Knižní novinka: Steve Krug - Webdesign: Nenuťte uživatele přemýšlet! (2. vydání) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Knižní novinka: Steve Krug - Webdesign: Nenuťte uživatele přemýšlet! (2. vydání)

5. ledna 2007, 00.00 | Na český knižní trh se nedávno dostalo druhé vydání veleúspěšného knižního titulu,
věnovaného vytváření použitelných, tj. uživatelsky vlídných a tudíž úspěšných webových
stránek. Co vše lze najít v knize, kterou autor podle vlastního tvrzení psal tak, aby se
dala přečíst za několik málo hodin? A má smysl, aby si nové vydání kupovali vlastníci
toho předchozího?

O úspěšnosti webové prezentace rozhodují mnohé faktory. Patří k nim především kvalita obsažených informací či služeb, technické provedení, design a v neposlední řadě něco, co se obvykle nazývá uživatelskou použitelností. Právě použitelnost, která v sobě zahrnuje například jasné podání informací, snadnou navigaci či možnost efektivního prohledávání může být kamenem úrazu a příčinou neúspěchu dané prezentace i v případě, že jsou jiné výše zmiňované faktory podchyceny na úrovni. Není tedy divu, že se dané problematice věnuje poměrně dost internetových zdrojů i knižních publikací.

V druhém případě zaslouží jednoznačně označení "klasika" kniha Steva Kruga "Don't Make Me Think: A Common Sense Approach to Web Usability". Jedná se o bestseller, který i u nás vydalo vydavatelství Computer Press před několika lety pod názvem "Webdesign: Nenuťte uživatele přemýšlet!". Před koncem minulého roku se pak čeští čtenáři dočkali překladu druhého vydání, které v originále vyšlo v polovině roku 2005. Proč je daná útlá kniha, ve které navíc spoustu místa zaujímají obrázky, tak úspěšná a užitečná? A má pro vlastníky minulého vydání cenu pořizovat si její novou verzi? To jsou otázky, na které se pokoušíme odpovědět v této recenzi.

krug1f.jpg

Základní přiblížení

Steve Krug se již mnoho let živí jako expert na použitelnost webových stránek. Pracoval takto například pro společnosti Apple, Netscape. AOL či BarnesAndNoble. Mimo konzultací a testů pořádá i semináře na dané téma. Recenzovaná kniha představuje shrnutí mnoha jeho zkušeností a postřehů v dané oblasti, a to přitom na poměrně malé ploše, sám autor říká, že knihu úmyslně napsal tak, aby se dala přečíst například během delšího letu v letadle. Český překlad druhého vydání má takto 168 stran formátu 167 x 225 mm. Malý prostor ovšem není na úkor kvality, naopak, autor zvolil velmi specifický, dle našeho názoru značně účinný styl výkladu, který mnohde třeba jen v náznacích, nicméně obvykle spíše "polopaticky", vždy pak velmi konzistentně a účinně, učí uživatele přemýšlet o webových stránkách právě z hlediska jejich použitelnosti.

Specifickou koncepcí zde míníme mimo příjemného stylu výkladu, spojujícího věcnost s humorem (daný způsob vyjadřování dokázal překladatel Jan Škvařil zachovat značně obratně), také grafické pojetí knihy. Mimo obligátních schémat a screenshotů webových stránek, sloužících autorovi jako příklady, v knize nalezneme velmi originální "retro" obrázky či dokonce minikomiksy, vyjadřující myšlenky výkladu, kniha je pak plnobarevná. Při zběžném listování může takto působit až poněkud "pouťově", při četbě je ale třeba dané pojetí ocenit, neboť výklad je takto velmi názorný a přehledný.

krug2f.jpg

K obsahu knihy

V prvních pěti kapitolách knihy představuje autor své zásadní principy spojené s tvorbou použitelných webových stránek. Nejprve takto objasňuje uživatelské krédo "Nenuťte mě přemýšlet" a dále se věnuje základním pravdám ohledně užívání, jako je například názor, že uživatelé webové stránky prohlížejí a nikoli čtou. Hovoří pak i o tom, proč je třeba navrhnout stránky pro prohlížení a nikoli čtení, z jakých důvodů je dobré poskytnout uživateli okamžitě pochopitelné, bezmyšlenkovité volby a kvůli čemu je vhodné maximálně zestručnit textové informace podané na daném webu.

Následující dvě kapitoly se dopodrobna věnují realizaci naznačených principů v případě dvou zásadních aspektů webových prezentací, tj. navigace a domovské stránky. Osmá kapitola se pak zabývá diskusemi webových designérů ohledně použitelnosti stránek, přičemž se snaží přispět k odbourání hlavních mýtů a předsudků, jež takovéto diskuse zatemňují (eliminace tzv. "náboženských debat").

Hodně zajímavá je kapitola devátá, ve které autor přibližuje metodu testování použitelnosti webových stránek, která nevyžaduje ani nákladné prostředky, ani velké úsilí zúčastněných. Přitom je ale popisovaný systém, využívající kameru, běžné kancelářské prostory, několik málo laických testérů (autor doporučuje tři) a zhruba hodinové testovací sezení s každým testérem (v knize je i ukázka typického úvodu takového sezení) skutečně značně účinným prostředkem, jak během stavby webové prezentace zjišťovat reálnou odezvu uživatelů na budované stránky.

V desáté kapitole se autor tak trochu vrací k úvodnímu obecnému výkladu, když se věnuje faktorům, jež snižují či zvyšují "hladinu dobré vůle" uživatele stránek, resp. tedy ovlivňují jeho spokojenost s danou prezentací. Otázkám přístupnosti a výhodám použití kaskádových stylů je věnována kapitola následující. Závěrečná, dvanáctá kapitola dílem jakoby žertem, ale v podstatě velmi seriózně poskytuje dva vzorové "obranné" dopisy, které by měl využít každý designer, jež je svým nadřízeným či zákazníkem nucen upravit stránky způsobem, které sníží jejich použitelnost. Knihu pak uzavírá hodnotný přehled odkazů na další internetové zdroje a relevantní literaturu, mnohé další odkazy jsou roztroušeny v textu.

krug3f.jpg

K hodnotě druhého vydání

V nové podobě publikace autor především v drobných změnách výkladu reflektuje své nové zkušenosti a postřehy, které získal od dob prvního vydání. Nové jsou pak kapitoly 10-12 a rozšířen byl seznam odkazů. Ve snaze zachovat knihu v původní délce pak autor zhustil výklad o testování do jediné kapitoly, v původním vydání byly dané problematice věnovány hned kapitoly tři. Bonusem pro vlastníky nového vydání je přitom možnost stáhnout si dané původní kapitoly v PDF ze stránek autora.

Jak je tedy vidět, nelze hovořit o nějakém zásadním přepracování. Ke koupi se tedy takto rozhodnou asi zejména ti z vlastníku původního vydání, kteří by si knihu s odstupem času rádi pročetli znovu. Jen malé rozdíly i po letech pak mimochodem dle našeho názoru svědčí o tom, že kniha opravdu dobře postihuje zásadní principy, spojené s použitelností webových stránek, které jsou značně nezávislé na aktuálních technologiích a postupech webového publikování, což je jistě dobře.

Závěrem

Recenzovaná kniha je nabízena za základní cenu 289 Kč (429 Sk). Za danou investici získá čtenář velmi pěknou sadu obecných i praktických postřehů a doporučení, které napomáhají významnou měrou zkvalitnit tvář webové prezentace. Takto lze knihu doporučit nejen webdesignerům, ale (možná ještě více) i těm, kdo odpovídají za výstavbu, tvář či chod webových stránek (manageři, marketingoví pracovníci aj.).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: