Knižní novinky: Zabijácké tipy pro Photoshop a InDesign podle Scotta Kelbyho - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Knižní novinky: Zabijácké tipy pro Photoshop a InDesign podle Scotta Kelbyho

Photoshop CS

8. září 2006, 00.00 | Vydavatelství Grada Publishing nedávno vydalo ve své řadě Tipy a Triky dva tituly, pod
kterými je jako spoluautor podepsán známý publicista Scott Kelby. Jeden titul se
zaměřuje na Photoshop, druhý na InDesign, oba slibují informace, které zaujmou
začátečníka stejně dobře jako ostříleného uživatele. Více už v naší recenzi.

Amerického autora Scotta Kelbyho bychom mohli s trochou nadsázky (danému autorovi vlastní) přirovnat k sopce, která v posledních letech vychrlila řadu zajímavých a dobře přijatých publikací. Většina z nich je věnována hlavní Kelbyho specialitě, tedy Adobe Photoshopu, ceněny jsou nicméně i publikace daného autora o Mac OS X, v seznamu pak najdeme rovněž tituly věnované třeba InDesignu či iTunes.

Pro své nepopiratelné kvality jsou Kelbyho tituly bestsellery i v tuzemsku, kde řadu publikací tohoto autora vydalo zejména vydavatelství Computer Press. Nedávno nicméně s dvojicí překladů titulů, pod kterými je Kelby podepsán coby spoluautor, přišla konkurenční Grada Publishing. A dlužno říci, že zvolila publikace, které mají šanci oslovit jak začátečníky, tak pokročilé uživatele: "Adobe Photoshop CS a CS2" a "Adobe InDesign CS a CS2" totiž nejsou žádnými převyprávěnými manuály daných programů. Jedná se místo toho o velmi zajímavé sbírky často opravdu podnětných tipů a triků pro uvedené produkty, které zvlášť v případě Photoshopu jen tak někde nenajdete. Pojďme se nyní podívat na obě tyto publikace trochu blíže.

Ke společným rysům

Publikace zaujmou relativně netradičním podlouhlým formátem. Ten vychází vstříc obsahu knihy: namísto souvislého výkladu se zde totiž na každé stránce nachází obvykle dva tipy (někdy jen jeden), k jejichž textu je vždy připojena ilustrační grafika (většinou jeden či více screenshotů spojených s popisovaným tématem). Obvykle jsou takto text a grafika v rovnováze, případné odstavce přes celou šířku stránky (kterých naštěstí není příliš mnoho) jsou nicméně dosti špatně čitelné. Podlouhlý formát působí na jednu stranu zajímavě, na stranu druhou nám přijde výjimečně nepraktický jak při ukládání knihy do knihovny, tak při čtení. Je nicméně třeba ocenit, že obě publikace jsou plnobarevné a jejich design působí příjemně.

Již naznačený styl výkladu: tj. maximálně jednostránkové tipy, má pro čtenáře nezanedbatelnou výhodu. Může totiž bez problémů nalistovat v knize vždy pouze tip, který ho zajímá, bez toho, že by musel číst cokoli před ním či za ním. Tipy ovšem neznamenají úvod do ovládání daných programů, a tak je třeba mít Photoshop, resp. InDesign, zvládnutý na alespoň základní úrovni, jinak dané publikace nebudou příliš užitečné.

Adobe Photoshop CS a CS2

Na knize "Adobe Photoshop CS a CS2" spolupracoval Kelby s Felixem Nelsonem, který je mimo jiné výtvarným ředitelem časopisů "Photoshop User", "Capture User" a "Mac Design Magazine". Kniha je podle tiráže překladem titulu "Adobe Photoshop CS Killer Tips" vydaného pod značkou New Riders (vydavatelství Pearson Education) v roce 2004. CS2 v názvu českého vydání je tedy třeba chápat tak, že to co jde použít v Photoshopu CS (a je tedy popsáno v knize) lze obvykle použít i v Creative Suite 2, popis funkcí uvedených až v CS2 nečekejte.

kelbytipy1f.jpg

Samotné tipy zabírají v knize úctyhodných 209 stran a je třeba říci, že je opravdu o čem číst. Jak se dalo od knihy čekat, málokdy se zde vyskytuje návod, který by byl triviální povahy. Co je však ještě lepší, mnoho postupů je vícekrokových, to znamená, že mnohdy přibližují skutečně málo známé vlastnosti a možnosti v reálném nasazení, při řešení obvyklých úloh v různých oblastech (design, úpravy pro Web či pre-press). Jejich použitím se tedy rutinní práce ve Photoshopu obvykle výrazně zefektivní či alespoň zpříjemní.

Kapitol je v knize celkem deset, některé poskytují tipy sdružené mnohdy jen dosti vágním kritériem (co si v daném případě představíte pod pojmy "výrobní", "základní", "pokročilý" či "skvělý" tip?), jindy je zaměření kapitoly jasné (písmo, webové publikování, design, vrstvy, úpravy obrazu a předtisková příprava). Bez ohledu na označení a také skutečnost, že občas jsou tipy k jednomu tématu zbytečně roztroušeny na více místech publikace, si troufáme tvrdit, že daná publikace může dát hodně jak začínajícím, tak pokročilým uživatelům Photoshopu.

Překlad Petra Šilhavého má slušnou úroveň, byť nějaká ta šroubovanost či nepřesnost se najde. Je každopádně škoda, že názvy příkazů jsou uváděny pouze pro českou verzi Photoshopu. "Lokalizace" se přitom týká i většiny screenshotů, které jsou takto pořízeny v prostředí Windows verze Photoshopu (původní jsou z Mac OS X).

Kniha stojí 329 Kč, což dle našeho názoru není přemrštěná cena. Na první pohled se může zdát, že v případě dané publikace jde jen o snůšku méně obvyklých postupů, po podrobnějším zkoumání si ale rychle uvědomíte, že se jedná o podnětný podklad k dlouhodobějšímu studiu (a spoustě praktického zkoušení přímo u počítače), který vaši práci v prostředí Photoshopu rozhodně zkvalitní.

kelbytipy3f.jpg

Adobe InDesign CS a CS2

Na publikaci o InDesignu spolupracoval S. Kelby s Terry Whitem, manažerem odborných zdrojů společnosti Adobe a přispěvatelem Mac Design Magazine. Základní charakteristiky knihy jsou obdobné jako v případě předchozího titulu, opět se jedná o překlad publikace ("InDesign CS Killer Tips"), která je věnována pouze InDesignu ve verzi CS, speciální informace týkající se CS2 verze zde nenajdete.

kelbytipy2f.jpg

Tipy tentokrát zabírají celých 212 stran. Přesto si ale troufáme tvrdit, že informační hodnota dané publikace je o dost nižší, nežli v případě Photoshopu (ale možná je to dáno odlišnou povahou daných produktů). Namísto vícekrokových postupů se totiž většina tipů spokojí s naznačením různých méně známých klávesových zkratek či akcí v rozhraní programu, které pilnější uživatel může jinak odhalit podrobnějším čtením dokumentace, experimentováním s programem a studiem jiných zdrojů. Tím nicméně nechceme říci, že je kniha špatná: zvlášť začátečník si díky ní může ušetřit spoustu času a osvojit si rychle uživatelské návyky, které jej (samozřejmě jen co se efektivity práce v prostředí programu týče, o designérských dovednostech zde nehovoříme) záhy pasují na profesionální úroveň. Pokročilejším uživatelům se ovšem budou opravdové "vychytávky" hledat trochu hůře, nicméně nějaké se přece jen najdou (zajímavé jsou takto zejména tipy týkající se grafiky a barev).

Každopádně je třeba říci, že svým záběrem kniha pokrývá valnou většinu témat, která jsou spojena s každodenním užíváním InDesignu. Jednotlivé kapitoly (kterých je celkem 11) se takto věnují například navigaci, úpravám textu, zpracováním barev, kreslení, manipulaci se stránkami, zpracování bitmapové grafiky, tisku, tabulkám aj.

Překladatel Jaroslav Moudrý odvedl dobrou práci. Překladu je nicméně opět třeba vytknout to, že zohledňuje pouze českou verzi InDesignu, počeštěna byla zase i většina screenshotů a dalších vyobrazení obsažených v knize. Za cenu 329 Kč je daná publikace dobrou koupí především pro méně zkušené uživatele InDesignu, ti pokročilejší by v ní měli před případnou koupí ještě důkladně zalistovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: