Jak volit papír pro inkoustovou tiskárnu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Jak volit papír pro inkoustovou tiskárnu?

Tisk inkjet inkoust

23. května 2005, 00.00 | Nabídka originálních foto, fineart a grafických papírů pro konkrétní model inkoustové tiskárny přímo od jejího výrobce je omezený. Za jakých podmínek se vyplatí sáhnout po papírech třetích výrobců?

Návod snad každé inkoustové tiskárny nabádá uživatele, aby používali výhradně originální spotřební materiál, tedy inkousty a papíry. Použití neoriginálních inkoustů či neoriginálních náplní může vaší tiskárně způsobit poměrně vážné problémy a v krajním případě vést až k jejímu poškození. Navíc pokud servis zjistí u poškozené tiskárny použití neoriginálního inkoustu, máte problém. U papírů je však situace trochu jiná. Samozřejmě, že není možné tisknout na vysloveně jakýkoli papír, ale existuje řada alternativních výrobců papírů nabízejících skvělé papíry. Jak vybrat ten správný právě pro vaší tiskárnu?

Pohodlí originálních papírů
Nákup originálního papíru přímo od výrobce tiskárny je sázkou na jistotu a pohodlí. Každý výrobce se snaží optimalizovat složení inkoustů, konstrukci tiskových hlav, skladbu povrchové vrstvy papíru a nastavení ovladačů pro co nejlepší výsledek. Pokud tedy zvolíte originální spotřební materiál, stačí pouze v ovladači či v RIPu zvolit použitý typ média a výsledek by měl být vynikající. Jedinou nevýhodou je většinou vyšší cena originálních médií a omezený výběr, což je daň za pohodlí jejich použití.

Různé inkousty vyžadují různá média
Každý výrobce tiskáren používá inkousty se specifickým složením. Dokonce někteří výrobci používají několik různých typů inkoustů (například dye-base, UV či pigmentové) a pro každý typ inkoustu nabízí specifická média. Proto tou nejhorší možností je použít originální papír od konkurenčního výrobce tiskáren. Jeho povrchová vrstva je natolik specifická a upravena pro konkrétní vlastnosti jiného inkoustu, že výsledky jsou většinou doslova tragické. Dochází k rozpíjení inkoustu a jeho nerovnoměrnému a příliš pomalému zasychání, barevným posunům a ztrátě kresebnosti. Proto u papírů Canon, Epson, HP a Lexmark jsou vhodné opravdu pouze pro tiskárny těchto výrobců.

Obecně o volbě papíru
Pokud se rozhodnete pro experimentování s papíry třetích výrobců, je potřeba brát ohledy na limity vaší tiskárny. V každém návodu najdete maximální gramáž papíru, kterou výrobce dovoluje použít. Ta navíc někdy platí pouze pro přímé podávání, na což je třeba dávat pozor aby nedošlo k poškození podávacího mechanismu. Podobně nebezpečné mohou být nenatírané a reliéfní papíry, které mohou poškodit či zanést tiskovou hlavu, proto bychom měli používat pouze papíry vhodné pro potisk v inkoustové tiskárně. A v neposlední řadě, pokud chceme dosáhnout uspokojivého výsledku, musí být povrchová vrstva kompatibilní s inkousty vaší tiskárny. Proto třetí výrobci papírů většinou na balení uvádějí, pro které typy tiskáren je daný papír vhodný.

Papíry třetích výrobců
Pokud si tedy nevyberete z nabídky výrobce vaší tiskárny, je nejlepší poohlédnout se u osvědčených třetích výrobců. Je zde celá řada značek jako například Hahnemuehle, Ilford či třeba Tetenal, které se specializují právě na špičkové fotografické, fineart či grafické papíry určené pro náročné inkoustové aplikace. Na rozdíl od neznačkových výrobců ke svým papírům dodávají kompletní specifikaci a nezbytné ICC profily. Stačí si na jejich webu najít pouze profil pro kombinaci zvoleného papíru a vámi používané tiskárny. V jejich nabídce se často najdou velmi specifické materiály, které sice nejsou z nejlevnějších, ale jejich kvalita je většinou špičková a navíc dodají vašim tiskům na originalitě.

Co dělat s papíry bez profilu?
Pokud se rozhodnete použít papír, pro který není k dispozici ICC profil nebo není k dispozici profil pro tisk na vaší tiskárně, nezbývá, než se s tímto problémem vypořádat. Nejlepší možností je samozřejmě ICC profil vygenerovat pomocí měřícího přístroje a programu pro generování profilů. Nicméně ne každý má k dispozici potřebné vybavení. V takovém případě přichází na řadu experimentování. Ve většině balení papírů je k dispozici leták, který doporučuje základní nastavení nejběžnějších modelů tiskáren. Nicméně to neznamená, že nemůžete najít nastavení, které by vám ještě lépe vyhovovalo. Pokud dodržíte maximální povolenou gramáž média vaší tiskárny a půjde o papíry s vhodnou povrchovou vrstvou, v experimentování vám nic nebrání.

Závěrem
Tisk na stolní inkoustové tiskárně většinou volíme v případě, že chceme dosáhnout co nejlepšího či velmi osobitého výsledku. Ať už tiskneme fotografie či grafiku, může správná volba papíru podtrhnout vaše dílo a naopak nevhodné nastavení tiskárny pro dané médium deklasuje výsledek. Takže pokud chcete bezpečný výsledek, zvolte originální média. Pokud si nevyberete, vybírejte mezi médii, ke kterým je dostatek informací a ideálně ICC profil. Média bez profilu a informací by měly být až tou poslední volbou.

A na závěr malý tip. Výrobci tiskáren, například HP, se posledních několik let snaží rozšiřovat nabídku svých médií i o méně obvyklé typy. Bohužel je nenajdete v běžném prodejním kanálu a je potřeba hledat specializované prodejce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: