Knižní novinky: Photoshop s českými autory - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Knižní novinky: Photoshop s českými autory

27. prosince 2007, 00.00 | Publikace českých autorů Tomáše Barčíka a Michala Sironě mají společné to, že nabízí praktické postupy pro práci v Adobe Photoshopu, určené zejména začínajícím uživatelům daného programu. Barčíkova kniha přináší přehled nejdůležitějších základních postupů při retušování digitálních fotografií, Michal Siroň pak ukazuje, jak lze Photoshop nasadit k různým montážím, dovolujícím kreativní vyjádření prostřednictvím počítačového zpracování obrazu. Obě publikace bychom rádi blíže představili v této recenzi.

I v tuzemsku je k dispozici skutečně rozsáhlá nabídka publikací zabývajících se Adobe Photoshopem. Mimo překladů zahraničních autorů takto vydavatelství přicházejí rovněž s původními díly českých autorů. Vydavatelství CPress takto uvedlo v posledních měsících hned dva tituly daného typu: "Retušování a úpravy fotografií v Adobe Photoshop CS/CS2" Tomáše Barčíka, věnovaný základním postupům při úpravách digitálních fotografií, a "Fotomontáže a trikové fotografie ve Photoshopu" Michala Sironě ukazující, jak lze Photoshop použít coby svébytný umělecký nástroj. Na obě zmíněné publikace se blíže podíváme v této recenzi.

Tomáš Barčík

Tomáš Barčík je zkušeným autorem, profesionálním grafikem a fotografem, jehož tutoriály je mimochodem možno nalézt i na stránkách Grafiky. Jeho publikace "Retušování a úpravy fotografií v Adobe Photoshop CS/CS2" navazuje tématikou na dřívější titul "Adobe Photoshop Retuš, vylepšování a úpravy fotografií", i letmým srovnáním obsahů lze nicméně poznat, že se jedná o zcela odlišné publikace.

recbarsir1f.jpg

Poslání knihy je zřejmě již z jejího názvu: poskytnout zejména začínajícímu uživateli Photoshopu - především amatérskému fotografovi - základní repertoár technik použitelných při úpravách digitálních fotografií v prostředí Photoshopu CS a CS2 (nicméně se nám zdá, že publikace byla vytvořena původně výlučně pro verzi CS a sází pouze na to, že CS2 podoba nepřinesla v příslušné funkční výbavě a způsobu ovládání významnější změny). Název pak rovněž naznačuje, že výklad nezahrnuje nové funkce, které přináší Photoshop CS3, což nicméně nevylučuje, že by čtenář nemohl podané postupy použít i v této verzi Photoshopu. Názvy všech příkazů a nástrojů Photoshopu jsou v knize uvedeny jak pro českou, tak anglickou verzi daného programu.

Kniha je plnobarevná, tištěná na příjemném křídovém papíře, má celkem 152 stran formátu 167 x 225 mm. Výklad je v ní pojat ryze prakticky, sestává z návodů "krok za krokem", kdy po krátkém úvodu, vysvětlujícím záměr či hlavní myšlenku návodu, následuje popis jednotlivých kroků, doplněný o odpovídající vyobrazení a případné tipy. Vzhledem k zaměření na praxi a výuku nepřekvapí možnost stáhnout si ukázkové soubory k jednotlivým postupům ze stránek vydavatele.

recbarsir2f.jpg

Výklad je rozčleněn do šesti kapitol, přičemž ta první je pouze jednostránkovým úvodem. Druhá se pak zabývá základními úpravami digitálních fotografií, konkrétně změnou velikosti, výběry, ořezy, ostřením, zesvětlováním a ztmavováním snímků, úpravami barev a (velmi stručně) tónováním. Třetí kapitola se věnuje retuším obvyklým problémů, které se u digitálních fotografií vyskytují: pozornost je věnována odstranění červených očí, úpravám kontrastní oblohy, maskování přepálených oblastí, podexponovaným snímkům a lokálnímu či manuálnímu zesvětlování/ztmavování na fotografii.

Kapitola čtvrtá se věnuje vylepšování vzhledu osob na fotografiích, konkrétně retuším zubů, pleti, pih, znamének a vrásek, pátá kapitola zase poskytuje návody pro úpravy postav. Závěrečná, šestá kapitola se zabývá poměrně rozmanitými technikami, autorem označovanými jako pokročilé. Konkrétně se čtenář naučí deformovat obličej, převádět barevný snímek na černobílý a opačně, rozostřit či manuálně sytit určité části fotografie a konečně i změnit pozadí.

recbarsir3f.jpg

Kniha je napsána dobře čitelným stylem a určitě má začátečníkovi co dát, strohý styl výkladu, jdoucí bez zbytečných příkras rovnou k věci, zde takto čtenář spíše ocení. Na druhou stranu lze říci, že témat k výkladu o dané oblasti, jenž by mohly být do publikace zahrnuty, je určitě ještě celá řada. Knize navíc výrazně konkurují jiné tituly z produkce CPressu, konkrétně třeba "Digitální fotografie ve Photoshopu CS2" S. Kelbyho či publikace ze série "Základní dovednosti", jenž toho nabízí přece jen více. I při poměrně adekvátní ceně 299 Kč (449 Sk) tedy zájemci nejprve doporučujeme, aby zvážil, zda raději za více či méně výrazný příplatek nepořídit právě některý z konkurenčních titulů.

Michal Siroň

Kniha Michala Sironě "Fotomontáže a trikové fotografie ve Photoshopu" je rovněž věnována především úpravám digitálních fotografií v Photoshopu, tématiku podává nicméně ze zcela jiné perspektivy, když se zaměřuje na tvůrčí využití Photoshopu daným způsobem. Autor je malířem a fotografem, jenž s použitím Photoshopu rád vytváří rozmanité koláže či fotomontáže, které jako svůj podklad mají obvykle motivy z digitálních fotografií, často výrazně upravené či deformované a doplněné o různé čistě digitální motivy.

recbarsir4f.jpg

Výsledkem bývají více či méně vtipná nebo dokonce šokující díla, která se nemusí nutně každému líbit, ale mohou být obvykle označena za originální umělecký výtvor. Kniha je pak pokusem dát nahlédnout do autorových tvůrčích postupů a pomocí tak jiným při realizaci vlastních kreativních projektů využívajících Photoshop.

Na celkem 160 plnobarevných stranách formátu 210 x 235 mm je výklad rozčleněn do celkem osmi kapitol. Vzhledem k naznačenému záměru publikace nelze očekávat nějaké zabíhání do technických podrobností, týkajících se funkcí a ovládání Photoshopu, postupy jsou nicméně opět přiblíženy krok za krokem a měl by je zvládnout i začátečník. Vše si lze vyzkoušet na původních snímcích, přiložených spolu s dalšími ukázkami autorových prací ke knize na CD (k našemu recenznímu výtisku nebylo přibaleno). Kniha je napsána pro Photoshop CS2, lze ji nicméně použít s jinými podobami daného programu. Drobným mínusem je, že autor používá pouze česká označení použitých příkazů a nástrojů.

recbarsir5f.jpg

Úvodní kapitola se zabývá technikou zmnožení objektů na fotografii, v následující kapitole autor přibližuje své základní zásady a postupy při vytváření sbírky motivů z digitálních fotografií, použitelných pak ve vlastní tvorbě. Třetí kapitola ukazuje jak do portrétu přidat ryze elektronickou, "fantazijní" plastiku, označenou jako "napůl člověk napůl robot". V kapitole čtvrté je ukázáno skládání různorodých objektů do podoby jediného snímku. Pátá kapitola popisuje přenos objektu z jednoho obrazu do druhého, šestá se zabývá "deformacemi na entou", ukázanými zejména na portrétech, dále pak i snímku budovy a železného sloupku. Sedmá kapitola přibližuje použití vrstev zejména při tvorbě abstraktních motivů, osmá kapitola pak ukazuje, jak postupovat při tvorbě fantasy motivu. Knihu uzavírá příloha s ukázkami autorových děl, které jsou jinak též roztroušeny po celé knize (začátky kapitol apod.)

recbarsir6f.jpg

Kniha Michala Sironě je zajímavá zvolenou tématikou, autorův způsob vyjadřování sice nepostrádá určitou kostrbatost, ale přesto je poměrně příjemný. Otázkou zůstává didaktická hodnota celé knihy a také to, nakolik bude autorův výtvarný styl čtenáři blízký a sympatický (i když postupy v knize popsané lze samozřejmě využít mnoha různými způsoby). Za cenu 369 Kč (549 Sk) získá každopádně zájemce hodně originální dílo, ukazující Photoshop poměrně netradičním způsobem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: