MainConcept EVE 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

MainConcept EVE 2.0

19. dubna 2004, 00.00 | MainConcept EVE patří mezi levné video editory. Vzhledem ke svým možnostem je program poměrně atraktivní nástroj pro zpracování domácího videa v různých formátech, což dokládá i jeho nová verze přinášející například editor 3D titulků, automatické střihové funkce, vypalování DVD kompilací a mimo jiné i několik nových přechodových efektů.

Levný video editor MainConcept EVE (Easy Video Editing) doplňuje produktovou řadu nástrojů na editaci a encoding videa v čele s výrazně dražším a profesionálněji zaměřeným MainActor. Stejně jako další jednodušší all-in-one video editory je MainConcept EVE je určený ke kompletnímu zpracování domácího videa od jeho importu přes střih, přidání titulků a případných přechodových efektů až po úpravu videa s dodávanými video filtry a export finálního klipu či celého filmu. Zatímco MainActor existuje ve verzi pro Windows a Linux, EVE je k dispozici pouze ve verzi pro Windows 98SE/ME/2000/XP. Cena programu je 69 USD a chcete-li s EVE také zapisovat na CD/DVD média, budete potřebovat Windows 2000 (SP4+) nebo Windows XP. Upgrade z EVE v1.x na verzi 2.x je pro stávající uživatele až do 1. října 2004 zdarma, po tomto datu bude upgrade stát 19 USD/EUR. Možná trochu překvapivé jsou nároky programu, uváděn je totiž DirectX 9.0b a výš a pro 3D titulky také OpenGL 1.2+.


MainConcept EVE 2.0 - nastavení rozlišení pro jednotlivé video profily

Nová verze MainConcept EVE přináší několik zásadních novinek. První z nich je dost předělané grafické rozhraní programu, které zohledňuje nové editační a efektové prvky (především formou ikon) a naneštěstí se jeví ještě pomalejší než předchozí už tak dost "líná" verze. Zachovány zůstaly video profily, renderování videa na pozadí a samozřejmě i časová osa. Integrovaný MPEG-1/MPEG-2 doplňuje podpora AVI a DV videa a několika dalšími grafickými formáty. Při práci s DV videem lze ocenit automatickou detekci scény, šikovná je i možnost dělení videa na přesně dané úseky. Samotná časová osa a ikonkový Storyboard mají nyní navíc nové editační módy.

Celý projekt můžete do jisté míry nechat zpracovat automaticky, což se hodí při stejných nebo hodně podobných scénách. Automatická editace se například týká spojování audia s videem (hudba na pozadí apod.), aplikací efektů, rozdělování scén a několika dalších jednodušších a často prováděných operací. Všechny prvky automatických úprav jsou vázány na zvolené video téma (neplést s video profilem), které obsahuje přesně dané přechodové efekty popřípadě filtry pro úpravy celého videa. Mimo několika drobných změn najdete v EVE 2.0 i samostatnou funkci PiP pro simulaci efektu obraz v obraze. Na PiP sice není nic převratného, ke cti EVE 2.0 však patří jeho jednoduché používání a bezproblémová funkčnost.


MainConcept EVE 2.0 - nabídka automatických editačních a střihových funkcí


MainConcept EVE 2.0 - PiP neboli obraz v obrazu

Další hodně zajímavou novinkou, ale přitom dost tristní je sekce na výrobu prostorových nápisů. 3D titulkovač umí fonty dokonale vyhladit (s volitelnou intenzitou) a můžete si též upravit jejich vlastnosti. Mimo prostorového zvýraznění 3D titulků lze například zvolit texturu na povrch titulků, faktor jeho mapování na daný nápis a také nastavit hodnoty pro nasvícení titulku včetně jeho případných odlesků. 3D titulky lze navíc i animovat, na výběr je několik relativně běžných pohybů v prostoru zahrnujících i rotaci a změnu velikosti zobrazovaného titulku. To vše je to sice skvělé, bohužel EVE 2.0 nepodporuje u 3D titulků české fonty (jen TTF/OpenType a západoevropské kódování) a celý 3D titulkovač tím pro nás dost ztrácí na významu.


MainConcept EVE 2.0 - při tvorbě 3D titulků nelze pracovat s českými znaky

3D titulky lze v EVE 2.0 také animovat, samozřejmostí je pak nastavení jejich prostorových a povrchových vlastností

DVD authoringové funkce spočívají v přípravě videa pro jeho vypálení na DVD médium nebo v uložení videa na disk v různých podobách a formátech včetně celého ISO image pro různé authoringové programy. Tvorba kapitol, jejich pojmenování a další prvky celého navigačního menu jsou přístupné rovnou z časové osy a nemusíte tak neustále přeskakovat mezi různými editačními módy jako u jiných levných video editorů. Náhledy kapitol mohou být i animované a jejich podoby můžete stejně jako vzhled celého menu rychle změnit pomocí dodávaných grafických předloh.

Nemusím snad ani připomínat, že součástí EVE 2.0 je i několik nových přechodových efektů a video filtrů. Program byl dále rozšířen o několik wizardů na import různých formátů videa z DV kamkordéru či analogového zařízení a jeho zápis na vhodné médium. Wizardy samozřejmě nenahrazují samotnou editaci videa, nýbrž mají pouze usnadnit uživatelské pohodlí programu. Další formou výstupu může být u EVE 2.0 jako obvykle AVI nebo DV video, které lze navíc zapsat i zpět na DV kamkordér nebo jiné kompatibilní zařízení. Univerzální MPEG enkodér vestavěný v EVE 2.0 pochopitelně pochází z dílny společnosti MainConcept a je známý svou velmi dobrou kvalitou a "použitelnou" rychlostí.


MainConcept EVE 2.0 - tvorba kapitol u DVD atp. video produkcí

Až na svou relativní pomalost v podobě vlastního grafického rozhraní a značně problémových českých titulků MainConcept EVE 2.0 dokazuje, že může být užitečným nástrojem pro úpravy a export domácího videa. Komu tyto vlastnosti chybí, ať si raději pořídí jiný video editor. Naprostou nezbytností pro práci s programem je alespoň 256 MB RAM a hodně rychlý procesor. Podobně jako u některých svých dalších produktů nabízí společnost MainConcept za příplatek tištěný manuál k EVE 2.0. Manuál v němčině nebo angličtině stojí 17 EUR, obsahuje cca 130 stran včetně 200 obrázků a lze ho objednat pouze v evropských zemích. Elektronická dokumentace (opět v němčině a angličtině) je pochopitelně přímo součástí programu a její verzi s rozlišením vhodným pro tisk si můžete stáhnout zdarma ve formátu PDF. Většímu rozšíření MainConcept EVE v ČR bude zřejmě bránit chybějící česká lokalizace (včetně bezproblémových českých titulků) či český manuál, což jsou ale věci, které však častěji a s větší důsledností vyžadují zejména noví uživatelé tohoto typu programů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: