Logo Bratislavy a emblém MS 2004 v hokeji - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Logo Bratislavy a emblém MS 2004 v hokeji

ms2004

27. dubna 2004, 00.00 | Čtenář ze Slovenska požádal o vyjádření ke dvou nově vzniklým značkám s nestejnou mírou časového působení - emblému hokejového MS 2004 a městskému logu pro Bratislavu.

Začnu tím krátkodechým.

Ohlasy - v médiích a hospodách - lze shrnout do dvou konstatování. 1/ Přístup organizátorů k prezentaci MS (potažmo ČR) je nedůsledný 2/ jde o prkotinu, hlavně, "abysme" vyhráli!!

Z designérského pohledu je to nešťastná značka. Její autor si již v tisku sypal popel na hlavu: "logo nevypadá, jak by mělo.". Autor, grafik Jan Šejna, se upřímně vyznal, že zakázku považoval za prestižní (že logo na MS čehokoliv je opravdu prestižní, světová záležitost, výš v této kategorii stojí už jen emblém OH, snad málokdo pochybuje). Podivnosti kolem výstavby haly a necitlivý přístup vedení českého hokejového svazu neusnadnily pozici autory značky. Ten je za ni tak jako tak po výtvarné stránce zodpovědný. Autora šlechtí, že byl ochotný zadarmo předělat grafiku na číslice 04. Když se p. Gut, jako hlava hokejstva ČR, "zašprajcl", tak suďte grafika, že se "nezabejčil" taky a nehnal to na ostří.

Logo je však na světě a nejenom nevypadá tak, jak by mělo, ale vzbuzuje i jiné pochybnosti. Kdyby to bylo logo na bowling v roce 2003, tak tomu ještě rozumím, proč ty tři koláče z minulého roku, ale pro lední hokej v roce 2004 se to obhajuje špatně. Pan Šejna si je toho vědom a jistě si dá příště pozor, až bude sepisovat smlouvu o dílo. Ani v grafickém designu totiž při práci pro klienta nejde o nic menšího než smluvní vztah. A je jedno, jestli jste Michel Angelo nebo Šejna; prvně jmenovaný měl se zadavatelem také problémy výtvarně odborného charakteru, a pan Gut, při vší úctě, papež není. Bohužel, ty rozkydnuté tvary, co mají být puky, charakterizují velmi případně mnohé vztahy v naší mladé demokracii a nevykvašeném právním prostředí.

Je možné, že za pár let bude jméno autora figurovat pouze na čestném místě mezi nemnohými, kteří měli možnost (uspěli v konkurenci!!!) zrealizovat logo světové sportovní události, a málokdo si vzpomene, jak to logo vůbec vypadalo a co se kolem toho seběhlo. Kolo Štěstěny se točí dál…

Ale dneska designérská obec musí říci nahlas: Číslice 03 v emblému MS 2004 je neomluvitelná. Kdo je za to víc zodpovědný, ať rozřeší případný soud. Že mlčí vrcholová designérská organizace v zemi - Designcentrum ČR - je vnímáno, bohužel, již jako "kolorit doby".

Co se originality nápadu týče, tak podkladový motiv rovnoběžek a poledníků byl použit docela nedávno také na emblému MS 2001 v Německu.

Mám-li posudek uzavřít, musím být objektivnější než autor, ale nemohu být přísnější než on sám. Jen ho prosím, je-li to jen trochu možné s ohledem na vztahy k jeho klientům (něco o nich už stejně pustil do světa), ať zveřejní své návrhy, jak logo mělo a má vypadat, je mu už předem odpuštěno.

Na závěr lze jen konstatovat, že názor vzešlý z průzkumu po sportovních hospodách bude mít, bohužel, ke "správě věcí našich" blíž než názor specialistů.

Případné zájemce o problematiku okolo emblémů mistrovství odkazuji na odborné typo-grafické časopisy (snad FONT), kde by měla být tato kauza pojednána šířeji.

Druhá značka má členitější atmosféru.

Čerstvé logo hlavního města Slovenské republiky, Bratislavy, je příležitostí ve zkratce zrekapitulovat nedávné designérsko-politické snahy Bratislavy, Brna a Prahy. Všechna tato města v posledním období vyhlásila veřejnou soutěž na logo města a ze soutěže vzešlo tré značek, které není nezajímavé položit vedle sebe. Nebude od věci zasadit tyto značky do širšího rámce se značkami několika dalších měst.

Uvedený výběr nechce tvrdit, že v logách měst převažuje červená barva, ale dokládá, že tato barva není řídkým jevem. Kombinace červená-bílá-černá , oblíbená již v třicátých a čtyřicátých letech minulého století na dost velkém území Evropy, je stále často používána.

Všechna tři města bývalé ČSR červenou ve svých městských znacích obsahují. Otázkou je, jak dalece tato kontinuita přispívá funkčnosti značky, především její distinktivnosti.

Určitou rezervu v logu Bratislavy vidím v typografii značky. Jako kdyby tam chybělo už jen hl. n. Prostě to písmo není adekvátní bravuře stylizace hradu. Srovnání s berlínským logem je nabíledni. I moskevská značka vykazuje větší soudržnost i integritu. Oproti pražskému má jasně čitelnou znakovost, byť se leckomu může zdát strohá. A název města se dát vedle obrazové části napsat v jakémkoliv jazyce a bude to vypadat dobře, což se o pražském a brněnském (a vídeňském, londýnském) případě říci nedá.

Jak bude logo Bratislavy přijato širokou veřejností, si musíme počkat. Z grafického hlediska bych ho hodnotil vzhledem k výše uvedeným připomínkám za dvě. Za jedna by to u mne měl např. Berlín nebo Zlín.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: