Konference Digitální tisk 2004 ukázala zájem o moderní technologie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Konference Digitální tisk 2004 ukázala zájem o moderní technologie

2. dubna 2004, 00.00 | Ve středu proběhla v pražském hotelu Olšanka odborná konference Digitální tisk 2004, která se snažila zmapovat nejen vývoj moderních digitálních technologií, ale zejména poskytnout co nejpestřejší mozaiku pohledů, názorů a trendů týkajících se digitálního tisku. Jaké přinesla závěry?

Přípravy konference Digitální tisk 2004 trvaly skoro tři měsíce a vyvrcholily 31.3.2004 více jak osmihodinovým maratónem přednášek a formálních i zcela neformálních diskusí. Celá akce byla zaměřena na odbornou polygrafickou veřejnost a zejména na vlastníky polygrafických provozů a potenciální investory. Naším cílem bylo spolu se Společností Tisku připravit pro účastníky konference co nejpestřejší a nejobjektivnější pohled na současné možnosti digitálního tisku a jeho reálného nasazení v českém prostředí. Jak celá akce proběhla a jaká témata rozvířila největší diskuse?

První přednášku měl Ing.Vladislav Najbrt ze Společnosti Tisku, který se zevrubně věnoval aktuální nabídce digitálních tiskových technologií s ohledem na blížící se veletrhu Drupa 2004, který bude z pohledu digitálních tiskových technologií bezesporu zlomovým. Velice zajímavě na něj navázal Stan Najmr ze společnosti Presstek, který se problematice pokroku v digitálních tiskových technologií věnoval z radikálně odlišného globálního pohledu. Řada návštěvníků ocenila možnost této přímé konfrontace pohledu na digitální tiskovou technologii z českého a amerického pohledu, které jsou s ohledem na vývoj pochopitelně značně odlišné, zejména v závěrech.

Dalším zahraničním hostem byl německý profesor Dr.Thomas Helbig (BRD), jehož vystoupení tlumočil do češtiny Ing.Pavel Pop ze SPŠG/VOŠG. Pohled pana Helbiga na kvalitu digitálního tisku se stal jakými katalyzátorem velmi bouřlivé moderované diskuze, které se zúčastnili jak zástupci dodavatelů jednotlivých tiskových řešení, tak i konkrétní uživatelé. Co bylo velice příjemné, do diskuse se zapojila i většina ze 69 přítomných účastníků a opravdu nešlo o zdvořilostní záležitost. Na přetřes přišly otázky nejen kvality, ale zejména ekonomiky provozu a technologických limitů jednotlivých tiskových řešení. Řečníci chvílemi poměrně ostře argumentovali a nebáli se přímého srovnání dvou konkrétních strojů a to nejen po stránce kladů, ale i slabých míst. Drtivá většina účastníků se shodla, že právě oba dva Diskusní kotle přinesly nejvíce konkrétních informací a staly se nejpřínosnější částí programu.

Dopolední program zakončil Ing.Jan Opletal (STC Praha), který shrnul posledních 11 let vývoje digitálního tisku v Evropě a zakončil tak dopolední blok věnovaný laserovým systémům spolu s krátkou prezentací věnovanou tisku etiket. Odpolední program byl věnován inkjetovým technologiím a to zejména z pohledu grafického a nátiskového nasazení. Úvod obstaral opět Ing.Vladislav Najbrt s přednáškou podněcující kreativní přístup, který je pro efektivní nasazení digitálního tisku nezbytný. Následovala velice podrobná přednáška Marka Angelise (HSW Signall), která zmapovala v podstatě všechny oblasti nasazení inkjet LFP technologií a dále podrobně zmapovala nasazení v reklamním průmyslu. Zcela odlišný pohled pak přinesl Jan Březina (Grafika Publishing), který představil nové možnosti využití inkjet LFP technologií při komerčním tisku digitálních technologií. Zejména nátiskovému nasazení se na závěr prezentační části pak věnoval Jiří Paleta (HP).

Druhého diskusního kotle, zaměřeného právě na inkjet technologie, se zúčastnili zástupci všech hlavních dodavatelů inkjet LFP řešení ( Canon, Epson, HP, Océ) a další hosté. A témata diskuse? Samozřejmě zejména ekonomika provozu, nové oblasti nasazení s vysokou ziskovostí či například aspekt ekologičnosti digitálních technologií.

Konference digitální tisk 2004 ukázala, že obecné povědomí o digitálních tiskových technologiích zejména mezi zákazníky je poměrně malé. Zároveň není v českých podmínkách snadné vytvořit takový obchodní model a zajistit takovou klientelu, aby digitální tisk byl rentabilní sám o sobě. Nicméně byla prezentována i řada konkrétních úspěšných aplikací a co je ještě důležitější, všichni se shodli na tom, že doba většího rozvoje digitálních tisových technologií přichází. Je zejména na odborných médiích a provozovatelích digitálních strojů aby dokázali zákazníkům představit výhody tohoto řešení a pomoci jim hledat nové aplikace, které by otevřely cestu pro další rozvoj služeb kolem digitálního tisku. Bude velice zajímavé, nakolik nastíněné trendy potvrdí veletrh Drupa 2004 a nakolik změní novinky na něm představené dnes trochu vlahý přístup polygrafické veřejnosti k digitálním tiskovým technologiím.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: