Macromedia uvádí Studio 8 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Macromedia uvádí Studio 8

webdesign

10. srpna 2005, 00.00 | Společnost Macromedia uvádí novou verzi svého balíku aplikací pro tvorbu webového obsahu
Studio. Co v rámci Studio 8 i mimo něj nabízí nový Flash, Dreamweaver a Fireworks a proč
se vytratil FreeHand? Odpovědi hledejte v našem přiblížení.

Profesionální tvorbu webových prezentací si dnes lze jen těžko představit bez produktů společnosti Macromedia. Vedle fenomenálně úspěšného Flashe se oblibě u webdesignérů a vývojářů těší i další prostředky daného výrobce, jako jsou například Dreamweaver či ColdFusion. Otazníky nad dalším směřováním daných produktů, dané nedávnou (a kvůli legislativním potížím ještě stále nedokončenou) akvizicí Macromedia společností Adobe tak trochu mizí v těchto dnech, kdy Macromedia ohlašuje novou verzi svého populárního balíku publikačních aplikací Studio. Studio 8 (cena 999 USD, upgrade 399 USD) sestává z nových verzí aplikací Flash, Dreamweaver a Fireworks, jako bonus jsou pak přibaleny produkty Contribute a FlashPaper, oproti minulosti v bundlu nenajdeme program FreeHand. Jaké jsou možnosti vylepšených aplikací Macromedia? Na to se pokusíme odpovědět v našem přiblížení, které ovšem zatím mohlo vycházet pouze z tiskových sdělení výrobce a dalších internetových zdrojů, nikoli testovacích verzí daných produktů.

Flash 8

Nový Flash slibuje řadu vylepšení, týkajících se kvality zobrazení. Konkrétně je takto třeba zmínit technologii FlashType, jež garantuje kvalitní zobrazení textu při libovolné velikosti písma. Vyšší kvality videa při nižších objemech souborů má být dosaženo použitím nového kodeku On2 VP6. Video v novém i původním Sorenson Spark kodeku lze přitom vytvářet jak pomocí Flashe, tak s pomocí odpovídající samostatné aplikace, která umí pracovat i v batch módu, a dále odpovídajících pluginů pro rozšířené aplikace určené k editaci videa.

V rámci prezentací jsou nyní podporovány alfa kanály, dovolující vytvářet různá specifická míchání videa s ostatním obsahem prezentace. Vzhled prezentace dále umožňují vylepšovat filtry (například vržené stíny, rozostření, zkosení aj.) či rozšířené možnosti prolínání: oba typy transformací jsou přitom v reálném čase renderovány až v novém Flash Playeru, takže jejich aplikací nenabude objem prezentací a navíc je možné jejich využití na bázi interakce s uživatelem. Vylepšeny byly rovněž schopnosti nástrojů pro text, tahy či gradienty a dále též prostředků uživatelského rozhraní (např. správa panelů, undo/redo na objektové a dokumentové úrovni, vylepšený "normal mode" - nyní script assist aj.).

flash8-2f.jpg

Nový Flash podporuje tvorbu obsahu pro mobilní zařízení

Flash 8 rovněž myslí na tvorbu obsahu pro mobilní zařízení (telefony, PDA). Odpovídající emulátor zde dovoluje otestovat, jak bude vypadat chování prezentace na různých zařízeních, používajících k přehrávání Flash Lite. Nové rozšíření formátu Flashe, tedy SWF, pak umožní k Flash prezentacím připojovat metadata jako jsou titul či popis, která budou moci prohledávat internetové vyhledávače.

Bez zajímavosti není skutečnost, že nový Flash bude nabídnut ve dvou podobách. Levnější Basic (399 USD) postrádá většinu výše popsaných pokročilejších funkcí (video, emulátor pro mobilní zařízení aj.) a má oslovit především grafiky, kteří se příliš nezabývají interaktivitou či speciálními efekty, všechny funkce nabízí podoba Professional (samostatně za 699 USD, upgrade 299 USD), která je součástí Studia.

Dreamweaver 8

Značného vylepšení se v produktu pro WYSIWYG tvorbu webových stránek Dreamweaver (samostatně 399 USD, upgrade 199 USD) dočkaly především prostředky pro práci s CSS kaskádovými styly. Dreamweaver nyní plně podporuje pokročilé CSS techniky, jako jsou owerflow, pseudo-elements či form elements, rendering náhledu je nyní rychlejší a preciznější. Přístup ke všem CSS funkcím je k dispozici z jediného CSS panelu, s jehož pomocí lze jak zjišťovat přiřazení stylů a atributů jednotlivým elementům, tak tato nastavení vytvářet či měnit. V rámci layoutu je možno pro snazší práci s CSS zapnout barevné zvýraznění jednotlivých elementů a jejich ohraničen a také tooltipů, popisujících jednotlivé oblasti.

Uživatelskou produktivitu jistě zvýší možnost přenosů souborů mezi Dreamweaverem a serverem na pozadí, vylepšeny byly funkce synchronizace či check--in/check-out, lokální i na serveru uložené soubory lze porovnávat. Podpora WebDAV byla rozšířena o digest autentifikaci, podporu zabezpečených přenosů pomocí SSL a propracovanější konektivitu s různými typy serverů.

flash8-1f.jpg

Nový Dreamweaver

Snazší a preciznější design umožňuje funkce zoomu (zvětšení až 6 400 %), dále jsou k dispozici i uživatelem definovaná vodítka pro umisťování objektů. Nastavení pracovní plochy je možno uložit pro opakované použití, k dispozici je takto i několik připravených konfigurací. Snazší je editace kódu, a to díky nástrojům, které lze najít na novém code toolbaru. Ze zajímavých prostředků zde lze zmínit zejména možnosti zadaný textový úsek srolovat/rozbalit pro větší přehlednost, hromadně určit jako komentář nebo uložit pro opakované použití.

Dreamweawer 8 umí kooperovat s řadou technologií. Jednoduchá, ale přitom velmi užitečná, je funkce pro přímé vkládání Flash video souborů do stránek. Formou drag and drop lze do dokumentů rovněž vkládat XML obsah, ať už se jedná o informace přebírané ze souborů nebo URL (RSS feed), pro XML a XSLT je poskytováno i odpovídající obarvení kódu. Mnohde pak může být potřebná i funkce pro vkládání souborů Wordu a Excelu se zachováním formátování. Produkt dále podporuje (na úrovni serverového chování a zvýraznění kódu) ColdFusion MX 7 a PHP 5.

Fireworks 8

U produktu pro tvorbu webové grafiky Fireworks (samostatně 299 USD, upgrade 149 USD) zaujmou především funkce pro užší integraci s ostatními řešeními Studio: objekty lze přenášet mezi těmito aplikacemi bez ztráty příslušných vektorových atributů (výplně, tahy, filtry, prolínání). Fireworks také nyní umí vytvářet CSS pop-up menu, jež lze snadno integrovat do prezentací, spravovaných pomocí Dreamweaveru. Podporováno je přímé ukládání do řady bitmapových formátů (namísto dřívějšího exportu), importovat lze nyní i QuickTime Image, MacPaint, SGI a JPEG2000 grafiku. Při tvorbě grafiky lze využít nových efektů (například Solid Shadow pro jednoduchý pseudo 3D vzhled) a 25 nových přechodových modů. V uživatelském rozhraní pak lze najít řadu více či méně významných vylepšení, týkajících se například práce se speciálními znaky (paletka pro vkládání), úprav vlastností obrázků, dávkového zpracování aj.

flash8-3f.jpg

Generování CSS pop-up menu ve Fireworks

Contribute 3 a FlashPaper 2

Jak jsme již naznačili v úvodu, Studio nyní neobsahuje FreeHand. Jedná se o tah, který dle našeho názoru jednoznačně souvisí s akvizicí Macromedia Adobe - FreeHand byl vždy tak trochu konkurentem Adobe Illustratoru. Připočteme-li k tomu sníženou nutnost použití vzhledem k vylepšeným schopnostem Fireworks a Flashe, je vyřazení z bundlu poměrně logickým krokem. Dle našeho názoru je pak trochu nejistý vůbec další vývoj daného produktu.

FreeHand nyní ve Studio nahrazují Contribute 3 a FlashPaper 2 (oba tyto produkty jsme již dříve popsali v odpovídající recenzi). Jedná se o aplikace, které jsou v daných podobách na trhu k dispozici již asi rok a lze je z tohoto i dalších hledisek brát jen jako určitý bonusový přídavek ke Studiu. Contribute takto, coby nástroj pro editaci obsahu Webu laickými či méně zkušenými uživateli, může posloužit tam, kde je užitečná dělba design-úprava obsahu stránek. FlashPaper 2 určený k tvorbě SWF či PDF souborů z dokumentů libovolných aplikací (včetně rozšířené podpory Microsoft Office) je pak přídavkem, jehož nasazení bude v rámci Studia spíše okrajové.

macro1f.gif

Úprava prezentace v Contribute 3

Závěrem

Studio 8, resp. jeho jednotlivé komponenty, jsou zatím známy pouze z tiskových sdělení výrobce (či některých recenzí betaverzí), ostrá podoba (a s ní i odpovídající dema) by se měly objevit v průběhu září. Poté bychom se ještě rádi k tomuto zásadnímu produktu společnosti Macromedia vrátili podrobněji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: