MAXCON: 2. ročník konference zaměřené na 3D Grafiku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

MAXCON: 2. ročník konference zaměřené na 3D Grafiku

17. května 2006, 00.00 | Za nedlouho začne již druhý ročník dvoudenní, specificky zaměřená akce, která se prioritně soustředí na profesionální i příležitostní uživatele 3D animačního a vizualizačního programu 3ds Max.

Tiskárny společnosti Xanté sice nepatří mezi nejprodávanější na trhu, přesto tato značka má svou vážnost. Xanté se soustřeďuje na vývoj speciálních tiskáren pro náročné aplikace a Ilumina není první tiskárnou pro grafický segment, se kterou se od tohoto výrobce na našem serveru setkáváme. Přesto je právě tento model v mnoha ohledech přelomový a liší se od svých předchůdců. Co všechno nová Xanté může nabídnout?



Technická specifikace
Nejprve se podívejme na základní parametry tiskárny. Xanté se rozhodlo využít jednoprůchodový LED tiskový mechanismus s technologií multi-bit a fyzickým tiskovým rozlišením 1 200 x 600 dpi. Na ploše maximálně 12,9 x 47,24 palce neboli 330 x 1 209 mm tak dokáže vykreslit nejen ostré hrany, ale i poměrně velmi jemné přechody.
Specialitou Xanté je podpora velmi širokého spektra potiskovaných médií. Ilumina není výjimkou a poradí si s médii od gramáže 75 g/m2 až po úctyhodných 427 g/m2. Tisknout je možno jak z jednoho z pěti multifunkčních automatických podavačů, jejichž kapacita je 530 listů, tak i z ručního podavače s kapacitou 230 listů. Z tohoto podavače je možný i zcela rovný průchod média.
O řízení tisku a rastrování se stará procesor PowerPC 750FX s taktem 720 MHz a podporou originálního Adobe PostScriptu Level 3. Ten má k dispozici ve standardní výbavě 512 MB RAM, které lze rozšířit až na 1 GB. Kromě PS je jako jazyk podporován i PCL, IBM PPR a Epson FX. Ve standardní výbavě nechybí ani 20GB hard disk. Z komunikačních rozhraní Ilumina nabízí ve standardní výbavě paralelní port, USB 2.0 i síťové rozhraní.
Zapomenout nesmíme ani na produkční schopnosti stroje. Tiskárna je schopna dosáhnout maximální rychlosti 2 000 listů A4 za hodinu jednostranné (36 stran za minutu) či přesně poloviční rychlosti v barevnosti 4/4 tedy s využitím duplexu.
Rozměry tiskárny jsou 655 x 620 x 462 mm při hmotnosti 69 kg.



Software
K tiskárně jsou dodávána dvě CD. První obsahuje manuály, druhé pak instalační balíček. Ten kromě ovladačů pro podporované operační systémy (PC / Mac) nabízí ještě nástroje pro tisk barevných vzorníků, přímý tisk PDF, správu vestavěného hard disku tiskárny, asistenta pro zavádění barevných profilů, nástroj pro úpravy gradační křivky a nástroj pro práci s barvami. Samostatně je pak k tiskárně ještě k dispozici dobře známý Xanté ColorMatch 2.
Tato programová výbava sice není lokalizována, ale dává nezvykle bohatou škálu nástrojů pro správu tiskárny a zejména řízení barevnosti. Možnost přímé korekce gradační křivky, přesné korekce jednotlivých barevných kanálů a dávkování toneru nejsou ve standardní výbavě obvyklé. Škoda jen, že se jedná o samostatné drobné utilitky, jejichž ovládání je pokaždé trochu jiné a někdy lehce krkolomné. Pokud by Xanté všechny tyto funkce dodalo jako součást jednoho uceleného řešení, jistě by uživatelům zjednodušilo život.



Ovládání
Ilumina je vybavena velkým výklopným ovládacím panelem s ergonomicky rozmístěnými ovládacími prvky a dobře čitelným displejem. Ve srovnání s běžnými barevnými laserovými tiskárnami je kontrola nad tiskárnou přímo z panelu výrazně snazší a pohodlnější. Konstruktéři si navíc uvědomili, že v produkční prostředí je rychlá a okamžitá kontrola stavu stroje z displeje velmi důležitá, takže vše podstatné se opravdu o tiskárně z panelu lze dozvědět. Nechybí pochopitelně ani webové rozhraní pro vzdálenou práci.
Specialitou této tiskárny je speciální přepínač na pravém boku, kde je nutné korektně nastavit gramáž média a to ve dvou krocích - pod a přes 330 g/m2.
Pochvalu si zaslouží i mechanické provedení podavačů a dobrá přístupnost všech důležitých prvků a spotřebního materiálu. Všechny podavače vč. ručního jsou vybaveny motorickým zdvihem média, pohyblivé části jsou robustní a výměna spotřebního materiálu rychlá a čistá.
Co se týče programového vybavení, tak jeho nabídka je pestrá a ergonomicky různorodá. Základní ovladač nijak nepřekvapí a drží se spíš zaběhaných kancelářských invencí. Drobné utilitky pro nastavení barev apod. však vyžadují velmi dobrou znalost toho, co se právě chystáte udělat a rozhodně vám tuto činnost nijak neusnadňují. U stroje určeného pro produkční prostředí je to však přijatelná vlastnost.



Kvalita tisku
Dle očekávání nabízí Xanté Ilumina velmi pěkný, skvěle prokreslený, polomatný tisk do formátu A3++. Podávání papíru je přesné, což platí i o soutisku duplexu. Ani dvoubodové inverzní patkové písmo nedělá tiskárně vážnější problémy a navíc se může pochlubit přesným rastrováním vzorů. Co se týče barevnosti, tak technologie multi-bit nabízí na laserový tisk opravdu velmi jemné přechody a po kalibraci dokáže tiskárna udržet lineárnost krytí i pod úrovní 5% intenzity barev. Jedinou slabinou, kterou jsme u testovaného stroje objevili, jsou drobné problémy s jednolitostí velkých jednobarevných ploch, což se projevuje zejména u formátu A3. Nejde o klasické proužkování či flekování, přesto u sytých ploch jsou vidět jemné odlišnosti.
Co se týče rychlosti tisku, tak výrobcem udávaných parametrů lze dosáhnout v podstatě pouze u tisku přímo z interního HDD, jinak většinou tisk zpomaluje přenos dat a jejich zpracování. Naopak můžeme potvrdit, že po zapnutí, které stroji trvá skoro minutu, je pak zahájení tisku prakticky okamžité.


Sken 72dpi, 1:1, bez úprav, TIFF 190kB (skener Microtek i900)

Sken 72dpi, 1:1, bez úprav, TIFF 522kB (skener Microtek i900)

Sken 300dpi, 1:1, bez úprav, TIFF 389KB (skener Microtek i900)

Závěrem
Xanté Ilumina na rozdíl od svých předchůdců již zcela nepopiratelně míří do prostředí produkčního tisku a nabízí vynikající kresbu, jemné přechody, vysoké rozlišení, dobrou kontrolu a poměrně slušný výkon. Oficiální koncová cena je v České republice těsně nad hranicí 220 000 Kč bez DPH, což odpovídá uvedenému zacílení. Pokud tedy hledáte digitální tiskový stroj kompaktních rozměrů s možností potisku extrémně široké škály médií, Ilumina pro vás může být skvělým řešením

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » 3dscena - vlastni  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: