Jak proběhla konference Tisk a zadavatel - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Jak proběhla konference Tisk a zadavatel

TAZ 2006 konference

25. května 2006, 00.00 | Dne 18. 5. proběhla v pražském hotelu Olšanka konference, jež laicky přijatelnou formou seznámila s principy efektivního zadávání tiskových zakázek. V programu pak nechyběl ani celodenní odborný workshop,
který se zabýval vysoce atraktivní problematikou nasazení správy barev v digitálním tisku.

První konference Tisk a zadavatel byla uspořádána již v roce 2002 jako reakce na neutuchající dotazy ze strany zadavatelů tiskových zakázek. Zadavateli se totiž velmi často stávají pracovníci, kteří nemají ani polygrafické vzdělání ba ani praktické zkušenosti s tiskovými technologiemi. Přesto se od nich vyžaduje rozhodnutí, zda tisknout přímo v kancelářích či zadávat tisk do profesionálních tiskáren, na jejich bedrech pak obvykle leží i příprava podkladů k tisku, komunikace s tiskárnou a mnoho dalšího. Právě pro tyto zadavatele je tedy pořádána celodenní konference Tisk a zadavatel, která se letos konala 18. 5. v prostorách pražského hotelu Olšanka. Účastníky seznámila laicky přijatelnou formou s principy efektivního zadávání tiskových zakázek, základními pojmy polygrafického průmyslu a rozdíly mezi jednotlivými technologiemi tiskové produkce. Součástí programu byl dále celodenní workshop pro pokročilejší uživatele, který se zabýval vysoce atraktivní problematikou správy barev v oblasti digitálního tisku.

Konference tisk a zadavatel
Na konferenci byla prezentována předními českými odborníky z oblasti tiskových technologií a předtiskové přípravy celkem pětice přednášek. Úplně v úvodu akce mohli nicméně účastníci vyslechnout prezentaci pana Roberta Domnosila ze společnosti Boom Tisk, jež byla generálním partnerem akce, který představil inovativní řešení Boomailer pro výrobu direct-mailových materiálů. Samotný program zahájilo srovnání jednotlivých tiskových technologií z pohledu zadavatele tiskových zakázek. To znamená zejména postižení rozdílů mezi rychlostí tisku, její kvalitou a pochopitelně i cenou. Srovnány byly jak kancelářská tisková řešení, tak i technologie komerčního tisku jako je ofset či digitální tisk. Srovnání byla orientována na konkrétní typické tiskové zakázky, jako jsou letáky, katalogy, brožury či direct-mail. Přednášel pan Martin Jamrich, ředitel vydavatelství Svět tisku.
Druhá přednáška se věnovala správnému zadání tiskové zakázky. Právě komunikace mezi objednavatelem tisku a jeho realizátorem je totiž zdrojem častých chyb a nedorozumění, potažmo tedy problémů a ztrát. Prezentován byl sumář praktických tipů a rad pro zajištění hladké realizace tisku od samotného začátku. Přednášejícím byl redaktor serveru Grafika.cz Richard Krejčí.
Odpolední blok zahájila přednáška Richarda Krejčího o zefektivnění tištěné marketingové komunikace s využitím moderních technologií, konkrétně variabilního publikování. Digitální tiskové technologie spolu s možností personalizace tiskovin a doplňkovým použitím elektronických publikačních kanálů umožňují při správném nasazení výrazně zefektivnit, zrychlit a zároveň i zlevnit komunikaci s klienty. Podmínkou je však dostatečná znalost možností těchto nových technologií a jejich správné nasazení - a právě těmto tématům se věnovala daná přednáška.
Předposlední přednáškový blok byl zaměřen na další velice kritickou otázku - kvalitu tisku. Ať už se jedná o tisk v kanceláři či zadávání tiskových zakázek, je zcela nezbytné zajistit vhodnou kvalitu tisku a zároveň dokázat včas identifikovat zdroje případných problémů. Přednášejícím byl pan Martin Novotný, odborný konzultant ze společnosti Grafie. Konečně poslední přednáška (opět M. Novotného) se věnovala vysoce atraktivnímu tématu: nástrojům a metodám snižování tiskových nákladů.

Výstava a partneři akce
Součást konference byla také výstava produktů partnerů konference. Nechyběly takto tiskárny Xerox a Océ, předvedeny byly profesionální LCD monitory značky Eizo, prezentovala se i společnost Volný. Na stánku časopisu Font byly k dostání nová i starší čísla tohoto magazínu či známý Typografický manuál V. Berana, zakoupit si bylo možno i publikace z produkce Světa tisku.

Workshop - Správa barev
Celodenní program prezentovaný uznávaným odborníkem na oblast správy barev - Viktorem Navrátilem - nabídl nejen teoretické znalosti a tipy lektora, ale jeho součástí bylo rovněž praktické předvedení zavedení správy barev u digitálního tiskového stroje Xerox a velkoformátové tiskárny. Probírány byly nejen základy teorie správy barev, ale také praktické příklady z praxe přednášejícího. V průběhu přednášky i na jejím konci získaly prostor dotazy účastníků, které se věnovaly mnoha konkrétním praktickým problémům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: