. Minimálně už proto, že konkurenční OpenOffice export do PDF již dávno nabízí (a spolu s tím umí nejnověji zpracovat i zmíněný OpenDocument). Hodně významná je přitom skutečnost, že OpenOffice (resp. Star Office) hrozí posílit své pozice díky nedávno ohlášenému spojenectví společností Sun, která stojí (spolu s open source komunitou) za vývojem daného balíku, a Google, nesmírně ambiciózního hráče na poli informačních technologií, který má šanci být propagátorem OpenOffice na snad každém počítači připojeném k Internetu (a rovněž může třeba OpenOffice provázat se svými stále rozsáhlejšími a zajímavějšími službami a produkty). Konečně je také třeba brát v potaz i důvod, který uvádí samotný Microsoft: uživatelé Office zkrátka export do PDF vyžadují, přičemž aplikace třetích výrobců nejsou pro ně mnohdy to pravé.

ooff2f.gif

OpenOffice export do PDF již delší dobu podporuje

Dle našeho názoru je tedy uvedení podpory PDF v Office v podstatě jen přechodným opatřením Microsoftu k tomu, aby jeho balík neztrácel v očích těch, pro které je dnes PDF důležité. Pokud by mu na PDF záleželo skutečně, přemýšlel by spíše o jeho podpoře na úrovni operačního systému ve stylu toho, co dělá Apple ve svém Mac OS X. Takto se nám zdá, že myšlenka Metro a také třeba Open XML Formats (formáty Office přepsané do XML) rozhodně s daným krokem nekončí.

Ať už ale bude PDF v Office z jakéhokoli důvodu a třeba i v nepříliš dobré kvalitě, může to pro tento formát a potažmo i oblast publikování být dobrá zpráva. Uživatelé (resp. administrátoři kancelářských pracovišť) budou mít pro PDF při ruce jasně definovaný nástroj (na rozdíl od myriády různých alternativ třetích výrobců, což snad ale, věřme, tyto výrobce tolik neohrozí v jejich existenci), s jehož pomocí budou schopni vytvořit rychle dokument pro Web nebo (v případě méně náročných, zejména černobílých dokumentů) tiskový výstup. Tím ovšem na druhou stranu nechceme tvrdit, že by snad Microsoft Office (či třeba i OpenOffice) dokázala samotnými vyjadřovacími schopnostmi konkurovat specializovaným publikačním aplikacím.

Závěrem

Ohlášení podpory PDF v Office 12 lze brát jako drobný kamínek z široké mozaiky, která se dynamickým způsobem v poslední době skládá. Microsoft v mnoha ohledech "čelí konkurenci" (Linux, Mozilla Suite, OpenOffice aj.), což přináší odpovídající odezvy z jeho strany. Na druhou stranu se pak přece jen (přes všechny proklamace že tomu tak není) pokouší vstupovat do oblastí publikačního průmyslu, které jsou zatím v režii zcela jiných hráčů (Adobe, Macromedia, Corel aj.). PDF v Office je takto přesně tím bodem, na kterém se obě naznačené tendence dají demonstrovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: