Knižní novinka: Velká kniha k Adobe Photoshop CS2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Knižní novinka: Velká kniha k Adobe Photoshop CS2

18. května 2007, 00.00 | Málokterá publikace o Adobe Photoshopu má u nás tak zvučné jméno jako "Velká kniha k Adobe Photoshop" Bena Willmora. V současnosti přichází na český knižní trh její podoba věnovaná Photoshopu CS2. Kdo danou publikaci využije a má význam, aby si ji pořizoval vlastník některé z jejích předchozích podob? Odpovědi hledejte v naší recenzi.

Popularitě a komplexnosti funkcí i způsobu využití programu Adobe Photoshop odpovídá rozsáhlá nabídka knižních titulů zabývajících se tímto produktem. Platí to rovněž pro český knižní trh, kde publikací věnovaných Photoshopu, ať už od tuzemských, tak ještě více zahraničních autorů, najdeme celou řadu. Jednou z publikací, která má takto celosvětově velmi dobré jméno, je "Velká kniha k Adobe Photoshop" (originál nese název "Adobe Photoshop Studio Techniques") Bena Willmora. Na trhu se poprvé objevila v roce 1999, od té doby prošla několika obměnami, daných změnami verzí Photoshopu samotného. V těchto dnech přichází na český knižní trh její podoba věnovaná Photoshopu CS2, tedy "Velká kniha k Adobe Photoshop CS2: Manuál k programu a škola výtvarných technik" (stejně jako dřívější tuzemská vydání vydal Computer Press). V naší následující recenzi bychom rádi přiblížili danou knihu těm, kdo ji ještě neznají a uvažují o její koupi, a dále i těm, kdo již vlastní některou z jejích předchozích podob, ale nevědí, zda si má novou verzi smysl pořizovat.

willmorecs2-1f.jpg

Základní přiblížení

Jak jsme již naznačili v úvodu, nová kniha je rozšířenou podobou obdobných titulů, které Ben Willmore vydává od časů Photoshopu 5. Za svůj úspěch vděčí daný titul především skutečnosti, že není jednou z x-tých příruček k Photoshopu, ale jedná se o jakousi "vyšší školu", ve které se hovoří především o konkrétních, reálných aplikacích daného produktu (bez zabíhání do technických detailů), než aby se výklad zaměřoval na otrocký popis jednotlivých funkcí programu bez naznačení jejich sepětí s praxí či byl jen jakousi sadou postupů "krok za krokem", jež se vyhýbají hlubšímu popisu souvislostí. O renomé autora přitom nemusí být pochyb, Willmore patří k vyhledávaným školitelům Photoshopu, podílel se i na dalších uznávaných publikacích věnovaných Photoshopu a přispívá na dané téma do odborných periodik.

Skutečnost, že se kniha orientuje na v podstatě pokročilejší techniky, ovšem neznamená, že by byla jen pro ty, kdo už s Photoshopem mají rozsáhlejší zkušenosti. Naopak, lze si dobře představit i začátečníka, který se pustí do seznamování s Photoshopem právě s pomocí Velké knihy. Takovýto čtenář ovšem musí počítat s tím, že technické detaily práce s Photoshopem bude muset dohledávat v nápovědě daného programu či výše zmíněných "popisných" příručkách. Každopádně se nemusí bát, že by byl tón výkladu Velké knihy pro něj nesrozumitelný, Willmore si zakládá na tom, aby technické terminologie bylo v jeho publikacích co nejméně (míra zjednodušení je zde ve většině případů akceptovatelná).

willmorecs2-2f.jpg

Co lze v knize najít

Kniha má celkem 584 stran formátu 167 x 225 mm tištěných na křídovém papíře (to mimochodem znamená, že kniha je i přes brožovanou vazbu příliš těžká na pohodlné přenášení, což je trochu škoda, čte se dobře i mimo počítač). Výklad je zde rozdělen do sedmnácti kapitol, členěných do tří částí.

První část je takto věnována základům práce ve Photoshopu CS2, odpovídající "slabikáře" zde podají mnoho (často rozhodně ne triviálních) informací spojených s prací s nástroji, paletami, výběry a vrstvami. Úplnou novinkou oproti předchozí verzi knihy je zde výklad o správci zdrojů Bridge.

Druhá část, pojmenovaná "Základy tvorby", poskytuje výklad k rozmanitým tématům. Probrány jsou otázky rozlišení, optimalizace obrázků ve stupních šedi, editace charakteristik obrázku pomocí křivek, správa a korekce barev, použití pluginu Camera Raw, manipulace s barvami, vrstvy úprav (těm je věnována nová kapitola) a ostření. Zejména výklad o práci s křivkami, správě barev, vrstvách úprav a ostření nám takto přišel hodně zajímavý.

Konečně za "mistrovskou" lze považovat část třetí, pojmenovanou "Možnosti tvůrčí práce". Ta je věnována cestám vedoucím k vylepšení obrázku, pokročilým technikám pro práci s maskami, kolážím, retušování (v příslušné kapitole je novinkou například výklad o nástroji Úběžný bod) a pracovním postupům (tedy tomu, jak B. Willmore zpracovává obrázky od fáze počátečního zachycení přes úpravy až po finální uložení a výstup – tato kapitola je opět novinkou).

willmorecs2-3f.jpg

Přílohou knihy je CD, na kterém se nachází další bonusové kapitoly v PDF (a dále ukázkové obrázky, o kterých hovoříme dále). Ty jsou věnovány skenování perokreseb, kanálům, stínům a efektům písma a pozadí, opět tedy vysoce zajímavým tématům, jedná se o nezměněnou podobu oproti výkladu v dřívější verzi knihy, dále je k dispozici i návod pro použití Prohlížeče souborů (který v Photoshopu CS2 nahradil Bridge). Všechny tyto kapitoly jsou v češtině.

Z našeho nastínění obsahu je vidět, že hlavní záběr je na "klasické" aplikace Photoshopu, tj. retuše fotografií, montáže a koláže či zpracování skenů a RAW snímků, myslí se pak zejména na tiskový výstup vytvořených dokumentů. V podstatě zcela jsou naopak (oproti dřívější podobě knihy pro Photoshop 7) ignorovány aplikace Photoshopu v oblasti webdesignu a elektronického publikování, i když samozřejmě i zde lze úspěšně použít obrázky vyrobené s použitím postupů popsaných v knize (nicméně záležitosti, jako je například optimalizace či rozřezání pro Web, musí čtenář nastudovat opravdu jinde). Překvapila nás pak jakákoli absence informací o automatizaci úkonů ve Photoshopu – že by se zde odrážela autorova nechuť k příliš technickým postupům? Každopádně lze tedy takto knihu doporučit především těm, kdo Photoshop využívají v souvislosti s pre-pressem či zpracováním digitální fotografie, méně pak těm, kterým Photoshop slouží primárně pro návrh tváře webové prezentace.

Jinak musíme ještě říci, že kniha má velmi pěknou, plnobarevnou úpravu se spoustou hezkých ukázek, které přímo vyzývají čtenáře k tomu, aby si s nimi odpovídajícím způsobem pohrál ve své instalaci Photoshopu. Takovýmto hrátkám nic nebrání, neboť na přiloženém CD jsou mimo bonusových kapitol přibaleny právě i ukázkové soubory (jedná se převážně o snímky z fotobank Stockbyte, PhotoSpin a iStockphoto), roztříděné přehledně podle kapitol. Překlad Karla Smrčka je na dobré úrovni, screenshoty Photoshopu byly pořízeny v české verzi Photoshopu, názvy příkazů jsou uvedeny pro anglickou i českou podobu rozhraní, výklad zohledňuje i použití na platformě Macintosh. Zklamal nás každopádně rejstřík, který je spíše jen symbolický.

willmorecs2-4f.jpg

Závěrem

I nová podoba "Velké knihy" potvrzuje výbornou reputaci, kterou daný titul má. Kladem je skutečnost, že výklad dovoluje aplikovat většinu postupů i v případě Photoshopu CS. Informací vztažených k novým vlastnostem z Photoshopu CS2 je pak skutečně mnoho, při případném listování v knihkupectví takto doporučujeme pročíst si strany 16-17, popisující podrobně autorem provedené změny oproti předchozí podobě. Vzhledem k ceně knihy si nicméně její novější podobu pořídí z vlastníků CS verze jen ti, kdo hodlají vlastnosti Photoshopu CS2 využít na maximum. Trochu jiná situace je u těch, kdo chtějí s pomocí dané knihy vniknout rovnou do tajů Photoshopu CS3, zde si troufáme koupi doporučit, neboť kniha se zaměřuje především na znalosti, které lze úspěšně (s trochou ostražitosti – viz například současná rozšíření nástroje Křivky) aplikovat i v prostředí nového Photoshopu. Cenou 695 Kč (1 045 Sk) nepatří kniha v současné nabídce publikací o Photoshopu rozhodně k nejlevnějším, kvalita výkladu i množství podaných informací zde za investicí však rozhodně stojí, a to zejména těm uživatelům, kteří to s Photoshopem myslí skutečně vážně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: