Levné PDF editory: jsou zde nějaké? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Levné PDF editory: jsou zde nějaké?

pdf editor

2. července 2004, 00.00 | Potřebujete upravit nebo anotovat PDF dokument a nechcete si kvůli tomu kupovat Adobe
Acrobat? Pak vás jistě zaujme tento náš článek o několika laciných řešeních pro editaci
PDF souborů.

Hegemonii ústředního nástroje pro tvorbu a zpracování PDF dokumentů, Adobe Acrobatu, se snaží prolomit řada výrobců. Někde je takovéto snažení velmi úspěšné: konkrétně se to týká alternativních kreatorů PDF kterých je dnes celá řada, přičemž nabídka pokrývá nejširší spektrum uživatelských nároků a to i co se poměru cena/výkon týče (viz například naše články o freewarových řešeních GhostScript či pdf995 nebo komerčních produktech společnosti Tracker Software). Méně utěšená je ovšem situace v případě editace: zde Acrobat donedávna jednoznačně dominoval a konkurenci mu tvořily pouze velmi drahé WYSIWYG produkty typu OneVision Solvero nebo utility pro hromadné zpracování, u kterých cena nebývá také často nejnižší.

Situace se nicméně i v uvedené oblasti začíná měnit. Přesvědčit se o tom lze v tomto našem článku, ve kterém bychom rádi našim čtenářům představili hned tři produkty pro úpravy a anotování PDF dokumentů, které poměrně solidní škálu funkcí poskytují za zlomek ceny Acrobatu.

Jaws PDF Editor

Všeobecně známým produktem uvedeného typu je Jaws PDF Editor (39 USD). (Stejně jako ostatní dále popsané aplikace je k dispozici pouze pro různé podoby systému Microsoft Windows.) Jedná se o řešení, za kterým stojí jeden z mála opravdových konkurentů Adobe na poli PDF produktů, společnost Global Graphics. (RIPy Global Graphicsu jsou součástí instalace mnoha tiskáren či kopírek a různých workflow řešení, exportní modul pro tvorbu PDF od téhož výrobce je zabudován v QuarkXPressu 6.) PDF Editor je v produktovém portfoliu tohoto výrobce míněn coby logický doplněk Jaws PDF Creatoru, poměrně pokročilé alternativy Acrobat Ditilleru.

pdfedit1fa.gif

Jaws PDF Editor

PDF Editor poskytuje funkce pro prohlížení (podpora miniatur, odkazů, bookmarků aj.) a tisk PDF dokumentů, které z něj činí rovnocennou alternativu Adobe Readeru. Jeho nejatraktivnější funkce jsou nicméně ty, které jsou určeny k anotování a editaci PDF dokumentů. Pro anotování je nabízen aparát, který se komplexností sice Acrobatu nevyrovná, ale poskytuje solidní sadu nástrojů pro poznámky typu nalepovacích lístečků, volného textu či zvýrazňovačů. Všechny poznámky je možno doplnit dodatkovým textem, k dispozici je aparát pro přehledné třídění, procházení či export/import poznámek, vložených do dokumentu.

Editace obsahu PDF dokumentů je poskytována pouze na úrovni stránek. Uživatelé zde mohou stránky rotovat, odstraňovat či vkládat, přesouvat a extrahovat. Poměrně komfortní možnosti jsou pak nabízeny pro zpracování bookmarků, které je možno vytvářet, upravovat, přesouvat či odstraňovat. Možné je rovněž nastavení úrovně zabezpečení dokumentu (možnost otevření, tisku, kopírování obsahu apod. až po zadání hesla).

Svým zaměřením i interfacem, obdobným aplikacím Microsoft Office, směřuje PDF Editor do kancelářského prostředí, kde je určen především ke komentování PDF dokumentů, vytvořených z různých aplikací (Word, Excel atp.) například pomocí Jaws PDF Creatoru. Ambice na pokročilejší editaci obsahu PDF dokumentů rozhodně nemá a asi je ani v blízké budoucnosti mít nebude. O tom, že stávající zaměření je nicméně poměrně šťastně zvolené svědčí mimo jiné skutečnost, že uvedený produkt (pod označením Maestro) nabízí ve vlastní OEM podobě (a v kombinaci s OEM verzí Creatoru, označenou jako Composer) jiný známý poskytovatel PDF řešení, společnost activePDF. Svým způsobem potvrzuje oprávněnost zaměření editoru i Adobe svým Acrobatem Standard, který za cenu nižší než u plné (Profesional) verze Acrobatu poskytuje právě funkce pro poznámkování a manipulaci na úrovni stránek.

CAD-KAS PDF Editor

Produktem, chovajícím se podstatně více jako plnohodnotný editor PDF dokumentů (v lecčems snad dokonce lépe než samotný Acrobat) je CAD-KAS PDF Editor (79 USD) Christiana Kasslera. Pokud jsme ochotni u této aplikace tolerovat místy poněkud nezvykle vyhlížející (ale značně účelné) rozhraní, musíme ocenit řadu skutečně plnokrevných editačních funkcí, z nichž mnohé dokonce i u Acrobatu postrádáme. Příkladem nám může být možnost vypnout zobrazení určitých prvků PDF dokumentu (barvy, obrázky, vektorová grafika, vložená písma), což může samozřejmě významně urychlit navigaci v dokumentu i úpravy.

Produkt nabízí různorodou editaci textu, ovšem pouze v rámci toho, co koncepčně dovolí PDF, takže s nějakými volnými úpravami textu v rámci odstavce rozhodně nelze počítat. Příslušné funkce nicméně dovolují poměrně komfortní zpracování na úrovni řádků s možností využití písem, vložených do dokumentu, takže občas s problémy, ale přece jen, lze pracovat i s češtinou. Možné jsou i úpravy bloku textu v rámci nástroje, připomínajícího story editor InDesignu či jiný obdobný prostředek pro rychlou editaci obsahu bez WYSIWYG zobrazení. V tomto nástroji se nicméně se znaky pracuje na úrovni jejich interního vyjádření, což samozřejmě není něco, co by využil běžný smrtelník bez zkušeností. (Úplní labužníci mohou dokonce přímo editovat zdrojový text PDF dokumentu.) Každopádně se touto cestou naskýtají možnosti poměrně různorodých úprav.

pdfedit2f.gif

CAD-KAS PDF Editor

Produkt také umí na zadanou pozici vložit nový text a rovněž používat poznámky typu nalepovacích lístečků, volného textu a razítek. Poměrně komplexní funkce se nabízí pro práci s obrázky: uživatel může tyto prvky například vkládat (různé formáty), odstraňovat, rotovat, posouvat, naklánět, zrcadlit aj. Je ovšem třeba říct, že většina uvedených funkcí funguje pouze přes dialogové boxy a nikoli interaktivně, což může v případě mnoha úprav znamenat zbytečně zdlouhavou manipulaci. Do dokumentů lze dále vkládat nejrůznější typy vektorových objektů, jako jsou třeba kružnice, elipsy či čáry různých typů, k dispozici jsou nastavení barvy, výplně nebo způsobu orámování. Produkt umí rovněž manipulovat se stránkami a bookmarky či nastavit zabezpečení dokumentu, přičemž rozsah funkcí je obdobný tomu, co nabízí Jaws PDF Editor.

CAD-KAS PDF Editor toho umí s PDF dokumenty skutečně hodně, rozhraní produktu i způsob řešení jeho funkcí jsou nicméně, jak již bylo řečeno, poněkud "netradiční". Mnoho úprav bohužel podle našich zkušeností funguje poněkud nepředvídatelně, což se týká především textu, ale v tomto případě se s různými "podivnostmi" setkáváme i u samotného Acrobatu. Je každopádně otázkou, kolik kancelářských provozů (pro který je tento produkt, spolu s jinými produkty téhož výrobce, zejména PDF-Creatorem, určen) či pre-pressových pracovišť vsadí na řešení, zaštiťované jediným člověkem. Pro domácí užití je zase uvedený produkt zase přece jen zbytečně drahý.

Foxit PDF Editor

Poměrně nově se na poli uvedených produktů snaží prosadit Foxit PDF Editor (79 USD). Jedná se o řešení, které sice postrádá možnosti práce s poznámkami či bookmarky jako výše popsané aplikace, na druhou stranu ovšem nabízí editační funkce, které se nejvíc svými možnostmi blíží tomu, co je požadováno na pre-pressových pracovištích. Týká se to především možnosti interaktivní manipulace (přesuny, odstraňování, rotace atp.) s jednotlivými prvky stránky (i po skupinách, s možností překrývání apod.). Vyladění vlastností jednotlivých objektů je možno dále přes podrobné dialogy, ve kterých lze zobrazit a upravit skutečně mnoho vlastností - k dispozici jsou například změny barev, rotace a změna pozice či velikosti objektu. Editace textu je možná s využitím vložených i standardních písem, možné je vyladění mezer, posunů apod. K dispozici je vkládání obrázků ve formátu BMP, dále se nabízí funkce pro tvorbu a zpracování vektorových objektů. Stejně jako v jiných produktech daného typu lze provádět manipulace a úpravy na úrovni stánek. Na rozdíl od CAD-KAS PDF Editoru pak umí Foxit PDF Editor současně editovat i více dokumentů, přičemž k dispozici je zde možnost přenosu objektů.

pdfedit3f.gif

Foxit PDF Editor

Závěrem

Žádný z výše představených produktů nepředstírá, že by byl plnohodnotnou náhražkou Acrobatu. Přesto si ale uvedená řešení mají šanci najít své uživatele. Primární oblastí zde bude zejména domácí a kancelářské publikování. Úpravy PDF s pomocí uvedených nástrojů nicméně mohou přijít vhod i v copy- či print-shopech či jiných obdobných provozech, ve kterých je zapotřebí na poslední chvíli upravit dokument, u kterého nejsou extrémní nároky na kvalitu. Při takovémto nasazení se investice do některého z uvedených produktů určitě vyplatí, i když před koupí bude rozhodně vhodné otestovat příslušnou demoverzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: