Lexmark X560n: Barevná multifunkční tiskárna střední třídy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Lexmark X560n: Barevná multifunkční tiskárna střední třídy

23. června 2008, 00.00 | Černobílý a barevný tisk, kopírování s podavačem, skenování a faxování. To vše svižně, levně a kvalitně. Tonerové náplně s výdrží 10 000 stran. Zjistili jsme, zda Lexmark plní své sliby a co vlastně dokáže multifunkce za dvacet tisíc.

Hmotnost menších barevných laserových tiskáren se pohybuje kolem 20 kg. Lexmark přidal klasické prvky multifunkce - fax a skener s podavačem na 50 listů. Bez duplexu či přídavného podavače se hmotnost vyšplhala na 40 kg. Solidní konstrukce má své výhody i nevýhody. Při tisku neslyšíte vrzání, stroj se neklepe a umožňuje svižný chod. Na druhou stranu ne každý kancelářský stolek bezpečně snese takovou zátěž.

Tiskárna vyžaduje minimálně Windows 2000 a vyšší (podporovány jsou i 64bitové verze), dále podporuje Linux, o Mac OS ale není ani zmínka. Instalace ovladačů je bezproblémová, nicméně než se nadějete, máte o 300 MB na disku méně. Za zmínku stojí dodávané aplikace Presto Manager na správu dokumentů a OCR Abby FineReader 6. Nevýhodou je absence lokalizace, neboť anglický návod má 200 stran.

Jsou zde i jiná drobná omezení: Address Book Editor funguje pouze při USB propojení. Pokud se rozhodnete pro LAN, budete odkázáni na webové rozhraní.

Určitá nesrovnalost je u velikosti paměti - webové materiály hovoří o 384 MB (a 1 408 MB maximálně), tiskárna hlásí 256 MB.

X560nglamourf.jpg

Robustní multifunkce s hmotností 40 kg má svoje nároky na prostor.

Ovládání

K efektivnímu ovládání multifunkčních zařízení je třeba sladit tlačítka na panelu a ovladače. Displej je čtyřřádkový, první řádku zabírá název menu. Na displeji lze nastavit prakticky vše, ale zadávání adresátů či FTP serverů je zdlouhavé. Rychlejší a přehlednější je použít webové rozhraní nabízející mnohem pohodlnější práci.

Členění tlačítek na panelu je smysluplné a snadno si na něj zvyknete. Pravděpodobně skončíte u používání jen některých prvků. Zbytek nastavíte přes webové rozhraní, nebo je už dál nebude nastavovat.

Ovladače umožňují celou škálu voleb a nic zásadního jim nechybí. Lze vytvářet a ukládat profily a vracet se ke standardnímu nastavení. Nástroje pro kontrolu podání barevného výstupu, ICC profily a podobné věci zde najdete také. Snad jen nastavování režimu na výšku/na šířku by mohlo být lépe dostupné, například formou kliknutí na ikonu stránky.

X560ncloseupf.jpg

Ovládací panel je přehledný a na polohu jednotlivých tlačítek si zvyknete rychle.

Výkon

První stránka barevné kopie je k dispozici za cca 25 sekund, 30 stran budete mít za 4,5 minuty. Na první pohled nejde o žádný oslnivý výkon, ale kvalita výsledku je velmi slušná a navíc automatický podavač je zde velkou pomocí. U černobílého kopírování dostanete první kopii za polovinu času a rychlost atakuje 30 str./min. Při vytváření většího množství kopií z jednoho originálu jde rychlost u barevné verze nahoru - limitující je skenování.

Příjemná a spolehlivá je funkce skenování na FTP server či do mailu. Stačí mít v adresáři nastaveného příjemce, při skenu zvolit, kde se má výsledek objevit, a vše pak jde už samo. Tiskárna ověří, zda-li je cílová cesta dostupná. Zvolit lze i port pro FTP, takže nejste omezeni na standardní nastavení. Samozřejmostí je volba výstupní kvality a formátu (PDF, JPG, TIFF). Názvosloví souborů se odvíjí od data a času operace, proto je vhodné mít časové údaje na tiskárně správně nastaveny.

Funkce

Zmínili jsme praktické zkušenosti se základními funkcemi tiskárny. Z hlediska nastavení má tiskárna také bohaté možnosti. V základním nastavení je vcelku upovídaná. Zvukové signály dává nejen při chybových stavech, ale také při dokončeních úloh. Vše je naštěstí nastavitelné z hlediska hlasitosti i výčtu případů, kdy se má zvukový signál ozvat.

Fax, USB a LAN jsou u multifunkcí samozřejmost, bohatá je také podpora protokolů počínaje LPR a Port 9100, přes podporu FPT, SNMP a web, po možnosti zasílání chyb e-mailem a Bonjour. Administrace tiskárny na jednu stranu přináší snadné nastavení, na druhou usnadňuje její spravování v rámci firemní sítě. Slušná je také výbava 90 PCL fonty a desítky PostScriptových písem.

X560n_Driver1f.jpg

Ovladač je spíše konzervativní, ale vše najdete na svém místě.

Pohled

Zmínili jsme, že hmotností nejde o úplného drobečka. Vstupní podavač pojme 250 listů, hodil by se i dvojnásobek, ale k tomu si musíte dokoupit přídavný. Do ručního podavače se vejde slušných 150 listů. Zakládání papíru do podavačů je bezproblémové.

Výstup je dostatečně dimenzován na 350 listů, jen při lovení jednotlivých stran budeme muset sáhnout trochu níže do útrob stroje, pod skener. Správné natočení a umístění tiskárny je základem pro pohodlné odebírání výtisků. Mechanicky tiskárna působí solidní a robustním dojmem.

Tonery

Jak to bývá, provozní náklady bývají vyšší než pořizovací cena. Ani zde se nejedná o výjimku a sada vysokokapacitních tonerů se vyšplhá na cenu nové tiskárny (černobílý toner na 4 000 Kč a barevný na 6 000 Kč). Slibovaných 10 000 stran pak dává zhruba 2 Kč/str., což je přinejmenším lákavé.

Samotná výměna tonerů je snadná. Stačí vyklopit víko, resp. přední stranu tiskárny. Efektně se odklopí způsobem, na jaký jsme zvyklí při zvedání kapoty lepších vozů. Vše je pohodlně přístupné a přehledné. Tiskárna je v tomto momentě dost choulostivá na chytání nečistot, takže pokud trpíte lupy, rozhodně si nedrbejte hlavu při bádání nad výměnou toneru.

X560n_Driver2af.jpg

Nastavení barev včetně intenzity jednotlivých tonerů umožňuje nastavit výstup podle představ uživatele.

Kvalita

Kvalita tisku je důležitým parametrem, pokud chcete, aby dokumenty vypadaly reprezentativně. Limitujícími faktory Lexmarku jsou nativní rozlišení 600 dpi a menší sytost černé. První parametr pomáhá snížit cenu a nároky na rychlost zpracování dat, druhý snižuje náklady na tisk. Na kvalitě je to bohužel znát.

Tisk křivek a přechodů je dobrý a v rámci možností rozlišení jsou výsledky slušné. Černobílým fotografiím chybí výraznější podání černé, tudíž také kontrast. Vhodné je tisknout ve vylepšeném režimu Enhanced, který si více poradí s rastrováním a přináší o poznání lepší výsledky.

Barevný tisk má sytější podání černé. Přechody jsou spíše průměrné a opět je limitem rozlišení pro drobnou kresbu. Rozdíl mezi Standard a Enhanced je minimální. Standardní nastavení podává zatažené a nevýrazné barvy, avšak s věrnými odstíny. Podobně jako u černobílého tisku chybí výraznější černá, u barevného chybí zářivost. Výraznou devizou, především barevného tisku, je rychlost a nízké náklady.

X560nleftf.jpg

Zhodnocení

Za cenu kolem 20 000 Kč bez DPH lze získat slušnou barevnou laserovou multifunkci. Nabízí vše, co od takového zařízení očekáváte. Nadprůměrná je výbava protokolů a připravenost na síťový provoz, které spolu s automatickým podavačem přináší pohodlí i produktivitu. Nadprůměrná rychlost černobílého a především barevného tisku má určité rezervy v kvalitě výstupů, ale na kancelářské použití stačí. Nízké provozní náklady jistě osloví mnoho uživatelů. Pokud chcete šetřit také papír, je třeba si připlatit zhruba 5 000 Kč za automatický oboustranný tisk.

Fakta

Lexmark X560n
barevná multifunkční tiskárna

Technologie tisku: laserová

Rozlišení: 600 dpi
Udávaná rychlost tisku: až 20 str./min barevně; až 30 str./min černobíle
Měsíční zatížitelnost: nezjištěno
Kapacita vstupního zásobníku: 150 a 250 listů
Média: tloušťka nezjištěna, A4

Bezokrajový tisk: ne
Automatický oboustranný tisk: ne
Rozlišení skeneru: 600 dpi
Skenovaná média: reflexní předlohy do formátu 216 x 356 mm
Další funkce: kopírování, fax

Kompatibilita: Windows 2000/2003/XP/Vista, Linux
Rozhraní: USB 2.0, LAN, paralelní port
Toner: černý 10.000 str./4.206 Kč s DPH; barevný 10.000 str./6.273 Kč s DPH
Rozměry (š x v x h): 525 x 730 x 460 mm
Hmotnost: 40 kg

Cena: 22 392 Kč (bez DPH 18 817 Kč)

Hodnocení

Pro: Vysoká rychlost tisku, nízké provozní náklady, síťový provoz.
Proti: Rezervy v kvalitě tisku, chybí lokalizace.

Hodnocení: 80 %
Kontakt: CEEmark CS Czech, s. r. o., tel. 844 444 666
Web: www.lexmark.cz

Poznámka: Tento článek vyšel původně v časopise Click! č. 5/2008 (str. 40-41).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: