Kodak koupil Creo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Kodak koupil Creo

4. února 2005, 00.00 | Začátkem února byla oficiálně potvrzena zpráva, o které se již dlouhou dobu "šuškalo". Společnost Kodak Graphic Communications Group koupila Creo Inc - jednoho z hlavních světových dodavatelů pre-press zařízení. Kodak za Creo utratí 980 milionů dolarů, což představuje 16,50 za akcii.

Začátkem února byla oficiálně potvrzena zpráva, o které se již dlouhou dobu "šuškalo". Společnost Kodak Graphic Communications Group koupila Creo Inc - jednoho z hlavních světových dodavatelů pre-press zařízení. Kodak za Creo utratí 980 milionů dolarů, což představuje 16,50 za akcii. Transakce ještě podléhá schválení akcionářů společnosti Creo a kanadského antimonopolního úřadu. Podle tiskové zprávy Kodaku se očekává, že by celý obchod měl skončit ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Oznámený obchod by měl být pro Creo poměrně dobrou zprávou a rozuzlením dlouhodobých sporů, které mezi sebou začaly v minulém roce vést dvě skupiny akcionářů. Američtí analytici se shodují, že přes dobrou snahu managementu Creo, společnost v podstatě od převzetí Scitexu ztrácela především v USA velmi citelně svůj tržní podíl v její hlavní oblasti podnikání - CtP a to zejména proto, že nedokázala včas zareagovat na dynamický nástup výrobců s levnějšími CtP jednotkami vybavenými fialovým laserem a ani přijít s dalšími zajímavými novými produkty. Dobře je to vidět na ceně akcií společnosti, které se dostaly na své minimum po veletrhu Drupa.
Situaci došla tak daleko, že v červenci 2004 byla zřízena speciální komise nezávislých ředitelů, jejímž cílem bylo přijít s alternativními strategiemi. Ty mimo jiné spočívaly i v hledání kupce pro společnost, což pochopitelně znamenalo zájem spekulantů o akcie společnosti a jejich růst. Ten vyvrcholil tento týden, kdy se akcie obchodovaly na dlouhodobém historickém maximu okolo ceny 16,20 dolarů za kus.

Kupcem společnosti se tedy nyní stal Kodak, který tak v pre-press oblasti velmi výrazně upevnil svoji již hodně solidně našlápnutou pozici. Své stávající produktové portfolio mj. spotřebního materiálu a digitálních tiskových řešení nyní rozšíří o produktové portfolio firmy Creo (zajímavé budou pro Kodak především pre-press produkty Creo a jeho workflow systém) a především získá více než 25 000 zákazníků společnosti a silnou dealerskou síť.

Akviziční strategie Kodaku je hodně impozantní. Společnosti se podařilo za posledních několik málo let získat hodně unikátní postavení na trhu. Společnost, která stála před zásadními rozhodnutími spojenými se strmými poklesy příjmů díky ustupujícím analogovým technologiím, se řadou smysluplných akvizic přerodila v giganta disponující všemi myslitelnými technologiemi potřebnými k oslovení moderního polygrafického průmyslu přecházejícího postupně od klasických k digitálním technologiím (připomeňme například naše články Kodak koupil společnost Scitex Digital Printing, Kodak dále formuje své portfolio a koupil digitální tiskové technologie Heidelbergu.

V souvislosti s oznámenou akvizicí se naskýtá řada otázek, které jistě povedou k dalšímu formování polygrafického průmyslu. Kodak se bude muset vyrovnat se začleněním získané obchodní sítě do své struktury a akvizice jistě ovlivní i řadu stávajících strategických partnerství (KPG je například velmi silným marketingovým partnerem technologií PlateRite CtP společnosti Screen, jejíž CtP zařízení ale představují přímou konkurenci pro Creo produkty, nebo na druhou stranu bude patrně narušeno velmi silné partnerství společností Creo a Dupont v oblasti nátiskování, představující přímou konkurenci pro produkty KPG). Každopádně nyní Kodak stojí před důležitým úkolem integrace všech získaných produktů, technologií a prodejních kanálů - pokud se tento nelehký úkol vedení společnosti podaří vyřešit, získá Kodak pravděpodobně jedno z hlavních míst v moderním polygrafickém průmyslu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: