LaCie Skwarim & Buffalo FireStix: rychlý luxus za hodně peněz - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

LaCie Skwarim & Buffalo FireStix: rychlý luxus za hodně peněz

11. dubna 2007, 00.00 | Přenášíte mezi kanceláří a domovem často gigabajty dat, potřebujete
je rychle číst i ukládat a současně chcete, aby použité paměťové médium
bylo co nejmenší a nejlehčí? Nabízíme vám recenzi dvou vskutku
luxusních mobilních zařízení špičkových parametrů pro ukládání dat.

Přenášíte mezi kanceláří a domovem často gigabajty dat, potřebujete je rychle číst i ukládat a současně chcete, aby použité paměťové médium bylo co nejmenší a nejlehčí? Nabízíme vám recenzi dvou vskutku luxusních mobilních zařízení špičkových parametrů pro ukládání dat.

Pokud často cestujete a používáte při své práci či zábavě výpočetní techniku, jistě jste se už mnohokrát setkali s nutností přenášet data například mezi kanceláří a domovem. Díky přepisovatelným CD či DVD médiím lze celkem pohodlně přenášet data, neustálé vypalování či jen paketového nahrávání na DVD média ale dost rychle leze na nervy, nehledě k relativně nízké rychlosti zápisu na DVD média. Ideální řešení proto představují mobilní pevné disky připojované na rozhraní USB či FireWire, kapesní paměťové karty či USB paměti typu flash. Klasických flash disků či 2,5" externích harddisků existuje velké množství a ničím obyčejným se zabývat nechceme. Dnes vám proto představíme dvě "luxusní" zařízení pro ukládání dat, která převyšují konkurenci nejen svými parametry, ale bohužel též svojí nadprůměrnou cenou.


LaCie Skwarim a Buffalo FireStix – rozměrové porovnání z perspektivního pohledu

LaCie Skwarim

Prvním z nich je ultramobilní pevný disk LaCie Skwarim, jehož předností je relativně slušná kapacita při velmi malých rozměrech. Disk rozhodně není žádný "plecháč" či "plasťák", nýbrž má velmi zajímavý design Karima Rashida a integrovaný USB konektor. Obal disku je ze zvláštního sametově hladkého "gumového" materiálu, který částečně tlumí případné nárazy a pasivně tak chrání uložená data. Oproti běžným 2,5" mobilním harddiskům je LaCie Skwarim osazený 1,8" harddiskem, díky kterému má celé zařízení rozměry pouze 85 x 85 x 13 milimetrů a hmotnost 99 gramů.

USB kabel je integrovaný do jedné ze stran obalu pevného disku, součástí balení je i prodlužovací kabel příslušné barvy. LaCie totiž nabízí dvě barevné varianty disku Skwarim – blankytně modrou s kapacitou 60 GB a světle růžovou s kapacitou 30 GB nebo 60 GB. Disk můžete díky nízké hmotnosti v klidu pověsit přímo na integrovaný kabel, přesto se mi ale dlouhodobá "trvanlivost" takového řešení příliš nezdá. Provoz disku je indikován modrou LED diodou (u růžové verze zřejmě růžovou či červenou), která má bohužel pouze jeden stav, a tak nepoznáte, zda disk čte, zapisuje či provádí obě operace současně. Velkou výhodou 1,8" disku je nejen jeho hmotnost a rozměry, ale také napájení. Disku Skwarim totiž stejně jako všem ostatním 1,8" harddiskům stačí pro napájení jeden USB konektor (a to i vyvedený na přední či boční panel desktopu, který zpravidla proudově náročnější 2,5" harddisky napájet nezvládne), a není tak nutné používat různé zdvojené USB konektory a jinak nesmyslně řešené kabely, díky kterým se reálná mobilita celého zařízení pro ukládání dat pak stává trochu spornou.

V dodávce je dále zálohovací software pro Windows a Macintosh (Mac OS 9 i Mac OS X). Jedná se o programy LaCie 1-Click Backup (Windows a Mac OS X), SilverKeeper Backup Utilities (pro Mac OS 9 a Mac OS X), pro Windows 98SE je pak v dodávce aplikace Silverlining 98 Drive Management Utilities (Windows 98SE) + příslušné ovladače a konečně pro Mac OS 9.x pak aplikace Silverlining Pro Drive Management Utilities. Testovaný model LaCie Skwarim byl osazený pevným diskem Hitachi HTC42606 se 4 200 otáčkami a 2 MB cache, který zvládne přes rozhraní USB ukládat i číst data s rychlostí přes 22 MB/s. Za exkluzivitu v oblasti designu i mobility se platí, a tak cena 60 GB verze vyjde v České republice na cca 6 100 Kč včetně DPH. Růžová verze s kapacitou 30 GB je dosud nabízena za zhruba 4 400 Kč, v USA se ale tato verze již neprodává.


LaCie Skwarim – pohled na vrchní stranu disku


LaCie Skwarim – dodávaný prodlužovací kabel v barvě šasi disku


LaCie Skwarim – pohled na jednu z bočních stran disku

Buffalo FireStix

Pokud se vám i přes velmi nízkou hmotnost i rozměry nezdá miniaturní pevný disk Skwarim zase tak malý a chtěli byste na časté přenášení dat ještě něco menšího, můžete zvážit nákup neméně luxusního USB flash disku společnosti Buffalo Technology. Přídavek Ultra Speed nemá USB Flash disk Buffalo FireStix jen tak pro krásu, je totiž opravdu velmi rychlý, a to jak při čtení, tak i při zápisu. Výrobce USB flash disku použil velmi rychlé flash paměti, díky kterým zvládne číst data rychlostí přes 32 MB/s a zapisovat je rychlostí necelých 20 MB/s. 4 GB Flash USB drive Buffalo FireStix přijde na cca 2 400 Kč včetně DPH, 8 GB verze stojí cca 4 000 Kč včetně DPH.

Celoplastová konstrukce Buffalo FireStix je úplně obyčejná včetně poutka na pověšení na krk. Paměť je navíc dost velká: 67 x 17 x 10 milimetrů při hmotnosti 10,5 g. Součástí balení je opět prodlužovací USB kabel, pro Windows 98SE je nutné nainstalovat příslušné ovladače. Krytka paměti je dost volná, takže ji asi brzy někde ztratíte – mnohem lépe jsou na tom některé konkurenční flash USB paměti se zasouvacím USB konektorem.

Teoretická přenosová rychlost Buffalo FireStix je 32 MB/s čtení a až 27 MB/s zápis, takové rychlosti zápisu se mi ale při testech dosáhnout nepodařilo. Uvedené rychlost čtení a především zápisu pochopitelně platí pro velké soubory, při stovkách malých souborů rychlosti znatelně klesají (podobně je na tom naprostá většina flash disků).

Souhrnné orientační testy mobilního pevného disku LaCie Skwarim i USB flash disku Buffalo FireStix si můžete prohlédnout níže. Obě paměťová zařízení jsou názorným příkladem toho, že na současném trhu lze nalézt velmi rozmanité mobilní pevné disky i flash paměti, které se (ovšem za výrazně vyšší cenu) méně či více odlišují od konkurence. Koupit se například dají i samostatné 1,8" harddisky a jejich externí šasi a řada jiných rychlých flash pamětí mnoha značek, takže o svá "mobilní" data nemusíte mít žádné obavy.


Buffalo FireStix


Buffalo FireStix – krytka USB flash paměti moc nedrží a pravděpodobnost její brzké ztráty je tak dost vysoká



LaCie Skwarim – testy maximálních rychlostí čtení a zápisu



Buffalo FireStix – testy maximálních rychlostí čtení a zápisu








SiSoft Sandra 2007 – různé srovnávací testy




HD Tach 3.0 – testy sekvenčního čtení z pevného disku LaCie Skwarim USB Flash disku Buffalo FireStix

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: